moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerskie szlify

Armia ma nowych oficerów. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się promocja 198 podchorążych wojskowej uczelni. Jej rektor-komendant płk Tadeusz Szczurek podkreślał wyjątkowość promocji, bo oficerowie otrzymali pierwsze oficerskie gwiazdki w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

„W polskiej tradycji słowo „oficer” brzmi dumnie. Oznacza honor i odwagę, prestiż i autorytet. Dziś wy, absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, dołączacie do grona oficerów Wojska Polskiego”, pisał w liście do nowo mianowanych podporuczników Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. List w jego imieniu odczytał Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON. „Pamiętajcie, że oficerskie szlify, które dziś otrzymujecie, to nie tylko zaszczyt i początek wojskowej kariery, to przede wszystkim wielka odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie do służby ojczyźnie. Wierzę, że sprostacie temu zadaniu, bo macie oparcie w solidnej wiedzy i renomie Akademii, którą ukończyliście”, napisał szef resortu.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej podkreślał wyjątkowość tegorocznej promocji, która odbyła się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Przed stu laty spełnił się sen pokoleń Polaków – państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Tej Polsce będziecie służyć i tej Polski będziecie bronić – mówił płk Szczurek. – Patriotyzm, męstwo, uczciwość i odpowiedzialność to wartości, które przejęliśmy z chlubnych dziejów oręża polskiego i które przekazujemy kolejnym pokoleniom przyszłych oficerów. Tymi wartościami kierujcie się w swojej służbie wojskowej – dodał rektor-komendant.

Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci m.in. korpusów informatyki, obrony przed bronią masowego rażenia, przeciwlotniczego, sił powietrznych i wojsk specjalnych. Wśród 198 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej jest 29 kobiet. Oficerami mianował ich gen. broni Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ.

Jako pierwszy oficerską gwiazdkę odebrał najlepszy na roku absolwent – Maciej Wielgosik z Wydziału Mechanicznego WAT. W czasie studiów nie tylko miał najlepsze wyniki w nauce (średnia 4,7), wyróżniała go również postawa. Wspólnie z kolegami jako wolontariusz opiekował się wojskowymi studentami z uczelni z innych krajów podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Był również jednym z inicjatorów nawiązania współpracy liceum z jego rodzinnego miasta Pleszewa z Wojskową Akademią Techniczną. – Zależy mi, aby zachęcać ludzi z mojego liceum do studiowania na WAT – podkreśla Wielgosik. Po zakończeniu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej będzie dowodził plutonem batalionu szkolnego WAT – w tym samym, w którym zaczynał swoje studia. Nowo mianowany oficer jeszcze kilka lat temu był... policjantem. Dlaczego zdecydował się na zmianę? – Bardzo szanuję pracę policjantów. Ale bardzo chciałem iść na studia, a nie mogłem pogodzić studiowania ze służbą w systemie dyżurów – mówi Wielgosik. WAT spełnił jego oczekiwania. – To miejsce, które wychowuje, przekazuje ducha patriotyzmu, co mi się bardzo podoba. Prócz oczywistych rzeczy, takich jak pewna praca po skończeniu studiów czy wysoki poziom nauki, studenci otrzymują tu również żołd, a zakwaterowanie zapewnia uczelnia. To duża szansa dla tych, którzy myślą o studiach, a obawiają się, czy dadzą sobie radę finansowo – zachęca podporucznik. Przyznaje, że uczelnia wpłynęła nie tylko na jego życie zawodowe, lecz także prywatne – właśnie tu poznał swoją żonę, Natalię, która jest prymuską Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Studiują na niej zarówno wojskowi, jak i cywile. Uczelnia wykształciła ponad 50 tys. absolwentów. WAT jest też ośrodkiem badawczym. Jej naukowcy zajmują się m.in. tworzeniem innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Wilno w polskich rękach
Szef NATO w Warszawie
Katyńskie pamiątki
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Panie bez taryfy ulgowej
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopardy w pułapce
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Remont „Piasta” na finiszu
Tarcza przeciwko agresji
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Odliczanie do majowej defilady
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Bliski Wschód. Region bez klucza
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Sophia” z nową zmianą
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Sukcesy biegających żołnierzy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Więcej wojska w Łomży
Życie zaklęte w gablotach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Święto stołecznego garnizonu
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Cel – bezpieczna Europa
NATO i kosowska łamigłówka
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Alarm dla Jastrzębi
Leopards in a Trap
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Bukowo” u brzegów Łotwy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Tryumf w cieniu Jałty
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Ducha nie wolno tracić
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Kolejka dostawców niszczycieli
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Life Enchanted in Museum Display Case
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Irackie zapiski gen. Bieńka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO