moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerskie szlify

Armia ma nowych oficerów. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się promocja 198 podchorążych wojskowej uczelni. Jej rektor-komendant płk Tadeusz Szczurek podkreślał wyjątkowość promocji, bo oficerowie otrzymali pierwsze oficerskie gwiazdki w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

„W polskiej tradycji słowo „oficer” brzmi dumnie. Oznacza honor i odwagę, prestiż i autorytet. Dziś wy, absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, dołączacie do grona oficerów Wojska Polskiego”, pisał w liście do nowo mianowanych podporuczników Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. List w jego imieniu odczytał Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON. „Pamiętajcie, że oficerskie szlify, które dziś otrzymujecie, to nie tylko zaszczyt i początek wojskowej kariery, to przede wszystkim wielka odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie do służby ojczyźnie. Wierzę, że sprostacie temu zadaniu, bo macie oparcie w solidnej wiedzy i renomie Akademii, którą ukończyliście”, napisał szef resortu.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej podkreślał wyjątkowość tegorocznej promocji, która odbyła się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Przed stu laty spełnił się sen pokoleń Polaków – państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Tej Polsce będziecie służyć i tej Polski będziecie bronić – mówił płk Szczurek. – Patriotyzm, męstwo, uczciwość i odpowiedzialność to wartości, które przejęliśmy z chlubnych dziejów oręża polskiego i które przekazujemy kolejnym pokoleniom przyszłych oficerów. Tymi wartościami kierujcie się w swojej służbie wojskowej – dodał rektor-komendant.

Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci m.in. korpusów informatyki, obrony przed bronią masowego rażenia, przeciwlotniczego, sił powietrznych i wojsk specjalnych. Wśród 198 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej jest 29 kobiet. Oficerami mianował ich gen. broni Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ.

REKLAMA

Jako pierwszy oficerską gwiazdkę odebrał najlepszy na roku absolwent – Maciej Wielgosik z Wydziału Mechanicznego WAT. W czasie studiów nie tylko miał najlepsze wyniki w nauce (średnia 4,7), wyróżniała go również postawa. Wspólnie z kolegami jako wolontariusz opiekował się wojskowymi studentami z uczelni z innych krajów podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Był również jednym z inicjatorów nawiązania współpracy liceum z jego rodzinnego miasta Pleszewa z Wojskową Akademią Techniczną. – Zależy mi, aby zachęcać ludzi z mojego liceum do studiowania na WAT – podkreśla Wielgosik. Po zakończeniu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej będzie dowodził plutonem batalionu szkolnego WAT – w tym samym, w którym zaczynał swoje studia. Nowo mianowany oficer jeszcze kilka lat temu był... policjantem. Dlaczego zdecydował się na zmianę? – Bardzo szanuję pracę policjantów. Ale bardzo chciałem iść na studia, a nie mogłem pogodzić studiowania ze służbą w systemie dyżurów – mówi Wielgosik. WAT spełnił jego oczekiwania. – To miejsce, które wychowuje, przekazuje ducha patriotyzmu, co mi się bardzo podoba. Prócz oczywistych rzeczy, takich jak pewna praca po skończeniu studiów czy wysoki poziom nauki, studenci otrzymują tu również żołd, a zakwaterowanie zapewnia uczelnia. To duża szansa dla tych, którzy myślą o studiach, a obawiają się, czy dadzą sobie radę finansowo – zachęca podporucznik. Przyznaje, że uczelnia wpłynęła nie tylko na jego życie zawodowe, lecz także prywatne – właśnie tu poznał swoją żonę, Natalię, która jest prymuską Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Studiują na niej zarówno wojskowi, jak i cywile. Uczelnia wykształciła ponad 50 tys. absolwentów. WAT jest też ośrodkiem badawczym. Jej naukowcy zajmują się m.in. tworzeniem innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cel – bezpieczna Europa
„Sophia” do końca marca
Cybernetyczna foka lustruje dno
Testament geopolityczny prezydenta
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Proobronna „Anakonda”
Widzimy się na macie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Technologiczne inwestycje HSW
„Snipy” to oczy...
See You On The Mat
Kapelan na misji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Centrum w zawieszeniu
Playing the World
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Brukseli o bezpieczeństwie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Granice są po to, by je przekraczać
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
ORP „Drużno” po nowemu
Węzły dla wojska
Bal na rzecz weteranów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Poszukiwana Harpia
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Pilot z precyzją chirurga
Panie bez taryfy ulgowej
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Polskie święta na misjach
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Curse of the Black Gold
Komandosi z Agatu na Kaukazie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Powrót lekkich czołgów w US Army
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Antoś, symbol Lwowa
JFTC rośnie w siłę
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Polscy generałowie w strukturach NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
13 Desperadoes
Lekcja zimowego przetrwania
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Klątwa czarnego złota
Morze niezgody
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO