moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Egzaminacyjne zmagania muzyków

W dniach 7 - 8 sierpnia 2018 roku w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych odbywały się egzaminy wstępne na kurs podoficerski w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych.


Do postępowania kwalifikacyjnego przystąpiło 50 kandydatów, którzy ukończyli szkołę muzyczną drugiego stopnia w zakresie gry na instrumencie muzycznym. W tym gronie znalazły się 4 kobiety. Dwudniowe egzaminy miały wyłonić 31 kandydatów na kurs podoficerski, tyle bowiem miejsc czeka na muzyków w orkiestrach wojskowych.

Kwalifikacje rozpoczęły się od egzaminu ze sprawności fizycznej. Następnie muzycy pisali sprawdzian z wiedzy ogólnej oraz test z języka angielskiego. W drugim dniu egzaminów przystąpili do rozmowy kwalifikacyjnej, w ramach której odbyło się przesłuchanie z umiejętności gry na instrumencie muzycznym.

Większość kandydatów przyjechała na egzaminy do Poznania po raz pierwszy, ale byli też i tacy, którzy próbowali dostać się do Szkoły Podoficerskiej w latach ubiegłych, przykładem może być pochodzący z Bielska k/Płocka Maciej Gorczyca, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. - W ubiegłym roku pomimo tego, że zdałem egzaminy nie dostałem się na kurs podoficerski z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Jeżeli w tym roku nie dostanę się do Szkoły Podoficerskiej, będę próbował kolejny raz, aż do skutku. Jestem zdeterminowany bowiem chcę zostać muzykiem wojskowym.

REKLAMA

Muzycy w większości byli bardzo dobrze przygotowani do egzaminów pod kątem muzycznym jak chociażby Adam Caturian, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Gram na klarnecie od 10 roku życia. Nie obawiałem się więc przesłuchania przed komisją złożoną z przedstawicieli orkiestr wojskowych. Na tym polu czułem się pewnie. Inaczej przedstawiała się sprawa z egzaminem z WF-u. Pomimo tego, że do egzaminów przygotowywałem się od początków wiosny, to największą trudność sprawił mi tzw. bieg wahadłowy na dystansie 10 x 10 m. Uważam, że to trudny bieg techniczny.

Dla innego z kandydatów najtrudniejszą częścią egzaminu okazał się być test z wiedzy ogólnej. - Służbą w wojsku interesowałem się od dawna. Mam nadzieje, że uda mi się połączyć te dwie moje pasje tj. wojsko i muzykę. Chciałbym dostać się do Szkoły Podoficerskiej a po ukończeniu kursu trafić do orkiestry wojskowej w Lublinie. Uważam, że test z wiedzy ogólnej był trudny albowiem pytania były bardzo szczegółowe – powiedział Julian Kluz pochodzący z Łukawca k/Rzeszowa.

Wielu z egzaminowanych ma bogate muzyczne tradycje rodzinne jak chociażby Michał Kędzierski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. - Mój dziadek był pianistą i prowadził wiele zespołów. Chcę kontynuować tradycję rodzinną, chce być muzykiem tyle że wojskowym. Bycie żołnierzem kojarzy mi się z pracą nad sobą i wzmacnianiem swojego charakteru. Co do egzaminu to uciążliwy był dla mnie bieg na dystansie 1 km, gdyż temperatura powietrza w trakcie biegu była bardzo wysoka. Jednak skoro chce się być żołnierzem to na każde warunki pogodowe trzeba być przygotowanym.

Łukasz Pyzdek absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi uważa, że „…miłość do muzyki zaszczepił mi dziadek, który grał na wielu instrumentach. Podczas przesłuchania bałem się, że stres może mnie sparaliżować. Myliłem się, bardzo szybko bowiem dotarło do mnie, że występ przed komisją egzaminacyjną to moje przysłowiowe pięć minut. Dałem z siebie wszystko. Po dostaniu się a później po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej chciałbym trafić do orkiestry wojskowej w Żaganiu”.

Przed przyjazdem na egzaminy do poznańskiej Szkoły kandydaci odbyli przesłuchania w orkiestrach wojskowych. - Zanim przyjechałam do Poznania na egzaminy byłam na przesłuchaniu w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie – powiedziała Justyna Makowiecka, jedna z czterech kobiet starających się o przyjęcie na kurs podoficerski. Po czym dodała udzielając odpowiedzi na pytanie: Dlaczego orkiestra wojskowa? – Od 14 roku życia gram na tubie. Chciałabym grać nie tylko dla siebie ale dla całego społeczeństwa. Uważam, że taką możliwość może dać mi gra w orkiestrze wojskowej. Mam dużo znajomych, którzy grają w orkiestrach wojskowych i to m.in. dzięki nim podjęłam decyzje dotyczącą zdawania egzaminów do poznańskiej Szkoły.

Ostatecznie po dwóch dniach postępowania egzaminacyjnego na kurs podoficerski przyjętych zostało 28 muzyków.

Podsumowując dwudniowe egzaminy przedstawiciel Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, jednocześnie przewodniczący podkomisji eksperckiej oceniającej kwalifikacje muzyczne kandydatów ppłk Dominik Horała, powiedział: - Chciałbym serdecznie podziękować Komendantowi Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, którzy uczestniczyli w zabezpieczeniu logistycznym, przygotowaniu i przeprowadzeniu kwalifikacji zawodowych dla osób ubiegających się o powołanie do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych, za bardzo dobra organizację i sprawne przeprowadzenie kwalifikacji. Dziękuje również wszystkim kandydatom, za właściwa postawę i zaangażowanie. Po czym dodał: - Cieszy mnie, że tak wielu młodych ludzi pasjonujących się muzyką planuje swój dalszy rozwój zawodowy w szeregach orkiestr wojskowych. Osobom zakwalifikowanym życzę ukończenia kursu, pozostałym wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego przez siebie celu.

Na początku września a więc już za niecały miesiąc muzycy rozpoczną intensywne 7- miesięczne szkolenie. W marcu 2019 roku jeśli zdadzą wszystkie czekające na nich egzaminy, uzyskają stopień kaprala i trafią do orkiestr wojskowych rozlokowanych na terenie całego kraju.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski

red. PZ

autor zdjęć: chor. Andrzej Kędzierski

dodaj komentarz

komentarze


II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Polscy generałowie w strukturach NATO
Czarter samolotów dla VIP-ów
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Cel – bezpieczna Europa
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Antoś, symbol Lwowa
Testament geopolityczny prezydenta
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Proobronna „Anakonda”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
„Sophia” do końca marca
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Playing the World
Cybernetyczna foka lustruje dno
Lekcja zimowego przetrwania
Zrobiłem to, co do mnie należało
Węzły dla wojska
Morze niezgody
Powrót lekkich czołgów w US Army
Centrum w zawieszeniu
W Brukseli o bezpieczeństwie
See You On The Mat
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Granice są po to, by je przekraczać
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Technologiczne inwestycje HSW
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Programy NATO dla ukraińskich saperów
„Snipy” to oczy...
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Klątwa czarnego złota
Poszukiwana Harpia
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Album na urodziny „Łuka”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
13 Desperadoes
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pilot z precyzją chirurga
Bal na rzecz weteranów
Widzimy się na macie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Curse of the Black Gold
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
ORP „Drużno” po nowemu
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Polskie święta na misjach
Panie bez taryfy ulgowej
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Dzieląc się tym, co najcenniejsze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO