moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś polskich żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju w ramach unijnej misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego wręczył im medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – powiedział również szef MON.

Szef resortu obrony swoją wizytę rozpoczął od Bośni i Hercegowiny. W tym kraju trwa właśnie XV zmiana PKW EUFOR, a polski kontyngent tworzy 39 żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z nimi na apelu. – Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski – mówił w Sarajewie. Kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działają w Bośni i Hercegowinie od 26 lat.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze angażują się w misję EUFOR Althea, by wspierać w szkoleniu jedną z brygad armii tego kraju oraz by nieść pomoc jego mieszkańcom. – Poprawiająca się sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest również rezultatem służby, wysiłków i zaangażowania polskich żołnierzy – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak spotkał się także z szefem sztabu misji EUFOR Althea gen. Gaborem Horvathem. – Usłyszałem jak najlepszą ocenę waszej służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział po tym spotkaniu polskim żołnierzom.


Film: MON

Po południu szef resortu obrony przyleciał do Kosowa, gdzie Polski Kontyngent Wojskowy tworzy około 250 żołnierzy. Na co dzień współpracują z kosowską policją, patrolując powierzony im rejon. Minister Błaszczak spotkał się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuocim, a następnie wziął udział w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. – Pełnicie razem z policjantami ważną misję i robicie to bardzo profesjonalnie. I za to należą wam się słowa podziękowania. Chcę też powiedzieć, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – mówił szef MON.

Minister Błaszczak uhonorował żołnierzy służących w Kosowie medalami za wzorową służbę poza granicami kraju oraz złożył im życzenia z okazji zbliżającego się święta. Podczas wizyty spotkał się też z polskimi policjantami, którzy w Kosowie biorą udział w unijnej operacji EULEX.

Celem misji EUFOR Althea jest szkolenie oraz budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR Althea liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Główną siłą PKW jest kompania manewrowa, którą tworzą żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 96 osób. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie powierzonego im rejonu oraz współpraca z miejscową policją. W razie potrzeby wesprą również policjantów, którzy pełnią misję EULEX.

KE /PAP

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy na symulowanym polu walki
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nothing Can Stop Our Tanks
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Przetrwać na wrogim terenie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Testament geopolityczny prezydenta
Stępka pod „Albatrosa”
Lekkie moździerze dla wojska
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Zmiany w ustawie o weteranach
Okręty NATO w polskich portach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Polska Casa nad Irakiem
Not Without My Sister
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Klątwa czarnego złota
Kawalerzyści na górskich trasach
Cel – bezpieczna Europa
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Projekt Afgan w Zabrzu
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
War Starts on Thursday
Playing the World
Ocalejemy tylko razem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Our efforts passed muster
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Rząd za kluczowymi zmianami
Świąteczna paczka dla powstańca
WOT szuka zaginionego
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Opłatek u kombatantów
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Ważka. Drugie podejście
Curse of the Black Gold
Centrum w zawieszeniu
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Droga do WOT-u przez Internet
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Wyślij paczkę do PKW
Wyjątkowy Vis
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Bojowe wyzwania dla lotników
Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami
Wojna zaczyna się w czwartek

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO