moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencki Medal Stulecia

Jego awers zdobi ukoronowany orzeł i napis „POLONIA REDIVIVA”, na rewersie znalazły się inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” i daty „1918” i „2018”. To Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Dudy. Pamiątkowe odznaczenie wyglądem i nazwą nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości z 1928 roku.

Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości został skierowany do Sejmu w maju tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu, intencją prezydenta było, aby przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, bez względu na pełnioną funkcję, wykonywany zawód, miejsce zamieszkania czy wiek, mogli odczuć, że budowanie wspólnoty państwa i umacnianie suwerenności jest także ich udziałem.

15 czerwca dokument uchwalił Sejm, a wczoraj w Muzeum Narodowym w Krakowie ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. – Chcemy, aby tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy – mówił prezydent.

REKLAMA

Tradycja na medal

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ma średnicę 35 mm, jest okrągły, srebrzony i oksydowany. Na jego awersie, stylizowanym na falującą flagę, znajduje się wznoszący skrzydła orzeł w koronie, wsparty na wstędze z napisem „POLONIA REDIVIVA” (Polska odrodzona). Rewers medalu zdobią wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP”, daty „1918” i „2018” oraz stylizowane liście wawrzynu i dębiny z owocami. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.

Odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 września 1928 roku na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego. Wtedy dekorowano nim obywateli zasłużonych w odbudowie państwa. Medal był bity w brązie i przedstawiał m.in. wizerunek głowy Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa w roku odradzania się Polski. Po drugiej stronie medalu, nad datami rocznicowymi 1918–1928 umieszczono polskiego oracza.  Symbolika medalu odnosiła się do sytuacji odbudowującego się kraju.

Dla kogo Medal Stulecia?

Medal Stulecia będzie odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do 2021 roku. Medalem będą odznaczane wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.  Zgodnie z podpisaną ustawą odznaczenie będzie mogło być nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

Nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości to kolejna inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP, mająca na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa z 7 kwietnia  o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017–2021.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
13 Desperadoes
Bal na rzecz weteranów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Technologiczne inwestycje HSW
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
„Sophia” do końca marca
W Brukseli o bezpieczeństwie
Poszukiwana Harpia
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Morze niezgody
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Granice są po to, by je przekraczać
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Zrobiłem to, co do mnie należało
Polskie święta na misjach
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Testament geopolityczny prezydenta
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Curse of the Black Gold
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Cel – bezpieczna Europa
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Antoś, symbol Lwowa
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Węzły dla wojska
Klątwa czarnego złota
Polscy generałowie w strukturach NATO
Widzimy się na macie
Centrum w zawieszeniu
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Album na urodziny „Łuka”
Proobronna „Anakonda”
Pilot z precyzją chirurga
Lekcja zimowego przetrwania
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Playing the World
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Czarter samolotów dla VIP-ów
Powrót lekkich czołgów w US Army
See You On The Mat
Panie bez taryfy ulgowej
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
„Snipy” to oczy...
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Cybernetyczna foka lustruje dno
ORP „Drużno” po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO