moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencki Medal Stulecia

Jego awers zdobi ukoronowany orzeł i napis „POLONIA REDIVIVA”, na rewersie znalazły się inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” i daty „1918” i „2018”. To Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Dudy. Pamiątkowe odznaczenie wyglądem i nazwą nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości z 1928 roku.

Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości został skierowany do Sejmu w maju tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu, intencją prezydenta było, aby przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, bez względu na pełnioną funkcję, wykonywany zawód, miejsce zamieszkania czy wiek, mogli odczuć, że budowanie wspólnoty państwa i umacnianie suwerenności jest także ich udziałem.

15 czerwca dokument uchwalił Sejm, a wczoraj w Muzeum Narodowym w Krakowie ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. – Chcemy, aby tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy – mówił prezydent.

Tradycja na medal

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ma średnicę 35 mm, jest okrągły, srebrzony i oksydowany. Na jego awersie, stylizowanym na falującą flagę, znajduje się wznoszący skrzydła orzeł w koronie, wsparty na wstędze z napisem „POLONIA REDIVIVA” (Polska odrodzona). Rewers medalu zdobią wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP”, daty „1918” i „2018” oraz stylizowane liście wawrzynu i dębiny z owocami. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.

Odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 września 1928 roku na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego. Wtedy dekorowano nim obywateli zasłużonych w odbudowie państwa. Medal był bity w brązie i przedstawiał m.in. wizerunek głowy Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa w roku odradzania się Polski. Po drugiej stronie medalu, nad datami rocznicowymi 1918–1928 umieszczono polskiego oracza.  Symbolika medalu odnosiła się do sytuacji odbudowującego się kraju.

Dla kogo Medal Stulecia?

Medal Stulecia będzie odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do 2021 roku. Medalem będą odznaczane wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.  Zgodnie z podpisaną ustawą odznaczenie będzie mogło być nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

Nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości to kolejna inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP, mająca na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa z 7 kwietnia  o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017–2021.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


Irackie zapiski gen. Bieńka
Katyńskie pamiątki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
„Sophia” z nową zmianą
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Tarcza przeciwko agresji
Życie zaklęte w gablotach
Ducha nie wolno tracić
Leopardy w pułapce
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Błękitna Armia przybywa do Polski
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Tryumf w cieniu Jałty
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Life Enchanted in Museum Display Case
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Kolejka dostawców niszczycieli
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Remont „Piasta” na finiszu
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopards in a Trap
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szef NATO w Warszawie
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Sukcesy biegających żołnierzy
Alarm dla Jastrzębi
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Kampania wyborcza poza armią
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
NATO i kosowska łamigłówka
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Odliczanie do majowej defilady
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Cel – bezpieczna Europa
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wilno w polskich rękach
Więcej wojska w Łomży
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Panie bez taryfy ulgowej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO