moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę

Najważniejszym jej zadaniem będą loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym i zbieranie danych, które posłużą dowódcy operacyjnemu misji. II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wylatuje na Sycylię, by m.in. walczyć z nielegalnymi przemytnikami. W czwartek w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej żołnierzy pożegnali dowódcy oraz rodziny.

II zmianę PKW „Sophia” stanowi stu żołnierzy, głównie lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W bazie Sigonella na Sycylii będą brali udział w operacjach, które mają zapobiec nielegalnemu przemytowi migrantów, m.in. z Syrii. Wspólnie z żołnierzami z innych państw Unii Europejskiej oraz NATO Polacy będą patrolować wyznaczone rejony Morza Śródziemnego. Informacje, które zdobędą, będą przekazywać analitykom oraz dowództwu operacyjnemu misji. Tam będą zapadać decyzje o dalszych działaniach, na przykład o wysłaniu grupy abordażowej, która przejmie wskazane jednostki.

 

Żołnierzy, którzy wylatują do Włoch, pożegnał gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Mam nadzieję, że wasza misja przebiegnie bezpiecznie, a wy powrócicie do kraju z wysoko podniesioną głową – mówił generał. Przypomniał, że na Sycylii będą reprezentować Polskę. – Z dumą prezentujcie biało-czerwoną szachownicę, biało-czerwoną flagę. Jesteście ambasadorami Polski w misji Unii Europejskiej. Pamiętajcie, że to zaszczyt, ale i zobowiązanie do profesjonalizmu i bezpiecznego wykonywania zadań – mówił zastępca dowódcy generalnego. Głos zabrał również biorący udział w uroczystości gen. bryg. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Będziecie bronić południowej granicy naszego kontyngentu. Spotkacie się z zagrożeniami, których nie mamy tu w Polsce. Dlatego oczekuję, że będziecie czujni, tak aby nie przeoczyć żadnego niebezpieczeństwa – mówił gen. Mikutel. – Dbajcie o swoje bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo kolegów i o to, by operacje, w których bierzecie udział, powiodły się – dodał oficer.

Kilka tygodni temu żołnierze, którzy tworzą II zmianę PKW „Sophia”, przeszli certyfikację przed misją. Jej organizatorem było Dowództw Operacyjne. Załoga samolotu Bryza krążyła nad Zatoką Gdańską, a jej zadaniem było m.in. namierzenie, rozpoznanie oraz sfotografowanie jednego z holowników 3 Flotylli Okrętów oraz jachtu marynarki wojennej. Zebrane podczas lotu informacje trafiły do zespołu rozpoznania, który poddał je szczegółowej analizie. Tego typu zadania polscy żołnierze będą wykonywać we Włoszech. – Podczas certyfikacji daliście się poznać jako zgrany zespół – podsumował podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Jan Śliwka.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w maju 2015 roku. Jej nazwa pochodzi od imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”. Od samego początku żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Żołnierze szkolą również libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać procederowi nielegalnego przemytu migrantów. Uczestnicy misji ściśle współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Polacy do misji „Sophia” dołączyli w połowie lutego tego roku. Kontyngent liczy stu żołnierzy i stacjonuje we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii. Trzon PKW stanowią lotnicy, obsługa naziemna i sztabowcy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Do dyspozycji mają samolot rozpoznawczy Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Dowódcą I zmiany kontyngentu był kmdr por. Cezary Kurkowski. Teraz w tej roli zastąpi go kmdr por. Mariusz Konopka, doświadczony pilot śmigłowców W-3.

KE

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Błękitna Armia przybywa do Polski
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Remont „Piasta” na finiszu
Sukcesy biegających żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopards in a Trap
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Wodowanie „Artemisa”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Panie bez taryfy ulgowej
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Tarcza przeciwko agresji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Więcej wojska w Łomży
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Tryumf w cieniu Jałty
Ducha nie wolno tracić
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Kampania wyborcza poza armią
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
NATO i kosowska łamigłówka
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Sophia” z nową zmianą
Wilno w polskich rękach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Life Enchanted in Museum Display Case
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Alarm dla Jastrzębi
Szef NATO w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Cel – bezpieczna Europa
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Kolejka dostawców niszczycieli
Katyńskie pamiątki
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Leopardy w pułapce
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Odliczanie do majowej defilady
Życie zaklęte w gablotach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO