moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę

Najważniejszym jej zadaniem będą loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym i zbieranie danych, które posłużą dowódcy operacyjnemu misji. II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wylatuje na Sycylię, by m.in. walczyć z nielegalnymi przemytnikami. W czwartek w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej żołnierzy pożegnali dowódcy oraz rodziny.

II zmianę PKW „Sophia” stanowi stu żołnierzy, głównie lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W bazie Sigonella na Sycylii będą brali udział w operacjach, które mają zapobiec nielegalnemu przemytowi migrantów, m.in. z Syrii. Wspólnie z żołnierzami z innych państw Unii Europejskiej oraz NATO Polacy będą patrolować wyznaczone rejony Morza Śródziemnego. Informacje, które zdobędą, będą przekazywać analitykom oraz dowództwu operacyjnemu misji. Tam będą zapadać decyzje o dalszych działaniach, na przykład o wysłaniu grupy abordażowej, która przejmie wskazane jednostki.

 

Żołnierzy, którzy wylatują do Włoch, pożegnał gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Mam nadzieję, że wasza misja przebiegnie bezpiecznie, a wy powrócicie do kraju z wysoko podniesioną głową – mówił generał. Przypomniał, że na Sycylii będą reprezentować Polskę. – Z dumą prezentujcie biało-czerwoną szachownicę, biało-czerwoną flagę. Jesteście ambasadorami Polski w misji Unii Europejskiej. Pamiętajcie, że to zaszczyt, ale i zobowiązanie do profesjonalizmu i bezpiecznego wykonywania zadań – mówił zastępca dowódcy generalnego. Głos zabrał również biorący udział w uroczystości gen. bryg. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Będziecie bronić południowej granicy naszego kontyngentu. Spotkacie się z zagrożeniami, których nie mamy tu w Polsce. Dlatego oczekuję, że będziecie czujni, tak aby nie przeoczyć żadnego niebezpieczeństwa – mówił gen. Mikutel. – Dbajcie o swoje bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo kolegów i o to, by operacje, w których bierzecie udział, powiodły się – dodał oficer.

Kilka tygodni temu żołnierze, którzy tworzą II zmianę PKW „Sophia”, przeszli certyfikację przed misją. Jej organizatorem było Dowództw Operacyjne. Załoga samolotu Bryza krążyła nad Zatoką Gdańską, a jej zadaniem było m.in. namierzenie, rozpoznanie oraz sfotografowanie jednego z holowników 3 Flotylli Okrętów oraz jachtu marynarki wojennej. Zebrane podczas lotu informacje trafiły do zespołu rozpoznania, który poddał je szczegółowej analizie. Tego typu zadania polscy żołnierze będą wykonywać we Włoszech. – Podczas certyfikacji daliście się poznać jako zgrany zespół – podsumował podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Jan Śliwka.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w maju 2015 roku. Jej nazwa pochodzi od imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”. Od samego początku żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Żołnierze szkolą również libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać procederowi nielegalnego przemytu migrantów. Uczestnicy misji ściśle współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Polacy do misji „Sophia” dołączyli w połowie lutego tego roku. Kontyngent liczy stu żołnierzy i stacjonuje we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii. Trzon PKW stanowią lotnicy, obsługa naziemna i sztabowcy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Do dyspozycji mają samolot rozpoznawczy Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Dowódcą I zmiany kontyngentu był kmdr por. Cezary Kurkowski. Teraz w tej roli zastąpi go kmdr por. Mariusz Konopka, doświadczony pilot śmigłowców W-3.

KE

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Sukcesy biegających żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Wodowanie „Artemisa”
Life Enchanted in Museum Display Case
Życie zaklęte w gablotach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Alarm dla Jastrzębi
Wilno w polskich rękach
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Bliski Wschód. Region bez klucza
Panie bez taryfy ulgowej
Remont „Piasta” na finiszu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Ducha nie wolno tracić
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Odliczanie do majowej defilady
Leopards in a Trap
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kolejka dostawców niszczycieli
Tarcza przeciwko agresji
Kampania wyborcza poza armią
Błękitna Armia przybywa do Polski
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Katyńskie pamiątki
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Sophia” z nową zmianą
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Tryumf w cieniu Jałty
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Święto stołecznego garnizonu
Leopardy w pułapce
NATO i kosowska łamigłówka
Irackie zapiski gen. Bieńka
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Cel – bezpieczna Europa
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Szef NATO w Warszawie
Więcej wojska w Łomży

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO