moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę

Najważniejszym jej zadaniem będą loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym i zbieranie danych, które posłużą dowódcy operacyjnemu misji. II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wylatuje na Sycylię, by m.in. walczyć z nielegalnymi przemytnikami. W czwartek w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej żołnierzy pożegnali dowódcy oraz rodziny.

II zmianę PKW „Sophia” stanowi stu żołnierzy, głównie lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W bazie Sigonella na Sycylii będą brali udział w operacjach, które mają zapobiec nielegalnemu przemytowi migrantów, m.in. z Syrii. Wspólnie z żołnierzami z innych państw Unii Europejskiej oraz NATO Polacy będą patrolować wyznaczone rejony Morza Śródziemnego. Informacje, które zdobędą, będą przekazywać analitykom oraz dowództwu operacyjnemu misji. Tam będą zapadać decyzje o dalszych działaniach, na przykład o wysłaniu grupy abordażowej, która przejmie wskazane jednostki.

 

REKLAMA

Żołnierzy, którzy wylatują do Włoch, pożegnał gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Mam nadzieję, że wasza misja przebiegnie bezpiecznie, a wy powrócicie do kraju z wysoko podniesioną głową – mówił generał. Przypomniał, że na Sycylii będą reprezentować Polskę. – Z dumą prezentujcie biało-czerwoną szachownicę, biało-czerwoną flagę. Jesteście ambasadorami Polski w misji Unii Europejskiej. Pamiętajcie, że to zaszczyt, ale i zobowiązanie do profesjonalizmu i bezpiecznego wykonywania zadań – mówił zastępca dowódcy generalnego. Głos zabrał również biorący udział w uroczystości gen. bryg. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Będziecie bronić południowej granicy naszego kontyngentu. Spotkacie się z zagrożeniami, których nie mamy tu w Polsce. Dlatego oczekuję, że będziecie czujni, tak aby nie przeoczyć żadnego niebezpieczeństwa – mówił gen. Mikutel. – Dbajcie o swoje bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo kolegów i o to, by operacje, w których bierzecie udział, powiodły się – dodał oficer.

Kilka tygodni temu żołnierze, którzy tworzą II zmianę PKW „Sophia”, przeszli certyfikację przed misją. Jej organizatorem było Dowództw Operacyjne. Załoga samolotu Bryza krążyła nad Zatoką Gdańską, a jej zadaniem było m.in. namierzenie, rozpoznanie oraz sfotografowanie jednego z holowników 3 Flotylli Okrętów oraz jachtu marynarki wojennej. Zebrane podczas lotu informacje trafiły do zespołu rozpoznania, który poddał je szczegółowej analizie. Tego typu zadania polscy żołnierze będą wykonywać we Włoszech. – Podczas certyfikacji daliście się poznać jako zgrany zespół – podsumował podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Jan Śliwka.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w maju 2015 roku. Jej nazwa pochodzi od imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”. Od samego początku żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Żołnierze szkolą również libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać procederowi nielegalnego przemytu migrantów. Uczestnicy misji ściśle współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Polacy do misji „Sophia” dołączyli w połowie lutego tego roku. Kontyngent liczy stu żołnierzy i stacjonuje we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii. Trzon PKW stanowią lotnicy, obsługa naziemna i sztabowcy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Do dyspozycji mają samolot rozpoznawczy Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Dowódcą I zmiany kontyngentu był kmdr por. Cezary Kurkowski. Teraz w tej roli zastąpi go kmdr por. Mariusz Konopka, doświadczony pilot śmigłowców W-3.

KE

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Centrum w zawieszeniu
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Widzimy się na macie
Pilot z precyzją chirurga
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Poszukiwana Harpia
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Technologiczne inwestycje HSW
Testament geopolityczny prezydenta
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Morze niezgody
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Cel – bezpieczna Europa
Polskie święta na misjach
Antoś, symbol Lwowa
Proobronna „Anakonda”
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Sophia” do końca marca
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
„Snipy” to oczy...
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Zrobiłem to, co do mnie należało
Album na urodziny „Łuka”
Panie bez taryfy ulgowej
13 Desperadoes
Klątwa czarnego złota
See You On The Mat
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Węzły dla wojska
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Czarter samolotów dla VIP-ów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Curse of the Black Gold
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Lekcja zimowego przetrwania
Granice są po to, by je przekraczać
Powrót lekkich czołgów w US Army
Cybernetyczna foka lustruje dno
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla kombatantów
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Playing the World
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Bal na rzecz weteranów
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Polscy generałowie w strukturach NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO