moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz wygrał 61. Wyścig Dookoła Mazowsza

Sukcesem szer. rez. Szymona Sajnoka zakończył się 61. Wyścig Dookoła Mazowsza. Kolarz z grupy CCC Sprandi Polkowice w pięknym stylu wygrał klasyfikację generalną jednej z najważniejszych imprez kolarskich w Polsce. Objął prowadzenie po zwycięstwie w prologu, a potem nie dał rywalom szans na mecie dwóch z trzech etapów wyścigu.

W klasyfikacji generalnej 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza szer. rez. Szymon Sajnok uzyskał czas 11 godzin 2 minuty 23 sekundy i o 8 sekund wyprzedził Czecha Aloisa Kaňkovskyʾego z grupy Elkov-Author. Trzecie miejsce, ze stratą 16 sekund do lidera, wywalczył Grzegorz Stępniak z grupy Wibatech Merx 7R. W imprezie startowało 127 zawodników, m.in. z Czech, Białorusi, Danii, Estonii, ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych i z Włoch.

Wyścig Dookoła Mazowsza rozpoczął się od prologu (jazda indywidualna na czas) na dystansie 2,5 km. Na trasie wytyczonej na terenie Toru Wyścigów Konnych w Warszawie Sajnok uzyskał czas 2 minuty 43,5 sekund. Polak o pół sekundy wyprzedził Duńczyka Mathiasa Jorgensena. Następnie Sajnok wygrał pierwszy etap (165 km) dookoła Kozienic. O zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Sajnok wyprzedził na nim Stępniaka i Kaňkovskyʾego. Drugi etap, o długości 170 kilometrów, był rozgrywany na dziewięciu rundach wokół Grodziska Mazowieckiego. Na finiszu z peletonu ponownie najlepszy był Sajnok, drugie miejsce zajął Kaňkovsky, a trzecie – Stępniak. Na trzecim, ostatnim etapie wyścigu (168 km) Sajnok był szósty, ale udało mu się utrzymać pozycję lidera. Na mecie w Teresinie najszybszy był Kaňkovsky, drugie miejsce wywalczył Czech – Richard Holec, a trzeci był Adrian Banaszek.

REKLAMA

– Szymon Sajnok nie był faworytem wyścigu. Jego zwycięstwo było dużym zaskoczeniem – przyznaje mjr w st. spocz. Marcin Wasiołek, od 1997 roku dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza. Zdaniem majora, Sajnok na finiszach zachowuje się jak słynny Słowak Peter Sagan. – Szymon na ostatnich 50 metrach potrafi ograć wszystkich. Bardzo przypomina mi Sagana i wróżę mu podobną karierę do Słowaka – dodaje dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza.

Zwycięzcy 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza: 1. miejsce – szer. rez. Szymon Sajnok (w środku), 2. Czech Aloisy Kaňkovsky (po lewej), 3. Grzegorz Stępniak (po prawej).

Major Wasiołek uważa, że dwudziestojednoletni zawodnik powinien, tak jak wielu obecnych mistrzów sprintu na szosie, startować w wyścigach jednoetapowych i wieloetapowych. – Szosa jest królową kolarstwa i sukcesy w wyścigach szosowych przynoszą większą sławę i pieniądze niż triumfy na torze – podkreśla dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza.

Marcin Sajnok w tym roku wywalczył w Holandii na torowych mistrzostwach świata złoty medal w wyścigu omnium (wielobój w kolarstwie torowym). Największe sukcesy w karierze odniósł na torze, choć zaczynał na szosie w klubie Cartusia Kartuzy. Jako junior był mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. Karierę Szymona od początku uważnie śledzi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest również jednym z trenerów kolarstwa w klubie z Kartuz. – Szymek jest świetnym sprinterem na szosie. Mam nadzieję, że zwycięstwo w Wyścigu Dookoła Mazowsza pozwoli mu uwierzyć w siebie – mówi chorąży.

W najbliższych dniach w Glasgow odbędą się mistrzostwa Europy na torze. W polskiej reprezentacji wystartuje szer. rez. Szymon Sajnok. – Na Mazowszu Szymek potwierdził, że jest świetnie przygotowany do mistrzostw. Mam nadzieje, że będzie też liderem polskiej reprezentacji kolarskiej na przyszłorocznych igrzyskach wojskowych w Chinach – dodaje chorąży Rapsiewicz.

SZUS

autor zdjęć: Aleksandra Andrzejewska/ Mazovia Team

dodaj komentarz

komentarze


Cel – bezpieczna Europa
„Snipy” to oczy...
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Bal na rzecz weteranów
Pilot z precyzją chirurga
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Technologiczne inwestycje HSW
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Centrum w zawieszeniu
Zrobiłem to, co do mnie należało
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Antoś, symbol Lwowa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
ORP „Drużno” po nowemu
Poszukiwana Harpia
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
13 Desperadoes
W Brukseli o bezpieczeństwie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Playing the World
Czarter samolotów dla VIP-ów
„Sophia” do końca marca
Lekcja zimowego przetrwania
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Morze niezgody
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Klątwa czarnego złota
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Granice są po to, by je przekraczać
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Testament geopolityczny prezydenta
Cybernetyczna foka lustruje dno
Polscy generałowie w strukturach NATO
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Węzły dla wojska
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Polskie święta na misjach
Widzimy się na macie
Album na urodziny „Łuka”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Proobronna „Anakonda”
See You On The Mat
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Powrót lekkich czołgów w US Army
Curse of the Black Gold
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO