moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz wygrał 61. Wyścig Dookoła Mazowsza

Sukcesem szer. rez. Szymona Sajnoka zakończył się 61. Wyścig Dookoła Mazowsza. Kolarz z grupy CCC Sprandi Polkowice w pięknym stylu wygrał klasyfikację generalną jednej z najważniejszych imprez kolarskich w Polsce. Objął prowadzenie po zwycięstwie w prologu, a potem nie dał rywalom szans na mecie dwóch z trzech etapów wyścigu.

W klasyfikacji generalnej 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza szer. rez. Szymon Sajnok uzyskał czas 11 godzin 2 minuty 23 sekundy i o 8 sekund wyprzedził Czecha Aloisa Kaňkovskyʾego z grupy Elkov-Author. Trzecie miejsce, ze stratą 16 sekund do lidera, wywalczył Grzegorz Stępniak z grupy Wibatech Merx 7R. W imprezie startowało 127 zawodników, m.in. z Czech, Białorusi, Danii, Estonii, ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych i z Włoch.

Wyścig Dookoła Mazowsza rozpoczął się od prologu (jazda indywidualna na czas) na dystansie 2,5 km. Na trasie wytyczonej na terenie Toru Wyścigów Konnych w Warszawie Sajnok uzyskał czas 2 minuty 43,5 sekund. Polak o pół sekundy wyprzedził Duńczyka Mathiasa Jorgensena. Następnie Sajnok wygrał pierwszy etap (165 km) dookoła Kozienic. O zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Sajnok wyprzedził na nim Stępniaka i Kaňkovskyʾego. Drugi etap, o długości 170 kilometrów, był rozgrywany na dziewięciu rundach wokół Grodziska Mazowieckiego. Na finiszu z peletonu ponownie najlepszy był Sajnok, drugie miejsce zajął Kaňkovsky, a trzecie – Stępniak. Na trzecim, ostatnim etapie wyścigu (168 km) Sajnok był szósty, ale udało mu się utrzymać pozycję lidera. Na mecie w Teresinie najszybszy był Kaňkovsky, drugie miejsce wywalczył Czech – Richard Holec, a trzeci był Adrian Banaszek.

– Szymon Sajnok nie był faworytem wyścigu. Jego zwycięstwo było dużym zaskoczeniem – przyznaje mjr w st. spocz. Marcin Wasiołek, od 1997 roku dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza. Zdaniem majora, Sajnok na finiszach zachowuje się jak słynny Słowak Peter Sagan. – Szymon na ostatnich 50 metrach potrafi ograć wszystkich. Bardzo przypomina mi Sagana i wróżę mu podobną karierę do Słowaka – dodaje dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza.

Zwycięzcy 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza: 1. miejsce – szer. rez. Szymon Sajnok (w środku), 2. Czech Aloisy Kaňkovsky (po lewej), 3. Grzegorz Stępniak (po prawej).

Major Wasiołek uważa, że dwudziestojednoletni zawodnik powinien, tak jak wielu obecnych mistrzów sprintu na szosie, startować w wyścigach jednoetapowych i wieloetapowych. – Szosa jest królową kolarstwa i sukcesy w wyścigach szosowych przynoszą większą sławę i pieniądze niż triumfy na torze – podkreśla dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza.

Marcin Sajnok w tym roku wywalczył w Holandii na torowych mistrzostwach świata złoty medal w wyścigu omnium (wielobój w kolarstwie torowym). Największe sukcesy w karierze odniósł na torze, choć zaczynał na szosie w klubie Cartusia Kartuzy. Jako junior był mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. Karierę Szymona od początku uważnie śledzi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest również jednym z trenerów kolarstwa w klubie z Kartuz. – Szymek jest świetnym sprinterem na szosie. Mam nadzieję, że zwycięstwo w Wyścigu Dookoła Mazowsza pozwoli mu uwierzyć w siebie – mówi chorąży.

W najbliższych dniach w Glasgow odbędą się mistrzostwa Europy na torze. W polskiej reprezentacji wystartuje szer. rez. Szymon Sajnok. – Na Mazowszu Szymek potwierdził, że jest świetnie przygotowany do mistrzostw. Mam nadzieje, że będzie też liderem polskiej reprezentacji kolarskiej na przyszłorocznych igrzyskach wojskowych w Chinach – dodaje chorąży Rapsiewicz.

SZUS

autor zdjęć: Aleksandra Andrzejewska/ Mazovia Team

dodaj komentarz

komentarze


Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Życie zaklęte w gablotach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Bliski Wschód. Region bez klucza
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Więcej wojska w Łomży
Life Enchanted in Museum Display Case
Leopardy w pułapce
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Tryumf w cieniu Jałty
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Leopards in a Trap
Alarm dla Jastrzębi
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kolejka dostawców niszczycieli
Szef NATO w Warszawie
Remont „Piasta” na finiszu
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Cel – bezpieczna Europa
Wodowanie „Artemisa”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wilno w polskich rękach
„Sophia” z nową zmianą
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Sukcesy biegających żołnierzy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Ducha nie wolno tracić
Tarcza przeciwko agresji
Odliczanie do majowej defilady
Kampania wyborcza poza armią
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Irackie zapiski gen. Bieńka
Święto stołecznego garnizonu
NATO i kosowska łamigłówka
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Katyńskie pamiątki
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO