moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francuski żołnierz przyszłości 2.0

Francuska armia po ośmiu latach użytkowania systemu żołnierza przyszłości Felin chce wprowadzić w nim kilka kluczowych zmian. Najważniejszą jest jego odchudzenie (teraz waży ponad 25 kg) oraz uproszczenie (tablety mają zostać zastąpione specjalnymi okularami odwzorowującymi wirtualną rzeczywistość). System Felin był używany m.in. w misjach w Afganistanie, Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

System żołnierza przyszłości Felin, czyli Fantassin à Equipement et Liaison Intégrées, trafił do wyposażenia francuskich sił zbrojnych osiem lat temu. Rozwiązanie to obejmuje specjalnie zaprojektowany mundur wraz z kamizelką kuloodporną i hełmem oraz system łączności i dowodzenia, który żołnierz obsługuje z użyciem niewielkiego tabletu (Terminal Information System – TIS). W skład systemu wchodzą także gogle termowizyjne oraz karabin Famas z dzienno-nocnym celownikiem, z którego obraz można przesyłać do wyświetlacza nahełmowego.

Kontrakt na opracowanie Felina francuska armia, a dokładniej DGA (Délégation Générale pour L’Armement), czyli Agencja Zamówień Wojskowych, podpisała w 1996 roku z konsorcjum francuskich firm. Na ich czele stał Thomson CSF, obecnie koncern Thales. Pierwsze 90 zestawów Felina przekazano Szkole Piechoty (Ecole d'infanterie) w Montpellier w maju 2010 roku. Pięć miesięcy później zestawy trafiły do jednostek liniowych, a dokładniej do 1 Pułku Piechoty – 1 régiment d'infanterie z Sarrebourga.

Obecnie francuskie siły zbrojne mają w wyposażeniu ponad 20 tysięcy egzemplarzy systemu Felin. Żołnierze mieli okazję je przetestować nie tylko podczas ćwiczeń i szkoleń na krajowych poligonach, lecz również w działaniach bojowych w czasie misji. W Afganistanie, Mali (operacja „Serval”) i Republice Środkowoafrykańskiej (operacja „Sangaris”) używali ich m.in. żołnierze 2 Pułku Piechoty Morskiej (2e égiment d'infanterie de Marine).

Czas na drugą wersję

Zdobyte przez żołnierzy doświadczenia i wyciągnięte wnioski były przez dowództwo armii dokładnie analizowane. Na ich podstawie powstawały pakiety ulepszeń Felina. Dotyczyły one głównie oprogramowania systemu oraz drobnych funkcjonalności, na przykład poprawy mocowania hełmów czy użycia innych materiałów maskujących na kamizelkach kuloodpornych czy hełmach. Teraz jednak, po ośmiu latach korzystania z Felina, francuska armia chce przeprowadzić nie tyle modyfikację, co głęboką modernizację systemu. Na tyle głęboką, że mówi się o jego drugiej wersji – Felinie 2.0.

Co ma zostać poprawione? Przede wszystkim funkcjonalność. Jak przekonuje emerytowany generał broni Alain Bouquin, były dowódca Legii Cudzoziemskiej, który obecnie jest jednym z wojskowych doradców Thalesa, obsługa pierwszej wersji Felina za bardzo angażuje żołnierzy. – Na tablecie, który służy do obsługi systemu, wyświetlanych jest tyle danych, że może dojść do przeciążenia poznawczego. Dlatego proponujemy, aby w drugiej wersji Felina były pokazywane tylko niezbędne informacje, i to na wyświetlaczu nahełmowym– mówi Bouquin.

Uproszczenie obsługi systemu ma iść w parze z jego znaczącym odchudzeniem. Obecnie francuski żołnierz przyszłości waży około 25 kg. – To dużo, chcemy zdecydowanie zejść poniżej 20 kg, a ideałem byłoby osiągnąć 15 kg– deklarują przedstawiciele francuskiego koncernu. Czy jest na to szansa? Jest i to duża. Postęp w dziedzinie ogniw energetycznych niezbędnych do zasilania systemu jest znaczący nie tylko w odniesieniu do ich wydajności, lecz również i masy. Francuzi chcą wyposażyć żołnierzy w egzoszkielet, który umożliwiałby ładowanie ogniw w czasie poruszania się. Lepsze i dużo lżejsze są również materiały, z których wykonuje się kamizelki kuloodporne i hełmy. W związku z tym też można zaoszczędzić kilka kilogramów.

Kiedy Felin 2.0 trafi do służby? Przejście od stadium prototypu (w jakim jest obecnie) do seryjnej produkcji (która może się rozpocząć dopiero po wszystkich badaniach i certyfikacjach) zajmie od dwóch do czterech lat. Prototyp Felina 2.0 można było zobaczyć na tegorocznych targach Eurosatory w Paryżu.

Przezbrajanie Felina

A co z leciwą już bronią Felina? W końcu pierwszy model Famasa został opracowany w latach siedemdziesiątych. Otóż proces modernizacji już trwa. Dwa lata temu francuska armia zdecydowała, że nowym karabinkiem sił lądowych, morskich i lotnictwa będzie Heckler & Koch HK416. Trójkolorowi kupią go w dwóch wersjach: HK416F-S (AIF-S) z lufą długości 368 mm i HK416F-C (AIF-C) z lufą 279 mm. Pierwsza partia tej broni trafiła do magazynów w połowie ubiegłego roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Wilno w polskich rękach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Tarcza przeciwko agresji
Kampania wyborcza poza armią
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Wodowanie „Artemisa”
Błękitna Armia przybywa do Polski
Sukcesy biegających żołnierzy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Panie bez taryfy ulgowej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Life Enchanted in Museum Display Case
Kolejka dostawców niszczycieli
NATO i kosowska łamigłówka
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Życie zaklęte w gablotach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wojna w świętym mieście, epilog
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Alarm dla Jastrzębi
„Sophia” z nową zmianą
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Szef NATO w Warszawie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Katyńskie pamiątki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Irackie zapiski gen. Bieńka
Ducha nie wolno tracić
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Remont „Piasta” na finiszu
Leopards in a Trap
Tryumf w cieniu Jałty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Odliczanie do majowej defilady
Leopardy w pułapce
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Święto stołecznego garnizonu
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Więcej wojska w Łomży
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO