Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze

Reprezentacja Polski w lekkiej atletyce wywalczyła drugie miejsce w drużynowych zawodach o Puchar Świata w Londynie. Do sukcesu biało-czerwonych przyczynili się również żołnierze z kpr. Marcinem Lewandowskim na czele, który wygrał bieg na 1500 m. Z kolei st. szer. Paweł Wojciechowski wywalczył drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie.

Lekkoatletyczne zawody o Puchar Świata odbyły się po raz pierwszy w historii. Na London Stadium bezkonkurencyjni okazali się lekkoatleci ze Stanów Zjednoczonych, którzy zdobyli 219 punktów. Polacy ze 162 oczkami wywalczyli drugą lokatę, a trzecią ze 155 punktami zajęła wspólna reprezentacja Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kolejne miejsca zajęły: 4. Jamajka (153 pkt.), 5. Francja (146), 6. Niemcy (137), 7. Republika Południowej Afryki (135) i 8. Chińska Republika Ludowa (81).

Do rywalizacji o platynowy Puchar Świata zostało zaproszonych osiem reprezentacji, które zdobyły najwięcej punktów na zeszłorocznych mistrzostwach świata w Londynie w 34 konkurencjach (we wszystkich poza biegami powyżej dystansu 1500 metrów). W tychże 34 konkurencjach w dwudniowych zmaganiach o PŚ w każdym starcie można było zdobyć od jednego do ośmiu punktów. W reprezentacji Polski osiem oczek za pierwsze miejsce zdobyli: kpr. Marcin Lewandowski i Sofia Ennaoui (w biegu na 1500 m), Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki (w rzucie młotem), Karol Hoffmann (w trójskoku) i Michał Haratyk (w pchnięciu kulą).

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, kpr. Marcin Lewandowski wystąpił w piątek w mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie, gdzie zajął dziewiąte miejsce. Natomiast w niedzielę zawodnik z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego walczył w Londynie. W zawodach o Puchar Świata triumfował z czasem 3 min 52,88 s. Drugi był Niemiec Timo Benitz, który uzyskał czas 3 min 53,11 s. Natomiast trzecie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Neil Gourley. Lewandowski był zadowolony z wyniku uzyskanego w Londynie i zapowiedział, że postara się poprawić rekord Polski w biegu na 1500 m.

Poza kpr. Lewandowskim barw Polski w Londynie bronili jeszcze żołnierze: st. szer. Anna Kiełbasińska z WZS Poznań (była piąta w biegu na 200 m i siódma w sztafecie 4x100 m), plut. Piotr Małachowski z WZS Wrocław (zajął szóste miejsce w rzucie dyskiem), szer. Jakub Krzewina z WZS Wrocław (był szósty w biegu na 400 m).

Niestety, w Londynie nie startował st. szer. Paweł Wojciechowski. Naszego czołowego tyczkarza nie powołano do reprezentacji Polski na Puchar Świata. Tymczasem zawodnik z bydgoskiego WZS w piątkowy wieczór potwierdził w Rabacie, że jest w wysokiej formie. Polak wywalczył drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi i po pięciu z sześciu zawodów eliminacyjnych umocnił się na drugiej pozycji. W Rabacie Wojciechowski w pierwszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,80 m. O sześć centymetrów wyżej skoczył mistrz świata Sam Kendricks z USA. Trzeci był Rosjanin Timur Morgunow, który w drugiej próbie uporał się z wysokością 5,80 m.

W eliminacjach do finału Diamentowej Ligi z 31 punktami prowadzi Amerykanin Kendricks. Drugie miejsce z 21 oczkami zajmuje Wojciechowski, a trzecie z 19 pkt. Kanadyjczyk Shawnacy Barber. Czwartą lokatę z 18 oczkami zajmuje drugi z Polaków Piotr Lisek.

autor zdjęć: Ministerstwo Sportu i Turystyki