moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Najlepsi z najlepszych
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Peaceful Pretexts of Putin
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Boeing walczy o Harpię
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pokonać strach przed ogniem
Zwiad w miejskiej dżungli
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Podchorążowie na zimowym survivalu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Deputowani z USA murem za NATO
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Wypływamy na prostą
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Diabły po Żelaznych Koniach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Obrady NATO w Brukseli
Interoperacyjność Jaśmina
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
„Bull Run” po raz ósmy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Cel – bezpieczna Europa
Macedonia Północna w drodze do NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Podwójne zamrożenie
O honor Polski walczącej
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Neptuny wchodzą do służby
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Ramię w ramię z pogranicznikami
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Bałtyk. Okno na świat
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Patagonia Does not Forgive Mistakes
W Brukseli o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO