moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Groty na rynku cywilnym
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Kormoran” opuścił Bałtyk
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Homar od nowa
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sojusz jak wspólna pięść
Terytorialsi w urzędach
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Z Danii po „Orła”
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Kościuszko” na oceanie
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Płonący tor przeszkód
Koszykarskie zgrupowanie
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Motywacja przez sport
Francja inwestuje w obronność
Spadochroniarze skakali po medale
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Znamy patronów 2019 roku
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Cel – wybrać najlepszych
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Armia zyskała 323 nowych oficerów
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Sukces Trumpa czy Kima?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Unitarka terytorialsów
Serbskie Homary i Kryle
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Eastern Flank Pillar
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polak znaczy skazaniec
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polscy bohaterowie Ankony
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Cel: bezpieczne lotnisko
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Inwestycje w Pionki
Szkoła Orląt będzie Akademią
Strzał ze śmigłowca
Polityka fałszywego uśmiechu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO