moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szkoła Orląt będzie Akademią
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Motywacja przez sport
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Inwestycje w Pionki
Sukces Trumpa czy Kima?
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Serbskie Homary i Kryle
Cel: bezpieczne lotnisko
Spadochroniarze skakali po medale
Polscy bohaterowie Ankony
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Płonący tor przeszkód
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Koszykarskie zgrupowanie
Sojusz jak wspólna pięść
Cel – wybrać najlepszych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polska delegacja w drodze do Brukseli
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Unitarka terytorialsów
Homar od nowa
Polak znaczy skazaniec
Polityka fałszywego uśmiechu
Groty na rynku cywilnym
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Z Danii po „Orła”
Pożegnanie pilota MiG-a-29
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
„Kościuszko” na oceanie
Eastern Flank Pillar
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Znamy patronów 2019 roku
Armia zyskała 323 nowych oficerów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Terytorialsi w urzędach
Francja inwestuje w obronność
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Strzał ze śmigłowca
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
„Kormoran” opuścił Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO