moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

DYNAMIC MONGOOSE

W poniedziałek, 9 lipca, do Portu Wojennego Gdynia powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka wzięła udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mongoose. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w nim już po raz czwarty. Powracającą do kraju załogę fregaty, w Porcie Wojennym Gdynia, powitał dowódca 3. FO kmdr Mirosław Jurkowlaniec wraz ze Sztabem Flotylli i kadrą Dywizjonu Okrętów Bojowych.

W tegorocznych międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem Dynamic Mongoose udział wzięły jednostki z 8 państw noszących bandery: Danii, Turcji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Norwegii oraz Holandii. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowały fregata rakietowa ORP T. Kościuszko oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk. Manewry, które rozpoczęły się 25 czerwca odbywały się przez dwa tygodnie. Głównym celem cyklicznych ćwiczeń na morzu Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem Dynamic Mongoose jest doskonalenie procedur współpracy podczas poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych. Zadania te jednostki realizowały samodzielnie jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych.

Dynamic Mongoose to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, gdyż okręty podwodne to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Jednostki tej klasy zapewniają skrytość działania i mogą być wykorzystane do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.

REKLAMA

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Kaman SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki na morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z Polską Marynarką Wojenną.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
The United States of America Have It Their Way
Poligonowy test zwiadowców
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Cios w domu wroga
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Cisi bohaterowie
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
PW Inka z WITU
Zmiany w ustawie o weteranach
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
Pobiegną dla „Czarnego”
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Rząd za kluczowymi zmianami
Strzały z Procy
Dragoni ruszyli do boju
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Abramsy i Bradleye w Polsce
Pretorianin
Prezydent Duda w Białym Domu
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
MMA w Sokołowie Podlaskim
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Sopka do liftingu
Zmiany w zarządzie PGZ
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Tu liczył się zgrany team i autorytet
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Mieliśmy oko nad Irakiem
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
„Sophia”: powrót do domu
Gwardziści z USA w Krzesinach
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Zmiany w dodatkach służbowych
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Terytorialsi w urzędach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sokoły pola walki
PKW Orlik od nowego roku z F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO