moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
DYNAMIC MONGOOSE

W poniedziałek, 9 lipca, do Portu Wojennego Gdynia powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka wzięła udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mongoose. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w nim już po raz czwarty. Powracającą do kraju załogę fregaty, w Porcie Wojennym Gdynia, powitał dowódca 3. FO kmdr Mirosław Jurkowlaniec wraz ze Sztabem Flotylli i kadrą Dywizjonu Okrętów Bojowych.

W tegorocznych międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem Dynamic Mongoose udział wzięły jednostki z 8 państw noszących bandery: Danii, Turcji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Norwegii oraz Holandii. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowały fregata rakietowa ORP T. Kościuszko oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk. Manewry, które rozpoczęły się 25 czerwca odbywały się przez dwa tygodnie. Głównym celem cyklicznych ćwiczeń na morzu Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem Dynamic Mongoose jest doskonalenie procedur współpracy podczas poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych. Zadania te jednostki realizowały samodzielnie jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych.

Dynamic Mongoose to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, gdyż okręty podwodne to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Jednostki tej klasy zapewniają skrytość działania i mogą być wykorzystane do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Kaman SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki na morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z Polską Marynarką Wojenną.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
A Biting and Tracking Commando
Generała Andersa akces do NATO
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Podwyżki dla pracowników wojska
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Drugie życie Wilczego Szańca
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Trzecia Setka Komandosa
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Step ahead in a different world
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Zoom na proobronność”
201 maratonów w 201 krajach
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Trening na wieżowcu i nad wodą
Fuzja w ramach PGZ
Odwiedź „kuźnię generałów”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Wizja marszałka prysła w Rydze
12 Brygada 20 lat w NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Kampania wyborcza poza armią
W Brukseli o bezpieczeństwie
Rusza program „cyber.mil z klasą”
General Anders Joins NATO
19 medali żołnierzy
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
MP5: pierwszy z NATO
Szef NATO w Warszawie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Cel – bezpieczna Europa
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Jastrzębie widzą w ciemności
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Pancerna walka w mieście
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Panie bez taryfy ulgowej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
To był realny plan odbudowy Polski
Hunt for “the Butcher of Vukovar”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO