moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA

Historycy podkreślają, że to wciąż mało znane fakty: około miliona żołnierzy amerykańskiej armii z II wojny światowej było Polakami lub miało polskie korzenie. Właśnie im została poświęcona wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Można tu obejrzeć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji, w których służyli Polacy czy pamiątki po pilocie Witoldzie Urbanowiczu.

Wiosną 1944 roku polski działacz emigracyjny Mieczysław Haiman wysłał do 796 polskich parafii w USA ankiety z pytaniem o liczbę wiernych, osób zmobilizowanych i tych, którzy polegli na służbie. Odpowiedziało mu 538 księży. Ankieta Haimana ujawniła, że ponad milion żołnierzy w armii USA było wówczas polskiego pochodzenia.

Właśnie im gdańskie Muzeum II Wojny Światowej przy współpracy Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka (kultywującego historię 1. Dywizji Piechoty Armii USA) poświęciło wystawę „Milion zza oceanu”. Można tu zobaczyć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji oraz pokaz rekonstruktorów przedstawiający scenę z życia okopowego, a także poznać życiorysy żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy bili się pod sztandarami USA. Wyjątkową gratką są pamiątki po Witoldzie Urbanowiczu, legendarnym dowódcy Dywizjonu 303, który w drugiej połowie wojny wstąpił do armii amerykańskiej i w jej szeregach walczył na froncie chińskim. Na wystawie zaprezentowano np. wypożyczony z muzeum w Suwałkach medalik, który Urbanowicz otrzymał od matki. Wśród zasłużonych postaci jest m.in. aktor Leon Niemczyk, który brał udział w powstaniu warszawskim, a potem zgłosił się do amerykańskiej armii, gdzie służył w dywizji dowodzonej przez gen. George’a Pattona.

REKLAMA

Podczas otwarcia ekspozycji zwiedzających witali rekonstruktorzy, którzy wcielili się w żołnierzy z punktu rekrutacyjnego US Army. Przed gmachem muzeum zaparkowały zaś zabytkowe amerykańskie pojazdy wojskowe z II wojny, m.in. Dodge WC 52 i samochód terenowy Willys MB.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki. Pół roku temu ekspozycja miała swój debiut w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Tam również otwierał ją dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Pamiątki i archwalia były prezentowane w różnych miejscowościach Stanów Zjednoczonych bliskich polskiej społeczności, m.in. w rodzinnym mieście asa myśliwskiego z okresu II wojny oraz wojny koreańskiej, pułkownika Francisa „Gabby” Gabreskiego.

Pomysłodawca wystawy, Piotr Langenfeld, prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka, podkreśla, że celem stowarzyszenia jest zbieranie informacji i biogramów o Amerykanach polskiego pochodzenia, a także o Polakach służących w siłach zbrojnych USA w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. – Udział i zaangażowanie Polonii w siłach zbrojnych USA nie były dotychczas ani szeroko omawiane, ani przedstawiane. Tymczasem Polacy, tak jak inne mniejszości narodowościowe, wnieśli swój wkład w amerykański wysiłek wojenny. Niektóre biogramy to opowieści niesamowite, niewiarygodne i wręcz idealnie nadające się na film wojenny – mówi Langenfeld polsce-zbrojnej.pl.

Wystawę można zwiedzać do 31 października.

Dawid Karbowiak

autor zdjęć: Dawid Karbowiak

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Gorzki finisz wielkiej wojny
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Tak działa magia Invictusa
Wojsko szuka pielęgniarek
Wyślij paczkę do PKW
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polska Casa nad Irakiem
He Who Awaken Poles to Arms
Polsko-amerykańskie negocjacje
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Cel – Fort Trump
Our efforts passed muster
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Film Frames from the War Front
„Ślązak” na morskiej próbie
Mistrz sztangi
Konwój dotarł do celu
„Anakonda” w Orzyszu
Kto zbiera burzę
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Rakiety Homara
Radary dla programu „Wisła”
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Testament geopolityczny prezydenta
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Kolejne Jelcze dla armii
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Obronne wyzwania fotoniki
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Wolna Polska na gruzach starego świata
Oddawali krew dla Niepodległej
Zmiany w ustawie o weteranach
Śmigłowce w chmurach
Luzowanie na „Anakondzie”
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
We Build the World of Details
Bezpieczny powrót myśliwców
Sto lat niepodległości
Konwój idzie przez Bałtyk
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Kawalerzyści na górskich trasach
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Nothing Can Stop Our Tanks
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
Morskie kły na „Anakondzie”
Rząd za kluczowymi zmianami
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
The United States of America Have It Their Way

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO