moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi wzmacniają siłę obronną Polski

Jestem przekonany, że z honorem sprostacie wszystkim niełatwym wyzwaniom, do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy, którzy dziś złożyli przysięgę wojskową i wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

W niedzielę 120 ochotników, w Sokółce i w Bielsku Podlaskim, wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i tym samym złożyło zobowiązanie wobec Ojczyzny. W Sokółce byli to żołnierze z 11 batalionu lekkiej piechoty oraz 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk, natomiast w Bielsku Podlaskim z 14 batalionu lekkiej piechoty oraz 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży. Podczas uroczystości ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON.

Przysięgi wojskowe w Sokółce i Bielsku Podlaskim były ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które w brygadzie rozpoczęło się 23 czerwca br. Przyszli żołnierze lekkiej piechoty uczyli się podstaw m.in. taktyki, strzelania, topografii, łączności czy udzielania pierwszej pomocy. Po ostatnim naborze liczba podlaskich Terytorialsów wzrosła do blisko 2 000 żołnierzy.

- Żołnierze, to dopiero początek Waszej drogi wojskowej. Przed Wami kolejne wymagające etapy służby Mogę Was zapewnić, że nie będzie łatwo, na pewno będą to wymagające szkolenia, ale bardzo ciekawe. Będziecie mieli możliwość posługiwania się jednym z najwcześniejszych rodzajów uzbrojenia – powiedział w trakcie uroczystości zastępca dowódcy WOT płk Artur Dębczak.

Przysięgi były także okazją do zaprezentowania sprzętu WOT oraz poziomu wyszkolenia suwalskich Terytorialsów, którzy wykonali pokaz walki wręcz. W uroczystościach brali udział przedstawiciele instytucji współpracujących z 1PBOT m.in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

REKLAMA

***

Po zaprzysiężeniu żołnierzy OT akt mianowania na stopień majora otrzymał Czesław Chociej, prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK. Podczas wojny Czesław Chociej służył pod dowództwem Komendanta Okręgu AK Białystok gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - patrona 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W czwartym kwartale tego roku brygada będzie realizować w Podlaskiem projekt „PARASOL”, czyli cykl warsztatów, które mają przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej i skutecznego wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

Tekst: MON

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w ustawie o weteranach
Wyślij paczkę do PKW
One step ahead of the enemy
Rząd za kluczowymi zmianami
Kawalerzyści na górskich trasach
Opłatek u kombatantów
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pokazy od kuchni
W Brukseli o bezpieczeństwie
Klątwa czarnego złota
Testament geopolityczny prezydenta
Krew na wagę zwycięstwa
Świąteczna paczka dla powstańca
Nothing Can Stop Our Tanks
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Fly Eye dla terytorialsów
Okręty NATO w polskich portach
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Curse of the Black Gold
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Natowska dywizja gotowa do działania
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Głosujcie na sportowców w mundurach!
WOT szuka zaginionego
Kompania pełna braci
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Playing the World
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Shows from the backstage
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Cel – bezpieczna Europa
Our efforts passed muster
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Centrum w zawieszeniu
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wyjątkowy Vis
Stępka pod „Albatrosa”
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Pomoc dla bohaterów
Nominacje generalskie
Miła sercu epoka Periniego
Orliki kupione
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Polska Casa nad Irakiem
Nagroda dla medyka GROM-u
Wojna zaczyna się w czwartek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Przetrwać na wrogim terenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO