moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski

Rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski. Placówka powstanie na Cytadeli Warszawskiej obok nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Prace budowlane prowadzi firma Budimex S.A. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, a wiosną 2021 roku placówka otworzy swe podwoje dla zwiedzających.

– To będzie jedno z najważniejszych muzeów w naszym kraju, a jego powstanie jest jednym z głównych celów kierowanego przeze mnie resortu – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury, na Cytadeli Warszawskiej podczas uroczystości oficjalnego rozpoczęcia budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Szef resortu dodał, że budowana placówka będzie także jedną z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, z czego wzniesienie gmachu pochłonie 600 tys. zł, pozostała kwota przeznaczona zostanie na powstanie ekspozycji.

REKLAMA

Park Niepodległości

Siedziba MHP powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej i będzie elementem planowanego tutaj kompleksu nazwanego Parkiem Niepodległości. W jego skład wejdą także: istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. – Liczę, że otwarta dla szerokiej publiczności Cytadela stanie się ulubionym miejscem Polaków, miejscem zarówno relaksu, jak i poznawania naszej historii – zaznaczył minister. Szef resortu kultury zapowiedział też, że otwarcie MHP planowane jest za niespełna 33 miesiące, czyli na wiosnę 2021 roku.

– Jestem szczęśliwy i dumny, że ruszyły prace nad MHP, które będzie ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski – mówił Robert Kostro, dyrektor MHP. Podał jednocześnie, że czterokondygnacyjny gmach muzeum będzie miał powierzchnię ok. 44 tys. mkw., z czego 7 tys. zostanie przeznaczone na ekspozycję stałą, a 8 tys. na magazyny i pracownie konserwatorskie dla powstającego równolegle Muzeum Wojska Polskiego.

Z kolei Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex S.A., która wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z powstaniem MHP przypomniał, że umowa na budowę gmachu MHP została podpisana pod koniec maja. – Od tego czasu załatwiliśmy niezbędne formalności związane z rozpoczęciem budowy i zdążyliśmy zrobić już jedną trzecią wykopu pod gmach muzeum, czyli wydobyć 60 tys. m sześc. ziemi – dodał prezes. Obiecał jednocześnie, że zgodnie z planem budowa zostanie zakończona 13 lutego 2021 roku.

Podczas uroczystości, minister Gliński, dyrektor Kostro, prezes Blocher, Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki i wiceminister kultury Jarosław Sellin wbili pierwsze symboliczne łopaty pod budowę gmachu MHP.

Jak poinformował po spotkaniu dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, trwają już pierwsze prace przygotowawcze na budowie nowej siedziby tej placówki. – Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy planowana jest w okolicach Święta Wojska Polskiego – podał dyrektor MWP.

Gmach dla historii

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Pierwotnie miało się mieścić nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego, ale decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana. W 2015 roku rozpoczęto rozmowy dotyczące nowej lokalizacji MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, obok planowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię WXCA, a wystawa stała realizowana będzie przez konsorcjum WWAA/Platige Image, które wygrało konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Muzeum oraz sąsiadujące z nim MWP zostaną ulokowane wokół centralnego placu: od południa i północy dwa pawilony MWP, natomiast centralnie stanie gmach MHP. Na ponad 30 ha przestrzeni Cytadeli zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Terytorialsi w urzędach
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Sopka do liftingu
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Rząd za kluczowymi zmianami
Sokoły pola walki
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Cios w domu wroga
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Trzeci wróg
SERE w Bieszczadach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Zmiany w ustawie o weteranach
Cisi bohaterowie
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Mieliśmy oko nad Irakiem
MMA w Sokołowie Podlaskim
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Pobiegną dla „Czarnego”
Wojska lądowe świętują
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
„Sophia”: powrót do domu
Abramsy i Bradleye w Polsce
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Strzały z Procy
The United States of America Have It Their Way
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Prezydent Duda w Białym Domu
Mastery wylądowały w Krzesinach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Zmiany w dodatkach służbowych
Szkoła Orląt będzie Akademią
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Dragoni ruszyli do boju
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Pretorianin

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO