moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski

Rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski. Placówka powstanie na Cytadeli Warszawskiej obok nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Prace budowlane prowadzi firma Budimex S.A. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, a wiosną 2021 roku placówka otworzy swe podwoje dla zwiedzających.

– To będzie jedno z najważniejszych muzeów w naszym kraju, a jego powstanie jest jednym z głównych celów kierowanego przeze mnie resortu – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury, na Cytadeli Warszawskiej podczas uroczystości oficjalnego rozpoczęcia budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Szef resortu dodał, że budowana placówka będzie także jedną z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, z czego wzniesienie gmachu pochłonie 600 tys. zł, pozostała kwota przeznaczona zostanie na powstanie ekspozycji.

REKLAMA

Park Niepodległości

Siedziba MHP powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej i będzie elementem planowanego tutaj kompleksu nazwanego Parkiem Niepodległości. W jego skład wejdą także: istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. – Liczę, że otwarta dla szerokiej publiczności Cytadela stanie się ulubionym miejscem Polaków, miejscem zarówno relaksu, jak i poznawania naszej historii – zaznaczył minister. Szef resortu kultury zapowiedział też, że otwarcie MHP planowane jest za niespełna 33 miesiące, czyli na wiosnę 2021 roku.

– Jestem szczęśliwy i dumny, że ruszyły prace nad MHP, które będzie ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski – mówił Robert Kostro, dyrektor MHP. Podał jednocześnie, że czterokondygnacyjny gmach muzeum będzie miał powierzchnię ok. 44 tys. mkw., z czego 7 tys. zostanie przeznaczone na ekspozycję stałą, a 8 tys. na magazyny i pracownie konserwatorskie dla powstającego równolegle Muzeum Wojska Polskiego.

Z kolei Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex S.A., która wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z powstaniem MHP przypomniał, że umowa na budowę gmachu MHP została podpisana pod koniec maja. – Od tego czasu załatwiliśmy niezbędne formalności związane z rozpoczęciem budowy i zdążyliśmy zrobić już jedną trzecią wykopu pod gmach muzeum, czyli wydobyć 60 tys. m sześc. ziemi – dodał prezes. Obiecał jednocześnie, że zgodnie z planem budowa zostanie zakończona 13 lutego 2021 roku.

Podczas uroczystości, minister Gliński, dyrektor Kostro, prezes Blocher, Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki i wiceminister kultury Jarosław Sellin wbili pierwsze symboliczne łopaty pod budowę gmachu MHP.

Jak poinformował po spotkaniu dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, trwają już pierwsze prace przygotowawcze na budowie nowej siedziby tej placówki. – Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy planowana jest w okolicach Święta Wojska Polskiego – podał dyrektor MWP.

Gmach dla historii

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Pierwotnie miało się mieścić nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego, ale decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana. W 2015 roku rozpoczęto rozmowy dotyczące nowej lokalizacji MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, obok planowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię WXCA, a wystawa stała realizowana będzie przez konsorcjum WWAA/Platige Image, które wygrało konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Muzeum oraz sąsiadujące z nim MWP zostaną ulokowane wokół centralnego placu: od południa i północy dwa pawilony MWP, natomiast centralnie stanie gmach MHP. Na ponad 30 ha przestrzeni Cytadeli zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Węzły dla wojska
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej pieniędzy dla kombatantów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
W Brukseli o bezpieczeństwie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pilot z precyzją chirurga
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
See You On The Mat
Bal na rzecz weteranów
Cel – bezpieczna Europa
Antoś, symbol Lwowa
13 Desperadoes
Testament geopolityczny prezydenta
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Centrum w zawieszeniu
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lekcja zimowego przetrwania
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
JFTC rośnie w siłę
Klątwa czarnego złota
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Polskie święta na misjach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Granice są po to, by je przekraczać
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Morze niezgody
Poszukiwana Harpia
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Playing the World
Panie bez taryfy ulgowej
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Technologiczne inwestycje HSW
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
„Sophia” do końca marca
Widzimy się na macie
Komandosi z Agatu na Kaukazie
„Snipy” to oczy...
Legenda pilota Pniewskiego
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Proobronna „Anakonda”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
We Are Warriors
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Curse of the Black Gold
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Kapelan na misji
Cybernetyczna foka lustruje dno
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO