moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON na lato dla dzieci żołnierzy

Dzieci z rodzin wojskowych o najniższych dochodach mogą wyjechać na kolonie i obozy finansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort opłaci wakacje 450 dzieciom w wieku od 7 do 17 lat. Turnusy będą organizowane przez całe lato, wypoczywać można w Rogowie, Waplewie czy nad Soliną.

Ministerstwo Obrony Narodowej co roku decyduje o sfinansowaniu wakacji dla grupy dzieci żołnierzy zawodowych. W tym roku uczniowie będą mogli wyjechać nad morze, w góry lub nad jezioro. – Tradycyjnie oferujemy nasze wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki AMW Rewita. Na letni wypoczynek najmłodszych przygotowaliśmy miejsca w ośrodkach w Waplewie, Rogowie i Solinie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego (Rewita to jedna ze spółek AMW).

Oferta nie jest jednak skierowana do wszystkich. Na finansowane przez MON wakacje mogą wyjechać dzieci żołnierzy, których dochód na osobę w rodzinie, za okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekracza 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (obecnie to 1280 zł).

REKLAMA

Każdemu dziecku wojsko opłaci 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. W przypadku kolonii koszt nie może przekroczyć 1450 zł, a obozów tematycznych z poszerzonym programem pobytu – 1800 zł. Pierwszy turnus rozpocznie się już 7 lipca, ostatni zakończy 31 sierpnia. W sumie z wakacyjnej oferty MON-u będzie mogło skorzystać 450 dzieci wojskowych.

W Waplewie, miejscowości położonej w województwie warmińsko-mazurskim, będzie mogło wypocząć 60 dzieci w wieku 7–15 lat. Tu nad jeziorem Maróz odbędą się kolonie sportowo-rekreacyjne. Organizatorzy zapewnią gry terenowe, zabawy z nagrodami, turnieje i zawody sportowe, a także wycieczki rowerowe.

W samym sercu Bieszczad, w położonym nad Zalewem Solińskim ośrodku Rewita Solina, będzie mogło wypocząć 150 dzieci. 100 z nich, w wieku od 7 do 13 lat weźmie udział w koloniach sportowo-rekreacyjnych w lipcu i sierpniu. Dzieci będą mogły tu poszerzyć wiedzę ekologiczną i rozwinąć umiejętności sportowe. Program obozu przewiduje też atrakcyjne wycieczki oraz programy interaktywne. Nieco starsi, w wieku 14–17 lat mogą wybrać obóz jeździecki „Wakacje w siodle”, również organizowany przez ośrodek w Bieszczadach. Zajęcia pod okiem kadry jeździeckiej będą się odbywać zarówno dla grup średniozaawansowanych, jak i początkujących.

Najwięcej, bo aż 240 miejsc przygotował na letnie wakacje ośrodek w Rogowie. Ta mała miejscowość położona jest nad samym morzem, między Mrzeżynem a Dźwirzynem, z dala od zatłoczonych kurortów. 160 dzieci w wieku 7–13 lat będzie mogło wyjechać na jeden z dwóch turnusów kolonii sportowo-rekreacyjnych. W programie – poza grami terenowymi, zawodami sportowymi czy plażowaniem – są piesze wycieczki do Mrzeżyna i Dźwirzyna oraz całodniowa wyprawa do Parku Rozrywki w Zieleniewie.

Nad Bałtyk można się wybrać także na obóz językowo-sportowy. Z tej propozycji skorzysta 80 nastolatków. Poza nauką organizatorzy przygotowali wycieczkę do parku linowego, zawody sportowe, wycieczkę do Kołobrzegu, gdzie będzie można zwiedzić latarnię morską i popływać statkiem.

Żołnierze, którzy chcieliby wysłać dziecko na finansowane prze z MON wakacje, powinni w swojej jednostce złożyć wniosek. Szczegółowe informacje o programach wyjazdów można znaleźć na stronach internetowych ośrodków.

W ubiegłym roku MON sfinansowało wakacje 267 dzieci z 175 rodzin żołnierzy zawodowych. Przygotowano jednak znacznie więcej, bo 600 miejsc, w trzech ośrodkach (Waplewo, Solina i Mielno). W 2016 roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystało 308.

Paulina Glińska

autor zdjęć: tpd.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Trzeci wróg
Zmiany w ustawie o weteranach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Abramsy i Bradleye w Polsce
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Prezydent Duda w Białym Domu
The United States of America Have It Their Way
Mieliśmy oko nad Irakiem
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Sopka do liftingu
Mastery wylądowały w Krzesinach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sokoły pola walki
Dragoni ruszyli do boju
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
„Sophia”: powrót do domu
Wojska lądowe świętują
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Terytorialsi w urzędach
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Cios w domu wroga
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Cisi bohaterowie
Zmiany w zarządzie PGZ
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
SERE w Bieszczadach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w dodatkach służbowych
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
MMA w Sokołowie Podlaskim
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Pretorianin
Gwardziści z USA w Krzesinach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Strzały z Procy
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Rząd za kluczowymi zmianami
Pobiegną dla „Czarnego”
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO