moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nauczą się nurkować

Ruszył nabór na szkolenie płetwonurkowe organizowane przez Stowarzyszenie Podwodnik. Kurs przeznaczony jest dla nauczycieli ze szkół prowadzących klasy wojskowe i członków organizacji proobronnych, ale także dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W pięciu turnusach będzie mogło wziąć w sumie udział 100 osób. Szkolenie ruszy już w lipcu.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 czerwca. Organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie Podwodnik – Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych. Od wielu lat współpracuje ono z armią. Na kursach nurkowych i motorowodnych instruktorzy szkolą m.in. weteranów i poszkodowanych, a także uczniów klas mundurowych.

Tym razem szkolenie na stopień płetwonurka P1 będzie organizowane dla członków organizacji proobronnych, nauczycieli ze szkół prowadzących klasy mundurowe oraz żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (TSW). Te dwie ostatnie grupy wezmą udział w takim kursie po raz pierwszy (kompanie WOT-u mają być profilowane w zależności od terenu, na którym będą działały). – W sumie przeszkolimy 100 osób. Mamy 34 miejsca dla żołnierzy TSW oraz po 33 miejsca dla dwóch pozostałych grup – mówi Zbigniew Skopiński, prezes stowarzyszenia i instruktor.

Szkolenie odbędzie się w formie pięciu ośmiodniowych turnusów. W pierwszym (16–24.07) weźmie udział 20 żołnierzy TSW, w drugim (25.07– 1.08) – 10 nauczycieli i 10 członków organizacji, w trzecim (2–10.08) – 14 żołnierzy TSW, 6 członków organizacji, w czwartym (11–19.08) – po 10 nauczycieli i członków organizacji, a w piątym, ostatnim (20–28.08) – 13 nauczycieli i 7 członków organizacji.

Rekrutacja trwa

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 26 czerwca. – Mamy ogromne zainteresowanie, a osoby dzwoniły do nas jeszcze zanim uruchomiliśmy rekrutację – mówi Zbigniew Skopiński. Zaznacza jednak, że pierwszeństwo w zakwalifikowaniu się na turnus będą mieli żołnierze TSW zgłoszeni przez Dowództwo WOT lub Brygady OT, nauczyciele zgłoszeni przez dyrektorów szkół prowadzących Certyfikowane Piony Wojskowych Klas Mundurowych oraz członkowie organizacji proobronnych – uczestnicy programu „Paszport” zgłoszeni przez dowódców. Ochotnicy zgłaszający się na kurs indywidualnie będą kwalifikowani dopiero w drugiej kolejności.

Od każdego uczestnika wymagany jest dobry stan zdrowia. Dlatego każdy zgłaszający się będzie musiał przedstawić organizatorom zaświadczenie lub orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania. – Nie każdy może nurkować. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są np.: padaczka, czynna astma oskrzelowa, niewyleczone wady serca, cukrzyca. W przypadku otyłości, alergii, nadciśnienia czy choroby wieńcowej o udziale ochotnika w kursie musi zdecydować lekarz uprawniony do wydawania orzeczeń – wyjaśnia Joanna Skopińska ze stowarzyszenia.

Szkolenie będzie intensywne

Tych, którzy się zakwalifikują czeka intensywna nauka na terenie obozowiska Orzysz należącego do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. – Zajęcia będą prowadzone od rana do późnych godzin wieczornych. Będą to zajęcia teoretyczne w formie wykładów i prezentacji, ale główny wysiłek skupimy na praktyce – zapowiadają organizatorzy.

W części teoretycznej szkolenia uczestnicy poznają obowiązujące przepisy w zakresie płetwonurkowania, zasady działania, konfiguracji i korzystania ze sprzętu nurkowego, podstawy fizyki nurkowej i fizjopatologii, a także podstawy techniki i bezpieczeństwa podczas schodzenia pod wodę. Nie zabraknie wykładów dotyczących sytuacji awaryjnych, jakie mogą się zdarzyć pod wodą czy sygnalizacji w nurkowaniu.

Podczas warsztatów uczestnicy będą sami konfigurować sprzęt, planować nurkowanie, będą też szkoleni z zakresu resuscytacji i ratownictwa. W ramach praktyki instruktorzy będą uczyć najpierw pływania w sprzęcie podstawowym tzw. ABC (maska, rurka, płetwy oraz skafander i pas balastowy), potem zajęcia będą się odbywały już z wykorzystaniem pełnego sprzętu nurkowego, w tym butli ze sprężonym powietrzem, automatu oddechowego i kamizelki ratunkowo-wypornościowej. – Pierwsze nurkowania odbędą się już trzeciego dnia kursu. W sumie podczas całego szkolenia uczestnicy wykonają dziewięć nurkowań na głębokościach od 5 do 20 metrów – mówi Zbigniew Skopiński.

Szkolenie zakończy się egzaminem teoretycznym w formie pytań opisowych. Oczywiście również praktycznym – zejściem pod wodę na głębokość do 20 m. Po pozytywnym zaliczeniu kursanci otrzymają, honorowany na całym świecie, certyfikat P1 CMAS. Uprawnia on do nurkowania do głębokości 20 m z partnerem nurkowym posiadającym co najmniej równe kwalifikacje.

Przedsięwzięcie realizowane będzie jako zadanie publiczne sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych zajmuje się organizacją przedsięwzięć na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Prowadzi szkolenia specjalistyczne, nurkowe i motorowodne, adresowane także do weteranów i żołnierzy poszkodowanych. W czerwcu Stowarzyszenie rozpoczęło projekt dla młodzieży z Mazur „Młodzież dla bezpieczeństwa i ratownictwa – edukacja obywatelska i aktywizacja” dofinansowywany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt zakłada nie tylko zdobycie nowych kwalifikacji i uprawnień przez około 50 uczniów (ratownik wodny, kurs płetwonurkowy), ale również praktyczne ich wykorzystanie do działań na rzecz społeczności (działalność profilaktyczna na rzecz poprawy bezpieczeństwa na obszarach wodnych, oczyszczanie dna jeziora).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Podwodnik

dodaj komentarz

komentarze

~Israfil
1529957040
Piękna, godna poparcia inicjatywa. Tak trzymać!
BD-DD-D3-71

Niszczyciele czołgów z PGZ
 
Defendery 2019 – część 2
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
Warszawa – miasto nieujarzmione
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Robot” w akcji
Defendery 2019
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Kosmiczny gość
DSEI dla ludzi morza
Polska nie pozostanie osamotniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Oko na Europę
Umarły dla świata
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rok Żelaznej Dywizji
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Walka i dyplomacja
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
Przetrwać do świtu
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Jedna misja, jeden zespół
Podstawa silnego przemysłu
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowa misja i nowy sprzęt
Wrzesień ’39 na południu Polski
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
A Torn Subcontinent
Defendery 2019 – część 4
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 3
Większe dotacje na budowę strzelnic
Śląskie sceny z życia
Awaryjny most gotowy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO