moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Alarm dla Jastrzębi
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bliski Wschód. Region bez klucza
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Tarcza przeciwko agresji
Leopardy w pułapce
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Więcej wojska w Łomży
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
NATO i kosowska łamigłówka
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Wodowanie „Artemisa”
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Odliczanie do majowej defilady
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Tryumf w cieniu Jałty
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Panie bez taryfy ulgowej
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wilno w polskich rękach
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Kolejka dostawców niszczycieli
Irackie zapiski gen. Bieńka
Kampania wyborcza poza armią
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Życie zaklęte w gablotach
Szef NATO w Warszawie
Katyńskie pamiątki
Święto stołecznego garnizonu
Cel – bezpieczna Europa
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wojna w świętym mieście, epilog
„Bukowo” u brzegów Łotwy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Leopards in a Trap
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Sukcesy biegających żołnierzy
Remont „Piasta” na finiszu
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Ducha nie wolno tracić
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
„Sophia” z nową zmianą
Life Enchanted in Museum Display Case
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Błękitna Armia przybywa do Polski
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO