moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

REKLAMA

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Poszukiwana Harpia
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Polskie święta na misjach
Klątwa czarnego złota
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Cel – bezpieczna Europa
We Are Warriors
Centrum w zawieszeniu
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Powrót lekkich czołgów w US Army
Curse of the Black Gold
Kapelan na misji
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Morze niezgody
„Snipy” to oczy...
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cybernetyczna foka lustruje dno
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
JFTC rośnie w siłę
Granice są po to, by je przekraczać
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
13 Desperadoes
Antoś, symbol Lwowa
Testament geopolityczny prezydenta
Playing the World
Bal na rzecz weteranów
Węzły dla wojska
Pilot z precyzją chirurga
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
ORP „Drużno” po nowemu
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
See You On The Mat
Lekcja zimowego przetrwania
W Brukseli o bezpieczeństwie
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
„Sophia” do końca marca
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Widzimy się na macie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Technologiczne inwestycje HSW
Polscy generałowie w strukturach NATO
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Proobronna „Anakonda”
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO