moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

REKLAMA

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Trzeci wróg
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Rząd za kluczowymi zmianami
Gwardziści z USA w Krzesinach
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Terytorialsi w urzędach
Zmiany w zarządzie PGZ
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
MMA w Sokołowie Podlaskim
Cisi bohaterowie
Dragoni ruszyli do boju
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Strzały z Procy
Pobiegną dla „Czarnego”
Pretorianin
Szkoła Orląt będzie Akademią
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Sokoły pola walki
Sopka do liftingu
SERE w Bieszczadach
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Prezydent Duda w Białym Domu
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Zmiany w dodatkach służbowych
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Zmiany w ustawie o weteranach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Mastery wylądowały w Krzesinach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
The United States of America Have It Their Way
Cios w domu wroga
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Abramsy i Bradleye w Polsce
„Sophia”: powrót do domu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Wojska lądowe świętują
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Mieliśmy oko nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO