moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

REKLAMA

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Polscy bohaterowie Ankony
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Strzał ze śmigłowca
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Terytorialsi w urzędach
Znamy patronów 2019 roku
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Unitarka terytorialsów
Serbskie Homary i Kryle
Sojusz jak wspólna pięść
Polityka fałszywego uśmiechu
Groty na rynku cywilnym
Cel – wybrać najlepszych
Eastern Flank Pillar
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sukces Trumpa czy Kima?
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Szkoła Orląt będzie Akademią
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Płonący tor przeszkód
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Inwestycje w Pionki
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Z Danii po „Orła”
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Francja inwestuje w obronność
Koszykarskie zgrupowanie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
„Kościuszko” na oceanie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polak znaczy skazaniec
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Motywacja przez sport
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Homar od nowa
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Cel: bezpieczne lotnisko
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Polska delegacja w drodze do Brukseli
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Spadochroniarze skakali po medale
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO