moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje spis powstańców wielkopolskich

Nawet 90 tys. nazwisk może zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Tworzy go Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Projekt ma związek z przypadającą w grudniu setną rocznicą zwycięskiego zrywu. Spis trafi do Internetu w lutym 2019 roku, sto lat po zawarciu rozejmu w Trewirze, który zakończył walki Wielkopolan.

– Chcemy, aby powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy w naszej historii, trwał w pamięci Polaków – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z Mnichowa koło Gniezna. Jak dodaje, jednym z celów Towarzystwa jest upowszechnianie wiedzy historycznej. – Zamieszczaliśmy już na naszej stronie fotografie mogił powstańczych, publikowaliśmy informacje o walkach w Wielkopolsce, a w 2014 roku uruchomiliśmy stronę internetową z listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym – wymienia prezes.

Pełna lista powstańców

REKLAMA

Teraz członkowie Towarzystwa postanowili upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, tworząc pełną lista uczestników tego zrywu. Spisy powstańców powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zawierały tylko część nazwisk, najczęściej personalia osób walczących z bronią w ręku. Wśród nich byli dwaj naczelni dowódcy powstania: gen. bryg. Stanisław Taczak i gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Upamiętniono także ppłk. Stanisława Łapińskiego, szefa Sztabu Komendy Głównej Wojsk Powstańczych, gen. dyw. Kazimierza Grudzielskiego, dowódcę odcinka północno-wschodniego powstania, czy Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który został zabity w dniu wybuchu zrywu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

– Tworzymy pierwsze kompletne zestawienie – podkreśla Jędraszewski. – Na naszej liście znajdą się wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa, m.in. lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych czy osoby, które wsparły zryw finansowo. Twórcy listy szacują, że będzie ona zawierać 80–90 tys. osób.

Prace nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu wolontariuszy, członków i sympatyków „Gniazda”. Spis powstaje na podstawie ponad sześciuset materiałów źródłowych: dokumentów z archiwów państwowych i kościelnych oraz z muzeów; publikacji i opracowań analogowych i internetowych; spisów z tablic pamiątkowych czy pomników. Wymaga to przeprowadzenia kwerendy w archiwach, opracowania znalezionych materiałów, zindeksowania ich. Każdy wpis będzie zawierał podstawowe informacje o uczestniku powstania: imię i nazwisko, ewentualny stopień wojskowy i informacje o jednostce, w której służył, status społeczny, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu oraz miejsce pochówku.

Po zakończeniu prac spis zostanie umieszczony w Internecie i będzie ogólnodostępny. Jak zapewnia Jędraszewski, listę będzie można cały czas uzupełniać, wprowadzać korekty czy dodawać zdjęcia. Uroczysta jej premiera jest planowana na 16 lutego 2019 roku, czyli w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstańcze walki.

Zwycięski zryw

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia Polakom udało się odbić z rąk Niemców miasto oraz wyzwolić większą część Wielkopolski. Działania wojenne zakończył rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami ententy.

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017 roku ustanawiająca rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


The United States of America Have It Their Way
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sopka do liftingu
Strzały z Procy
Mieliśmy oko nad Irakiem
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Cisi bohaterowie
Cios w domu wroga
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Gwardziści z USA w Krzesinach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Rząd za kluczowymi zmianami
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Abramsy i Bradleye w Polsce
Pretorianin
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Trzeci wróg
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w zarządzie PGZ
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
MMA w Sokołowie Podlaskim
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Pobiegną dla „Czarnego”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Terytorialsi w urzędach
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w dodatkach służbowych
Sokoły pola walki
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Prezydent Duda w Białym Domu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Sophia”: powrót do domu
Dragoni ruszyli do boju
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Mastery wylądowały w Krzesinach
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO