moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje spis powstańców wielkopolskich

Nawet 90 tys. nazwisk może zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Tworzy go Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Projekt ma związek z przypadającą w grudniu setną rocznicą zwycięskiego zrywu. Spis trafi do Internetu w lutym 2019 roku, sto lat po zawarciu rozejmu w Trewirze, który zakończył walki Wielkopolan.

– Chcemy, aby powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy w naszej historii, trwał w pamięci Polaków – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z Mnichowa koło Gniezna. Jak dodaje, jednym z celów Towarzystwa jest upowszechnianie wiedzy historycznej. – Zamieszczaliśmy już na naszej stronie fotografie mogił powstańczych, publikowaliśmy informacje o walkach w Wielkopolsce, a w 2014 roku uruchomiliśmy stronę internetową z listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym – wymienia prezes.

Pełna lista powstańców

REKLAMA

Teraz członkowie Towarzystwa postanowili upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, tworząc pełną lista uczestników tego zrywu. Spisy powstańców powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zawierały tylko część nazwisk, najczęściej personalia osób walczących z bronią w ręku. Wśród nich byli dwaj naczelni dowódcy powstania: gen. bryg. Stanisław Taczak i gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Upamiętniono także ppłk. Stanisława Łapińskiego, szefa Sztabu Komendy Głównej Wojsk Powstańczych, gen. dyw. Kazimierza Grudzielskiego, dowódcę odcinka północno-wschodniego powstania, czy Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który został zabity w dniu wybuchu zrywu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

– Tworzymy pierwsze kompletne zestawienie – podkreśla Jędraszewski. – Na naszej liście znajdą się wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa, m.in. lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych czy osoby, które wsparły zryw finansowo. Twórcy listy szacują, że będzie ona zawierać 80–90 tys. osób.

Prace nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu wolontariuszy, członków i sympatyków „Gniazda”. Spis powstaje na podstawie ponad sześciuset materiałów źródłowych: dokumentów z archiwów państwowych i kościelnych oraz z muzeów; publikacji i opracowań analogowych i internetowych; spisów z tablic pamiątkowych czy pomników. Wymaga to przeprowadzenia kwerendy w archiwach, opracowania znalezionych materiałów, zindeksowania ich. Każdy wpis będzie zawierał podstawowe informacje o uczestniku powstania: imię i nazwisko, ewentualny stopień wojskowy i informacje o jednostce, w której służył, status społeczny, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu oraz miejsce pochówku.

Po zakończeniu prac spis zostanie umieszczony w Internecie i będzie ogólnodostępny. Jak zapewnia Jędraszewski, listę będzie można cały czas uzupełniać, wprowadzać korekty czy dodawać zdjęcia. Uroczysta jej premiera jest planowana na 16 lutego 2019 roku, czyli w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstańcze walki.

Zwycięski zryw

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia Polakom udało się odbić z rąk Niemców miasto oraz wyzwolić większą część Wielkopolski. Działania wojenne zakończył rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami ententy.

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017 roku ustanawiająca rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent i szef MON-u na Łotwie
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Spadochroniarze skakali po medale
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Polityka fałszywego uśmiechu
Groty na rynku cywilnym
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Motywacja przez sport
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Terytorialsi w urzędach
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Unitarka terytorialsów
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Cel: bezpieczne lotnisko
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Cel – wybrać najlepszych
Strzał ze śmigłowca
Koszykarskie zgrupowanie
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Kościuszko” na oceanie
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Eastern Flank Pillar
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Z Danii po „Orła”
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Inwestycje w Pionki
Polscy bohaterowie Ankony
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Płonący tor przeszkód
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Francja inwestuje w obronność
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sukces Trumpa czy Kima?
Serbskie Homary i Kryle
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Sojusz jak wspólna pięść
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Znamy patronów 2019 roku
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Homar od nowa
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polak znaczy skazaniec

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO