moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces Trumpa czy Kima?

Szybko rozpoczniemy proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale sankcje nie zostaną zniesione, dopóki Kim nie pozbędzie się broni jądrowej. Będą dalsze negocjacje – zapowiedział Donald Trump po podpisaniu wspólnej deklaracji z przywódcą Korei Północnej. – Świat zobaczy duże zmiany – mówił Kim Dzong Un po spotkaniu z prezydentem USA.

Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się we wtorek na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Było to pierwsze w historii spotkanie urzędującego prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej. – Nie sądziłem, że dojdzie do tego szczytu, gdyż stanowiska Trumpa i Kima były całkowicie rozbieżne. Nie do końca także została opracowana agenda tego spotkania, czyli czego mają dotyczyć negocjacje – przyznaje prof. Waldemar Dziak.

W szczycie uczestniczyły delegacje z Waszyngtonu i Pjongjangu. Po blisko 5-godzinnych rozmowach, przywódcy podpisali wspólną deklarację. We wstępie dokumentu czytamy, że prezydent Trump „zobowiązał się do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa KRLD, a przewodniczący Kim Dzong Un potwierdził swoje stanowcze i niezmienne zaangażowanie w całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego”. Przywódcy USA i Korei Północnej zapowiedzieli, że będą budować trwały i stabilny pokój na Półwyspie Koreańskim oraz nowe stosunki między swoimi krajami. KRLD zobowiązała się „do podjęcia działań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Liderzy obu państw ustalili także, że zostaną ekshumowane szczątki jeńców wojennych i osób zaginionych z wojny koreańskiej w latach 1950–1953, a po ustaleniu ich tożsamości zostaną przekazane rodzinom.

REKLAMA

– Podpisana deklaracja nie jest prawnie wiążąca. Korea zobowiązała się tylko do działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a nie do denuklearyzacji. W języku dyplomatycznym te dwa sformułowania dzieli przepaść – zwraca uwagę politolog dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas. I przypomina, że podobne zobowiązania Korea Płn. podejmowała za prezydentury Billa Clintona oraz Georga W. Busha, co zawsze skutkowało złagodzeniem sankcji, po czym Pjongjang wracał do programu rozbudowy broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas uważa, że przywódcy Korei Płn. chodzi przede wszystkim o złagodzenie sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, zaś Donald Trump chce pokazać swoim wyborcom, że USA nadal rządzi światem.

Prof. Waldemar Dziak ocenia, że szczyt w Singapurze można uznać za sukces chociażby dlatego, że w ogóle doszło do rozmów. Choć – jak zastrzega –  nie wiadomo, co zmusiło Kima, aby zasiadł do negocjacji. Prof. Dziak podkreśla, że wprowadzenie w życie ustaleń szczytu nie będzie dla Kima proste, bowiem antyamerykanizm jest częścią doktryny państwa północnokoreańskiego. Profesor zwraca także uwagę, że Korea nie zniszczy swojego potencjału jądrowego jednego dnia, to proces rozłożony na lata, a nawet na dziesięciolecia. – Jesteśmy na początku tej drogi – podkreśla Waldemar Dziak.

Na konferencji prasowej prezydent Trump nie chciał mówić, co stanie się jeśli Korea Płn. nie wywiąże się z umowy. Zapowiedział, że w przyszłości będzie rozmawiał z Kimem także o prawach człowieka. Wspomniał także, że chciałby wycofać amerykańskich żołnierzy z Korei Południowej, choć – jak zaznaczył – nie było to częścią podpisanej umowy.

Kim Dzong Un zaprosił Trumpa na drugi szczyt w Pjongjangu. Podczas spotkania w stolicy Korei Północnej miałyby zapaść konkretne decyzje dotyczące denuklearyzacji.

Przed singapurskim szczytem USA żądały całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej, która w ubiegłym roku ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: US Departament of State

dodaj komentarz

komentarze


IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Polityka fałszywego uśmiechu
Starcie pancernych plutonów
Scenariusze dla Tygrysów
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Legenda polskiej partyzantki
Bliski Wschód – definicja chaosu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Francja inwestuje w obronność
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Eurosatory – osobiste wymogi
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Kierunek – wschodnia flanka
Eurosatory 2018 zakończone
Wyjątkowa misja
Na jakich zasadach powrót do armii?
Trening z koktajlami Mołotowa
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Wojskowi judocy na tatami
Polskie skrzydła w Afryce
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Sukces Trumpa czy Kima?
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Porady z paragrafem
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
LOT Szkoły Orląt
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Puma i Kuguar na Mazurach
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
GROM, jak rodziła się legenda
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
„Bękarty wojny” w Dachau
Porządki w programach śmigłowcowych
Nowy inspektor marynarki wojennej
Żandarmeria świętuje
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO