moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Przeciwlotnicy US Army oraz wyrzutnie Patriot zapewniają osłonę powietrzną pododdziałom uczestniczącym w „Saber Strike' 18”. – Zapewniają bezpieczeństwo przed wszelkimi uderzeniami z powietrza – mówi kpt. Grzegorz Piśkiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie manewrów trzy amerykańskie baterie przeciwlotnicze stacjonują w Drawsku Pomorskim.

Amerykanie do Polski na ćwiczenia „Saber Strike' 18” przyjechali już pod koniec maja. Są to przeciwlotnicy z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, czyli jednostki, która na co dzień stacjonuje w niemieckim Baumholder. – W Drawsku Pomorskim jest teraz kilkudziesięciu amerykańskich przeciwlotników. Tworzą oni trzy baterie, przy czym jedna bateria składa się z radaru i pięciu wyrzutni – tłumaczy kpt. Grzegorz Piśkiewicz z pionu szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer uczestniczył niedawno w prezentacji amerykańskiego sprzętu przeciwlotniczego, który na poligonie drawskim poprowadził gen. bryg. Timothy J. Sheriff z Gwardii Narodowej stanu Karoliny Północnej.

System Patriot, wykorzystywany w czasie manewrów „Saber Strike”, tworzą trzy radary MPQ-53 oraz wyrzutnie rakiet PAC-2 i PAC-3, a także satelitarny zestaw łączności oraz stacje zasilające. Stacjonujący obecnie w Drawsku przeciwlotnicy amerykańscy dysponują obecnie 12 rakietami PAC2, które służą do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców czy pocisków manewrujących cruise. Posiadają też 32 rakiety PAC3, które służą do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, np. rakiet Iskander. – W czasie ćwiczenia amerykańskie baterie przeciwlotnicze nie będą przemieszczać swoich pododdziałów, bo zasięg radarów i rakiet Patriot jest tak duży, że spokojnie z jednego miejsca zabezpieczą wszystkie szkolące się tu pododdziały – podkreśla przeciwlotnik z 12 Dywizji. – Ich zadaniem jest osłona wojsk własnych przed wszelkimi uderzeniami z powietrza, czyli stworzenie tzw. parasola przeciwlotniczego. W realnych działaniach chodziłoby o to, by pododdziały lądowe skupiały się jedynie na walce z przeciwnikiem i nie martwiły się o zagrożenie z powietrza – dodaje.

REKLAMA

Scenariusz manewrów „Saber Strike' 18” nie zakłada jednak użycia bojowego rakiet Patriot. Amerykanie skupiają się na wykrywaniu celów, identyfikacji (swój–obcy) i śledzeniu ich w powietrzu. – Z tego powodu sercem systemu jest wykorzystywany w Polsce radar typu ścianowego MPQ-53 – podkreśla por. Błażej Łukaszewski, zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego Drawsko.

Jest to mobilny radar umieszczony na platformie kołowej, sterowany komputerowo, który pracuje w zakresie częstotliwości 4-8 GHz. Może on skanować przestrzeń powietrzną i śledzić bez przerwy maksymalnie ponad sto celów jednocześnie oraz uczestniczyć w naprowadzaniu do dziewięciu pocisków atakujących różne cele.

Zestawy Patriot, w podobnej konfiguracji do tych wykorzystywanych w Drawsku Pomorskim, mają trafić do polskich żołnierzy w 2022 roku. Tak zakłada umowa, jaką w marcu 2018 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kontrakt wart jest 4,75 mld dolarów.

Manewry „Saber Strike' 18” rozpoczęły się 3 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Uczestniczy w nich ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniejsza jest grupa amerykańska – organizatora ćwiczeń. Polskie siły zbrojne stanowią drugą siłę pod względem liczby zaangażowanych żołnierzy. Istotną rolę podczas „Saber Strike' 18” odgrywają także batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance. Sojusznicy działają w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo jest głównym rejonem ćwiczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Marcin Zając

dodaj komentarz

komentarze


Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicza Sona
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Harpun” do walki
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pracowity tydzień flotylli
Widzieć i nie być widzianym
Obradowała Rada Gabinetowa
Partyzanci rozgromili ubeków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gotowi na „Defendera”
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Patrioty z polskimi przyczepami
Agent w generalskich szlifach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Army of Medics
Na zakupy do sklepu AMW
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
F-16 kończą misję w Estonii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prawdziwi wojownicy
Rubiny w walce z epidemią
NATO walczy z koronawirusem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Ćwiczenia z torpedą
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Spartan” znów na Mazurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie porty bardziej otwarte
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Co z tegorocznym MSPO?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Białe noce podhalańczyków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Święto żołnierzy służących na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO