moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siła przyciągania

Jak przebiega formowanie kolejnych jednostek wojsk obrony terytorialnej? W jaki sposób dowódcy wykorzystują dotychczasowe doświadczenia nowego rodzaju sił zbrojnych? Na ile korzystano ze wzorców z sił operacyjnych, a gdzie niezbędne było opracowanie nowatorskich rozwiązań? O tym między innymi rozmawialiśmy z oficerami WOT. Zapis debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

W jaki sposób doświadczenia w szkoleniu trzech pierwszych brygad WOT-u są wykorzystywane przez kolejne jednostki?

Płk Tomasz Białas : W WOT przyjęto rozwiązania systemowe dotyczące wymiany informacji i doświadczeń. Mamy dobrą atmosferę pracy, a to oznacza, że żaden z dowódców nie boi się mówić nie tylko o swoich sukcesach, lecz także o problemach. Wprowadzono też zasadę powszechnie stosowaną w wojskach specjalnych, czyli tzw. after action review. Sprawdza się ona zarówno przy potknięciach, jak i wtedy, kiedy zostanie odniesiony sukces.

REKLAMA

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady przeprowadzał ankiety z naszymi żołnierzami, które miały mu pomóc w przygotowaniu się do pierwszej „szesnastki” w 4 BOT. Z informacji zebranych przez płk. Brysia skorzystaliśmy także w Lublinie.

Płk Tomasz Białas : Mówiąc o szkoleniu, nie można zapomnieć o rozwiązaniu, które funkcjonuje w WOT, a nie działa w żadnym innym rodzaju sił zbrojnych, czyli mobilnych zespołach szkoleniowych, utworzonych z byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Taką formułę stosuje się w wielu krajach, m.in. w USA, gdzie garściami czerpie się wiedzę od rezerwistów.

Płk Mirosław Bryś: Udało nam się wprowadzić wiele rozwiązań, których nie ma w innych rodzajach sił zbrojnych. Chodzi nie tylko o MZS, lecz także o nowatorskie programy szkolenia i strzelań oraz sposób przygotowania kadry instruktorskiej. Przez rok nie byliśmy wolni od błędów, ale potrafimy z nich wyciągać wnioski.

WOT to praca ze społeczeństwem, które nie zawsze jest przychylnie nastawione do tej formacji. Czy przez te kilkanaście miesięcy wypracowano mechanizmy, które pozwoliły przełamać niechęć do tego rodzaju sił zbrojnych?

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Być może w wymiarze ogólnokrajowym, zwłaszcza na początku tworzenia formacji, nastawienie nie było pozytywne. Gdy jednak spojrzeć na poziom lokalny, w naszym wypadku na województwo lubelskie, okazuje się, że społeczeństwo było nam bardzo przychylne. Nie odczuliśmy niechęci czy wrogości. W swoich szeregach mamy już ponad 2 tys. żołnierzy, a nikt ich do służby nie zmuszał.

Płk Mirosław Bryś: Na początku zaobserwowałem, że wojska obrony terytorialnej są różnie postrzegane, głównie za sprawą mediów. Szum informacyjny budził w społeczeństwie różne emocje. Spotkałem się z brakiem rzetelnej informacji na temat WOT-u i tworzących się brygad. Dlatego postawiłem na komunikację. Mam za sobą kilka misji, więc doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami starałem się wykorzystać i na tym gruncie. Udzieliłem wielu wywiadów, spotykałem się z dyrektorami i uczniami szkół, ze studentami wyższych uczelni, z samorządowcami. Dużą rolę odegrał też tzw. marketing szeptany. Ochotnicy po zakończeniu „szesnastek” wracali do swojego środowiska i tam opowiadali o szkoleniu. Ich przekaz był może nawet bardziej wiarygodny niż żołnierzy zawodowych.

Płk Grzegorz Kaliciak: Mazowieckie jest specyficznym województwem, ale tu też kluczem była rzetelna informacja o WOT. Bardziej niż na samej Warszawie skupiliśmy się jednak na miastach, w których będą powstawać nasze bataliony. Podobnie jak płk Bryś, uważam że wiele dobrego zrobiła opinia osób, które się szkolą. Gdyby było źle, kolejni ochotnicy by do nas nie przychodzili.

Zapis całej debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


GROM, jak rodziła się legenda
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Puma i Kuguar na Mazurach
LOT Szkoły Orląt
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Porady z paragrafem
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Eurosatory – osobiste wymogi
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory 2018 zakończone
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Sukces Trumpa czy Kima?
Egzamin „Kormorana” na Świnie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polskie skrzydła w Afryce
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Scenariusze dla Tygrysów
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Polityka fałszywego uśmiechu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Legenda polskiej partyzantki
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Kierunek – wschodnia flanka
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Nowy inspektor marynarki wojennej
Trening z koktajlami Mołotowa
Porządki w programach śmigłowcowych
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Wojskowi judocy na tatami
Wyjątkowa misja
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Żandarmeria świętuje
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Na jakich zasadach powrót do armii?
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Francja inwestuje w obronność
„Bękarty wojny” w Dachau
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Starcie pancernych plutonów
Bliski Wschód – definicja chaosu
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO