moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzina „Orlika” odebrała jego Order Virtuti Militari

Był jednym z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazując Order Virtuti Militari rodzinie mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Odznaczenie zostało nadane w 1945 roku przez polski rząd na uchodźstwie, jednak „Orlik” nie mógł go odebrać.

Mjr Marian Bernaciak „Orlik” to jeden z najdzielniejszych i najodważniejszych żołnierzy Polski Podziemnej i opozycji antykomunistycznej oraz jeden z największych rycerzy niepodległej Polski – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas uroczystości. W czasie spotkania w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie szef UdSKiOR wręczył w imieniu prezydenta RP siostrze żołnierza, Wandzie Piotrowskiej, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

Pamięć o niezłomnych

Minister Kasprzyk przypomniał, że najwyższe polskie odznaczenie wojskowe zostało przyznane „Orlikowi” 1 czerwca 1945 roku przez polski rząd na uchodźstwie. – Był to wyraz wdzięczności wolnej Polski za jego heroiczną postawę i walkę z niemieckim i sowieckim okupantem – mówił Kasprzyk. Rok po nadaniu odznaczenia „Orlik” został zamordowany w komunistycznej obławie. – To, że dziś, 73 lata od nadania Orderu, przekazujemy go rodzinie żołnierza, jest dowodem na to, że Polska przywraca pamięć o niezłomnych i „Orliku”, jednym z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego – zaznaczył Kasprzyk.

Minister dodał, że pięciu uczestników obławy za zamordowanie Bernaciaka również zostało odznaczonych Virtuti Militari. – To była próba pohańbienia Orderu – mówił szef UdSKiOR. Zaapelował, by ci, którzy otrzymali Order za czyny haniebne, zostali tego odznaczenia pozbawieni. – Nie może być tak, że Order otrzymuje bohater narodowy i ci, którzy go zamordowali – tłumaczył.

W spotkaniu wzięła udział Alicja Kobus, bratanica i chrześnica „Orlika”. – Dzisiejsza uroczystość to dla nas wyraz zachowania przez polskie władze pamięci o stryju i jego żołnierzach oraz przywrócenie im należnej godności i szacunku za walkę, oddanie krwi i życia dla ratowania ojczyzny – mówiła. Zapowiedziała też, że 24 czerwca, w 72. rocznicę śmierci Bernaciaka, odznaczenie zostanie złożone jako wotum w kościele w Rykach. – Przez te wszystkie lata w naszej rodzinie pamięć o stryju była żywa – podkreślała Alicja Kobus. Wyraziła również nadzieję, że uda się odnaleźć szczątki stryja i godnie go pochować.

Celem była wolna Polska

Marian Bernaciak urodził się 6 marca 1917 roku w Zalesiu k. Ryk. Jako podporucznik rezerwy uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku i we Włodzimierzu Wołyńskim dostał się do sowieckiej niewoli. Uciekł z transportu wiozącego polskich oficerów do łagrów i rozpoczął działalność konspiracyjną. Był komendantem rejonu Ryki–Ułęż Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, a w grudniu 1943 roku został dowódcą oddziału leśnego na tym obszarze. Przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko Niemcom, a latem 1944 roku na czele oddziału wyruszył na pomoc walczącej Warszawie, jednak nie udało mu się przedostać do stolicy.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej „Orlik” pozostał w konspiracji. Od jesieni 1944 roku był dowódcą oddziałów partyzanckich na terenie Inspektoratu Puławskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a od wiosny 1945 roku także zastępcą komendanta Inspektoratu ds. Bezpieczeństwa. Potem został dowódcą Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich tego Inspektoratu.

Jego oddziały walczyły z oddziałami sowieckimi, Ludowego Wojska Polskiego, Urzędu Bezpieczeństwa i milicji. Żołnierze „Orlika” m.in. rozbili grupę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i UB w Woli Zadybskiej, zaatakowały Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Puławach i tym samym uwolniły ponad 100 więźniów, pokonały wraz z oddziałem ppor. Czesława Szlendaka „Maksa” w Lesie Stockim kilkusetosobową grupą sił KBW, UB i NKWD, a pod Bąkowcem uwolniły z transportu około 120 więźniów.

Komunistyczne władze do walki ze zgrupowaniem „Orlika” zmobilizowały kilkanaście tysięcy żołnierzy oraz funkcjonariuszy MO i UB. 24 czerwca 1946 roku „Orlik” z kilkoma ludźmi wracał z odprawy w Życzynie. Gdy zatrzymali się we wsi Piotrówek, tamtejszy sołtys doniósł na nich do UB. Zostali zaatakowani przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty oraz funkcjonariuszy UB i MO. „Orlik” zginął podczas próby wydostania się z okrążenia.

Po jego śmierci Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, komendant Związku Zbrojnej Konspiracji, napisał: „Odszedł od nas żołnierz, który całe swe życie, całą swą wolność poświęcił tej, którą ukochał nad wszystko. Polska wolna i silna była mu ideą, była mu celem”. Ubecy zabrali ciało partyzanta do Warszawy i pogrzebali je w nieznanym miejscu. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mariana Bernaciaka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdSKiOR, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Razem się szkolą, razem walczą
 
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szwedzki baypass przed „Orką”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polska pod kontrolą armii
Z archiwum „Szarego”
Unwanted Treaty
The Army Enters the Frame
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Artyleryjska interoperacyjność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klucz do dobrych relacji
Wybory do gremiów przedstawicielskich
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Defense Without Politics
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Klasy wojskowe po nowemu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Trudna droga
Jak Polacy wyzwalali Bredę
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Ostre strzelanie artylerzystów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Nowe laboratorium WAT
Gotowi na misję
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Paczki dla kresowiaków
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Gorące obrady NATO w Londynie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Błyskawiczna reakcja
Amunicja i miny dla armii
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kontenery dla Wisły
Los Polski naszym losem
Kto zostawia ślady w sieci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO