moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorąży z WAT-u najlepszy w konkursie UE

Moduł e-learningowy, esej, potem jego prezentacja, a na koniec konkurs wiedzy. Te kilka etapów musiał zaliczyć  st. kpr. pchor. Kacper Kasprzak, student IV roku Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, uczestnik 4. edycji olimpiady wiedzy o polityce bezpieczeństwa i obrony UE. W finałowej rozgrywce polski podchorąży pokonał 38 studentów z 15 krajów.

Olimpiada Wiedzy o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE (Common Security and Defence Policy) odbywa się co dwa lata. Jej organizatorem jest zawsze kraj, który aktualnie przewodzi Unii Europejskiej. Organizatorem 4. edycji konkursu była Bułgaria. Jak dotąd w olimpiadzie nie brał udziału żaden z podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. – Tym razem postanowiliśmy zgłosić swojego kandydata, bo od ubiegłego roku aktywnie działamy w ramach inicjatywy Współpracy Wojskowych Uczelni Unii Europejskiej, zwanej Erasmusem Wojskowym – mówi płk dr inż. Mariusz Gontarczyk, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej WAT.

Inicjatywa ta ma na celu wymianę przyszłych oficerów wojskowych – podchorążych, ale także nauczycieli i instruktorów biorących udział w akademickim etapie edukacji i szkolenia w ramach sił zbrojnych państw członkowskich. Tylko w ubiegłym roku kilkunastu podchorążych WAT-u uczestniczyło w różnych wydarzeniach – o charakterze sportowym, edukacyjnym, a także kulturalnym – organizowanych przez uczelnie wojskowe państw Unii Europejskiej.

Rok przygotowań

Do konkursu wiedzy uczelnia zgłosiła st. kpr. pchor. Kacpra Kasprzaka, studenta IV roku Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT. Przygotowania do olimpiady podchorąży zaczął na rok przed jej rozpoczęciem. – Temat olimpiady był ciekawy, aczkolwiek tymi zagadnieniami nie interesuję się na co dzień. Dlatego zacząłem sporo czytać, korzystając chociażby z dokumentów i publikacji wydawanych przez Komisję Europejską – zaznacza pchor. Kasprzak.

By lepiej przygotować studenta do olimpiady, przedstawiciele WAT-u zdecydowali też o wysłaniu go na szkolenie do Grecji. – Kurs w Atenach „Common Security and Defence Policy” obejmował zagadnienia dotyczące między innymi globalnej strategii UE w sprawie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, procedur reagowania kryzysowego UE, a także roli instytucji zajmujących się realizowaniem tej polityki – mówi podchorąży Wojskowej Akademii Technicznej.

Ostatecznie w olimpiadzie wzięli udział studenci z ponad 70 europejskich wojskowych uczelni. Ich pierwszym zadaniem było zaliczenie e-learningowego modułu poświęconego tematowi olimpiady. Ci, którzy to zrobili, mogli przejść do drugiego etapu – czyli napisania eseju na jeden z podanych przez organizatorów temat. – Ja wybrałem temat dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Na napisanie pracy mieliśmy trzy miesiące. Moja praca, w języku angielskim i licząca około 30 stron, powstała w nieco ponad miesiąc. Przedstawiłem w niej obecny stan wiedzy na ten temat, wyzwania i problemy, jakie w tej dziedzinie definiuje Unia Europejska – mówi pchor. Kasprzak.

Polak na podium

Autorzy najlepszych prac, w sumie 38 studentów z 22 uczelni i 15 krajów, zostali zaproszeni na finał do Bułgarii. Odbył się on w Vasil Levski National Defence University i przebiegał w kilku etapach. Na początek studenci w ciągu dziesięciu minut musieli przedstawić komisji krótką prezentację swoich prac. Potem czekał na nich konkurs wiedzy. Najpierw wojskowi studenci w zespołach międzynarodowych odpowiadali na 25 pytań specjalistycznych. Siedem osób z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do następnego etapu. – Czekało na nas 15 pytań. Po kolei wyświetlały się one na ekranie, a my mieliśmy dwie minuty na odpowiedź – mówi pchor. Kasprzak.

Płk Gontarczyk, który był obecny podczas finału przyznaje, że pytania nie były łatwe. – Były bardzo szczegółowe i myślę, że większość z obecnej publiczności miałaby problem z odpowiedziami. Nie było tu miejsca na przypadek, albo się znało odpowiedź, albo nie. Nasz podchorąży poradził sobie świetnie – mówi pułkownik.

W ostatecznej kwalifikacji zwycięzcą olimpiady został polski podchorąży. – To wydarzenie bez precedensu w historii polskiego szkolnictwa wojskowego. Zwycięskie trofeum zagości w naszym kraju na najbliższe dwa lata, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej – mówił Aleksander Skrzypek, główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Podobnego zdania jest płk Gontarczyk. – Zwycięstwo studenta to doskonała promocja naszej Akademii. Dopiero od jakiegoś czasu jesteśmy obecni w wojskowym Erasmusie, może jeszcze nie wszyscy o nas wiedzieli? Kacper rozsławił naszą uczelnię w Europie. Był zdeterminowany i bezkonkurencyjny – mówi płk Gontarczyk.

Sam zwycięzca cieszy się z wygranej, bo dla niego to dowód, że wysiłek włożony w przygotowania się opłacił. Ale poza zdobyciem nowej wiedzy, równie ważne dla pchor. Kasprzaka są nawiązane kontakty międzynarodowe. – Miałem okazję spotkać przyszłych oficerów z całej niemal Europy, w tym Austrii, Słowacji, Francji. To dla mnie bezcenne, bo być może kiedyś, już jako oficerowie, spotkamy się na zawodowej drodze – mówi pchor. Kasprzak.

Praca podchorążego z WAT-u, razem z pozostałymi dziewięcioma najlepszymi pracami, zostanie opublikowana w zbiorczym wydawnictwie Unii Europejskiej. Przechodnie trofeum dla zwycięzcy zostanie wkrótce przekazane na ręce rektora -komendanta WAT i wyeksponowane w budynku Sztabu Akademii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: płk Mariusz Gontarczyk

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Irańskie szachy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rivalry on Closed Sea
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Piknik ze smakiem
Rozdarty subkontynent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Śląskie obchody wojskowego święta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Igrzyska dla Polonusów
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Amerykańska przyszłość WZL
Przez krew zdobyty Śląsk
F-35 wylądowały w Powidzu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
Jedna misja, jeden zespół
Czarny odchodzi do cywila
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Pułaski” wrócił do kraju
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozpoczynamy nową erę
Obrady Rady Unii Europejskiej
Śladami Pierwszej Pancernej
Warszawa walczy, wracamy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wozy amunicyjne do Raków
A Torn Subcontinent
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO