moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę

Samoloty myśliwskie MiG-29 oraz piloci i technicy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Dyżur w ramach misji Baltic Air Policing lotnicy rozpoczną w styczniu 2019 roku. Poprzednio patrolowaniem Litwy, Łotwy i Estonii zajmowały się polskie F-16.

To będzie ósma zmiana polskich lotników w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, ale siódma, w której będą uczestniczyć samoloty MiG-29. Poprzednią zmianę PKW Orlik, w lecie 2017 roku, wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego. Z tej jednostki pochodzili m.in. piloci i technicy oraz wielozadaniowe F-16.

– W 2019 roku planujemy udział w misji czterech samolotów MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Następna, dziewiąta zmiana, odbędzie się w 2020 roku, zgodnie z długoterminowym planem rotacji BAP zatwierdzonym przez NATO. Nasze dalsze zaangażowanie w ochronę przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich jest jeszcze uzgadniane. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy się wycofać. Po prostu uzgodnienia jeszcze trwają – dodaje generał.

Zastępca dowódcy operacyjnego podkreśla, że zadania wykonywane przez lotników w ramach PKW Orlik nie są łatwe. – To trudna misja, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Wykonywanie operacji utrudniają pilotom niskie temperatury, śnieg albo duża wilgotność. Jestem jednak spokojny o przebieg misji, bo piloci MiG-ów mają ogromne doświadczenie lotnicze – podkreśla.

Podczas ósmej zmiany PKW Orlik, od stycznia do kwietnia 2019 roku, lotnicy będą pełnić całodobowe dyżury bojowe. Do ich głównych zadań będzie należało patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. Piloci w razie konieczności będą także wspierać załogi cywilnych lub wojskowych samolotów, które znajdą się w sytuacji awaryjnej oraz sami będą wykonywać loty szkolne i treningowe. Przede wszystkim jednak myśliwce będą wypełniać zadania rozpoznawcze, identyfikując poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty. W sytuacji zagrożenia, czyli gdy jakiś samolot wtargnie w przestrzeń powietrzną któregoś z krajów bałtyckich, piloci będą mieli kilka minut na poderwanie maszyn z lotniska. Następnie będą musieli przechwycić w powietrzu samolot, który łamie międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Pierwszy kontyngent wojskowy Orlik uczestniczył w misji Air Policing w 2006 roku. Utworzyły go 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza. Podczas kolejnych zmian PKW organizowały jednostki z Malborka i Mińska Mazowieckiego. Rok temu komponent wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Magdalena Kowalska-Sendek , Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Konrad Kifert

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1527629820
A ja bardzo bym chciał wiedzieć na jakich zasadach my mamy im pomagać, finansowych, lub innych, może już czas aby sami dorobili się swojego lotnictwa ,już mieli wystarczająco dużo czasu
BF-FE-40-E6
~Scooby
1527529740
nawiasem mówiąc to Estończycy powinni oddać te torpedy, mapy i zamki do działa z ORP Orzeł które zabrali w 1939 ... to było by takie eleganckie ...
DB-3F-9C-53

GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Silniejsza obrona granic Litwy
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Niebo pod osłoną
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Wojsko kontra śnieżyce
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Koniec bezkarności floty cieni?
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Dyplomatyczna gra o powstanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Przyszłość obrony i odstraszania
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
The Era of Polish IFVs
Góral z ORP „Gryf”
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
USA: chcemy Grenlandii
Snowboardzistka i pływacy na medal
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Miliardy na logistykę i łączność
Szukali zaginionych w skażonej strefie
W cieniu dumy floty
Pancerniacy jadą na misję
Na tronie mistrza bez zmian
Co nowego w przepisach?
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Nowe Daglezje na nowy rok
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Oskarżony Maduro
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Odpalili K9 Thunder
Amerykański szogun
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
„Pułaski” do remontu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Powrót do przeszłości Westerplatte
Piątka z czwartego wozu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO