moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gala konkursu o żołnierzach wyklętych

1765 prac plastycznych, filmowych i literackich wpłynęło na V Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Wzięli w nim udział uczniowie z Polski, obu Ameryk, Azji i Australii. Dziś, w 70. rocznicę śmierci pułkownika Witolda Pileckiego, odbyła się gala finałowa. Puchary wręczył zwycięzcom wiceminister MON, Sebastian Chwałek.

Konkurs odbywał się w 12 kategoriach. Dzieci ze szkół podstawowych klas 1–3 musiały przygotować pracę plastyczną dotyczącą żołnierzy wyklętych.  Uczniowie starsi, z klas 4–7, mieli do wyboru wykonanie pracy plastycznej lub projektu serii znaczków pocztowych. Młodzieży ze szkół gimnazjalnych organizatorzy zaproponowali napisanie utworu poetyckiego, komiksu lub nakręcenie filmu poświęconego żołnierzom wyklętym. Osoby uczące się w szkołach ponadgimnazjalnych musiały z kolei wykazać się pomysłowością, przygotowując plakat lub serię znaczków pocztowych. Konkurs adresowany był też do osób osadzonych w aresztach śledczych. Tu zadaniem była praca plastyczna lub projekt znaczków pocztowych. 

Prace trzeba było przysyłać do organizatora – Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wpłynęło ich w sumie 1765. Dziś, w 70. rocznicę śmierci pułkownika Pileckiego, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie. – Konkurs dotyka trudnej tematyki żołnierzy wyklętych. Formacji zapomnianej, ludzi, którzy przez lata byli wymazywani z książek do historii. Nie wolno nam było mówić o ich czynach, bohaterstwie, poświęconym zdrowiu i życiu. Jednak do konkursu zgłosiła się młodzież z całego świata, Polacy i przedstawiciele naszej Polonii rozrzuceni na wszystkich kontynentach – mówił Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON. Wiceminister podkreślił, że data gali nie jest przypadkowa. – Dziś mija 70. rocznica śmierci pułkownika Witolda Pileckiego. Bohatera, który powinien być wzorem dla wszystkich młodych Polaków – mówił minister Chwałek.

Podczas uroczystej gali przyznano kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w 12 kategoriach. Pierwsze miejsca zajęli: Aneta Tarlecka ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Katarzyny Jagiellonki przy Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie (praca plastyczna), Paweł Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łochowie (praca plastyczna), Ewelina Posiewka ze Szkoły Podstawowej im. ppłk. Mariana Pisarka w Radzyminie (projekt serii znaczków pocztowych), Michał Szczęsny ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie (film), Kinga Kapinos z Gimnazjum nr 2 w Mielcu (poezja), Martyna Gawlik ze szkoły im. rtm. Pileckiego w Zwierniku (komiks), Zuzanna Łapa ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym w Chicago, Sylwia Jędrysek z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Nysie (plakat), Patrycja Lipczyńska z Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie (projekt serii znaczków pocztowych), Piotr Piwoński z III Liceum Ogólnokształcącego im. Witolda Pileckiego w Mikołowie (film),  Jerzy Rak z Zakładu Karnego we Włodawie (projekt serii znaczków pocztowych) oraz Krzysztof Brandt z aresztu śledczego w Gdańsku (praca plastyczna).

– Dla mnie udział w takim konkursie to wielka przygoda. Odkrywam wielkich Polaków, takich jak na przykład Witold Pilecki. Mam zaszczyt mówić moim rówieśnikom w Ameryce, że ja też jestem Polką, że Polska jest także moją ojczyzną – mówiła Zuzanna Łapa, laureatka z Chicago.
Bogdan Grzenkowicz, przewodniczący Komitetu Pamięci, podkreślał, że ważnymi dla niego adresatami konkursu są osoby osadzone w aresztach śledczych. – Otrzymałem listy od takich ludzi. Podziękowali mi za możliwość wzięcia udziału w tym konkursie. Bo w ten sposób mogą wyrazić swoją polskość i swój patriotyzm. Jeśli czują podobnie jak my, jak młode pokolenie, są równie wartościowymi członkami naszego społeczeństwa – mówił Bogdan Grzenkowicz.

Konkurs patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Przewodniczącym Komitetu Honorowego był Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Awans dla niezłomnego

Podczas uroczystej gali nominację na stopień kapitana otrzymał jeden z żołnierzy wyklętych – por. Mieczysław Chojnacki „Młodzik”. Jako 16-letni chłopiec wstąpił do Korpusu Obrońców Polski, później walczył w szeregach Armii Krajowej. Został skazany na trzykrotną karę śmierci. W imieniu ministra obrony narodowej akt mianowania wręczył oficerowi Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON. – To awans spóźniony, pana postawa i wieloletnia służba dla Rzeczypospolitej w końcu została doceniona i po latach nagrodzona – mówił Chwałek. Podkreślił, że dziś możemy odważnie pokazywać trud żołnierzy, którzy swoją postawą i całym swoim życiem do końca służyli Rzeczypospolitej. – Gratulujemy dokonań, dziękujemy za trud włożony w wyzwolenie państwa polskiego.  Nigdy nie miał pan najmniejszej wątpliwości, gdzie leży prawda  i za jaką Polskę pan walczył. Dziękujemy za postawę żołnierza niezłomnego – podkreślił wiceminister.

Głównymi celami konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

W komitecie organizacyjnym zasiadła m.in. rodzina pułkownika Pileckiego: Zofia Pilecka-Optułowicz (córka), Andrzej Pilecki (syn), Dorota Optułowicz-McQuaid (wnuczka), Krzysztof Kosior (prawnuk).

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Zełenski traci Order Orła Białego?
Równanie z „Iksem”
Krok w stronę pokoju
Innowacje dla bezpieczeństwa
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
DOL(a) pilota
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koszykarskie widowisko
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Polski wkład w operację „Overlord”
Jego ofiara – nasza pamięć
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
AMW oferuje mieszkania
Mundur, medale i duma
Umowa na pociski do Patriotów
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Lotnicze święto w Lesznie
Śmierć w sercu Azji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Trening działań połączonych
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Generał z cienia
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ruszyły największe targi obronne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnicza farsa
Koło zamachowe gospodarki
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
W centrum uwagi
Święto DGRSZ
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Na straży nieba
F-35 Changes Everything
Uniforms Are Worn by Real People
Apetyt Smoka rośnie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Łączą nas wspólne cele
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Polska szykuje się do produkcji Panter
Podróż w ciemność
Kraków zaprosił weteranów
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Minister obrony RFN w Polsce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wsparcie ma znaczenie
Podchorążowie w dżungli
Wielka gra na ukraińskim froncie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Najzdrowsi z najtwardszych
Czerwieńsze będą…
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Na granicy stratosfery
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Sportowe jubileusze
Sojusz kontra drony
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Bursztynowa Dywizjo, ognia!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO