moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt Wojownik

Będą się szkolić z mieszanych sztuk walki pod okiem najlepszych sportowców, nauczą się motywacji przez sport i zasad prawidłowego żywienia. 25 maja ruszy „Projekt Wojownik” – akcja sportowa integrująca środowisko weteranów misji. Gwiazdą majowego spotkania będzie zawodnik MMA Łukasz „Juras” Jurkowski. Pomysłodawcą projektu jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

– Dlaczego powstał ten projekt? Bo nikt tak dobrze nie zrozumie wojownika jak drugi wojownik. Już jakiś czas temu powstała koncepcja wspólnych treningów zawodników mieszanych sztuk walki MMA z weteranami. Teraz ten plan uda się zrealizować – mówi płk Szczepan Głuszczak, szef oddziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i pomysłodawca „Projektu Wojownik”. – Postawiłem na sporty walki, gdyż żołnierze mają być przecież dobrymi wojownikami, dlatego też ten rodzaj sportu wydaje się być dla nich idealny – dodaje. Głównym celem inicjatywy jest integracja środowiska weteranów – uczestników misji poza granicami kraju przez sport.

– Nauka MMA pozwala nabyć umiejętności walki bezpośredniej, nieograniczającej się tylko do rzutów czy boksu, umożliwiającą stosowanie znacznie więcej technik, czyniącą walkę efektywniejszą, a żołnierza wszechstronniejszym – podkreśla ambasador sportowy projektu Tomasz Drwal, pierwszy Polak walczący w UFC (Ultimate Fighting Championship). W spotkaniach mogą wziąć udział nie tylko żołnierze, którzy już trenują sztuki walki, lecz także ci, którzy dotąd nie mieli do czynienia z takimi dyscyplinami. – Może pierwsze zajęcia z MMA kogoś tak zainteresują, że postanowi trenować regularnie – mówi płk Głuszczak.

REKLAMA

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest organizatorem projektu, zaprasza żołnierzy na spotkania raz w miesiącu. Pierwsze z cyklu odbędzie się 25 maja w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Kolejne są planowane w Giżycku, Gdyni, Szczecinie, Rzeszowie, Łasku, Świętoszowie i na koniec roku w Krakowie. W spotkaniach może wziąć udział każdy uczestnik misji, także żołnierze będący już w rezerwie. Chętni powinni zgłosić chęć uczestnictwa do osób zajmujących się sprawami weteranów w jednostkach wojskowych lub wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem strony Projekt Wojownik na Facebooku. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Podczas zajęć żołnierze wezmą udział w treningach z mieszanych sztuk walki, tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC, czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. To jednak nie wszystko. – Podczas treningów odbędą się także zajęcia z psychologii sportu i zasad prawidłowego żywienia. Będzie też można posłuchać o motywacji w sporcie i służbie wojskowej – mówi pomysłodawca projektu.

Gwiazdą majowego spotkania będzie Łukasz „Juras” Jurkowski, mistrz KSW z 2004 roku, zawodnik MMA i komentator sportowy. O motywacji w służbie wojskowej opowie natomiast st. kpr. Tomasz Rożniatowski, weteran poszkodowany w misji w Afganistanie. Żołnierz podczas służby na IX zmianie PKW pod Hindukuszem stracił lewą rękę. – Dołączyłem do projektu, ponieważ trenuję sporty walki i mam nadzieję, że swoją postawą i determinacją do osiągnięcia celu zarażę innych ludzi. Pokażę, że jeśli się czegoś bardzo chce, to można osiągnąć każdy cel – mówi st. kpr. Rożniatowski. – Tomek jest postacią nietuzinkową. Zaprosiłem go do udziału w tym projekcie, bo doskonale potrafi zmotywować innych. Mnie też motywuje i inspiruje – przyznaje płk Głuszczak. – To chłopak, który mimo nieszczęścia, które go spotkało podniósł się i może być wzorem dla wielu osób. Zajmuje się sportem, pisze teksty piosenek i prozę, teraz przygotowuje się też do udziału w Invictus Games, igrzyskach w Sydney – dodaje. Weteranów wspiera także Dominik Grabowski, znany jako „Doniu” (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz ze st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek; grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
PGZ będzie obecna na MSPO
Ułańska szarża
Strzelnice dla terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Dogrywka „Defendera”
Polskie porty bardziej otwarte
„Defender” – pracowity poligon saperów
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Oficer jak biała karta...
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby w Bolesławcu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko ma ofertę dla cywili
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaka dla ratowników pola walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Emisariusz heroiczny
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mały Katyń pod Augustowem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej celowników z PCO dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ochotnicy na ratunek
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani znów staną na macie
Kolejne Groty dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Krwawy Wołyń
Rakiety z Mesko w F-35
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO