moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko szuka muzyków

Cywile zainteresowani służbą w wojskowych orkiestrach mogą do końca maja zgłaszać się na kurs podoficerski. Warto już zacząć przygotowania do sierpniowych testów, bo szkolenie będzie mogło rozpocząć tylko 31 najlepszych kandydatów. Nagrodą jest stopień kaprala i etat w wojskowej orkiestrze.

Limit przyjęć na kurs podoficerski dla cywilnych kandydatów na wojskowych muzyków określa minister obrony narodowej. W tym roku takie szkolenie będzie mogło rozpocząć niemal dwa razy więcej osób niż rok temu, gdy miejsc na kursie było zaledwie 17.                                                                                                                    

Co zrobić, by znaleźć się w gronie muzyków Wojska Polskiego? Pierwszy krok to wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. To tam trzeba złożyć adresowany do dyrektora Departamentu Kadr MON wniosek o przyjęcie na kurs do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Czas na złożenie dokumentów upływa 31 maja.

REKLAMA

Jednak nie każdy muzyk może wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu. Poza warunkami formalnymi – 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność – ważne są też dobre zdrowie oraz  kondycja. – To kurs specjalistyczny, dlatego wymagana jest też umiejętność gry na instrumencie dętym lub perkusyjnym. Muszą być one udokumentowane co najmniej na poziomie szkoły muzycznej II stopnia – mówi mł. chor. Andrzej Kędzierski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego poznańskiej szkoły.

Najważniejsza muzyka

Zanim kandydat zostanie przyjęty na kurs, będzie musiał  przejść badania lekarskie (także psychologiczne). Wynik zadecyduje, czy jest zdolny do służby wojskowej. Tych, którzy pozytywnie przejdą ten etap, czekają dwuetapowe egzaminy na początku sierpnia. Na początek kandydaci będą zdawać test sprawnościowy. Mężczyzn czeka bieg na 1000 metrów, podciąganie na drążku i bieg 10x10. Natomiast kobiety – pompki na ławeczce, bieg na 800 metrów oraz zygzakiem. Potem dla wszystkich przygotowano sprawdzian pisemny z wiedzy ogólnej oraz języka angielskiego.

W drugim dniu rekrutacji z ochotnikami zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. – To nic innego jak praktyczny egzamin muzyczny i pokaz gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Pozwoli to zweryfikować umiejętności, doświadczenie i predyspozycje zawodowe przyszłych wojskowych muzyków – mówi mł. chor. Kędzierski.

W pierwszej części przesłuchania, tzw. technicznego, ochotnik będzie musiał wykonać dwie, wylosowane przez siebie gamy, durową i molową, a także zagrać fragment wybranego przez komisję utworu bez wcześniejszego przygotowania i zapoznania się z nutami. Podczas części koncertowej z kolei zadaniem kandydata będzie wykonanie – bez akompaniamentu – dwóch różniących się od siebie utworów muzycznych, a także fragmentu utworu dowolnego. 

Co ważne, osoby grające na instrumentach dętych muszą przyjechać na egzamin z własnym instrumentem. Ci, którzy grają na instrumentach perkusyjnych, będą zdawać egzaminy z wykorzystaniem ksylofonów, werbli i wibrafonów.

Szkolenie po wakacjach

Trzydzieści jeden osób z najlepszymi wynikami rozpocznie szkolenie. Kurs ruszy we wrześniu i potrwa siedem miesięcy. Będzie odbywał się w Szkole Podoficerskiej w Poznaniu. – Ochotnicy, tak jak inni kandydaci na żołnierzy, zaczną od podstaw. Przejdą szkolenie medyczne, inżynieryjne, będą się uczyć wojskowych regulaminów, taktyki i strzelania, podstaw budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego – mówi mł. chor. Kędzierski.

Potem ich szkolenie wojskowe będzie się przeplatać z zajęciami muzycznymi. Nauczą się gry w marszu, władania buławą, poznają też zagadnienia musztry orkiestrowej i paradnej. Siedmiomiesięczny kurs zakończą egzaminami z wyszkolenia wojskowego, sprawności fizycznej oraz muzycznym. Jeśli zdobędą pozytywne oceny, muzycy otrzymają pierwszy stopień podoficerski – kaprala – i rozpoczną służbę w wojskowych orkiestrach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Panie bez taryfy ulgowej
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
W Brukseli o bezpieczeństwie
Testament geopolityczny prezydenta
Poszukiwana Harpia
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Węzły dla wojska
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Granice są po to, by je przekraczać
Cel – bezpieczna Europa
JFTC rośnie w siłę
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Legenda pilota Pniewskiego
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kapelan na misji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Polskie święta na misjach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Antoś, symbol Lwowa
Centrum w zawieszeniu
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
13 Desperadoes
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
We Are Warriors
Curse of the Black Gold
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Lekcja zimowego przetrwania
„Snipy” to oczy...
Playing the World
Technologiczne inwestycje HSW
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pilot z precyzją chirurga
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cybernetyczna foka lustruje dno
Klątwa czarnego złota
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Sophia” do końca marca
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Proobronna „Anakonda”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Bal na rzecz weteranów
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Morze niezgody
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Widzimy się na macie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
See You On The Mat

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO