moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jest porozumienie w sprawie pomnika w Jersey City

Pomnik katyński stanie na placu przy nabrzeżu rzeki Hudson na tle panoramy Manhattanu, w miejscu odległym o 60 metrów od obecnej lokalizacji – tak wygląda kompromis w sprawie monumentu z Jersey City zawarty pomiędzy władzami miasta i społecznością polską. Jak podkreślił burmistrz Steven Fulop, miasto zapłaci za przeniesienie pomnika i renowację placu, na który zostanie przeniesiony.

– Okazanie braku szacunku polskiej społeczności nigdy nie było intencją władz miasta – zapewnił Steven Fulop, burmistrz Jersey City na poniedziałkowej konferencji prasowej w miejskim ratuszu. Podczas spotkania ogłoszono, że władze miasta i społeczność polska zawarły kompromis w sprawie pomnika katyńskiego. Jak poinformowano, posąg pozostanie na nadbrzeżu rzeki Hudson, zostanie jedynie przesunięty o 60 m od miejsca, w którym znajduje się obecnie. Będzie ulokowany na niewielkim placu na końcu ulicy York.

Obecnie monument usytuowany jest na Exchange Place. O projekcie stworzenia parku na tym terenie władze miasta oficjalnie poinformowały 30 kwietnia. Burmistrz Fulop zapowiedział wówczas, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w budynku Departamentu Prac Publicznych. Nie sprecyzował jednak, czy po zakończeniu remontu pomnik wróci na swoje miejsce.

REKLAMA

Polonia przejmie plac

Sytuację zaogniła wypowiedź dewelopera Mike’a DeMarco, prezesa Mack-Cali, firmy odpowiedzialnej za przebudowę Exchange Place. W wywiadzie dla „Jersey Journal” stwierdził on, że wymowa pomnika, który wskazuje na Rosję jako odpowiedzialną za „cios w plecy”, nie jest właściwa z punktu widzenia poprawności politycznej.

Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw środowisk polonijnych, zaniepokoiły także władze w Warszawie i polską ambasadę w Waszyngtonie. W obronie pomnika pisma wystosował także m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

Teraz w trakcie konferencji Fulop zapewnił, że władze miejskie poniosą koszty przeniesienia pomnika i renowacji placu, na którym zostanie umieszczony. – Naszym celem jest okazanie szacunku temu miejscu — mówił. Burmistrz poinformował także, że społeczność polska otrzyma w dzierżawę na 99 lat teren, na którym stanie pomnik. Ma to zapewnić Polonii sprawowanie kontroli nad monumentem.

W ratuszu zademonstrowano wizualizację nowego miejsca, na którym stanie pomnik. W tle będzie widać panoramę Manhattanu, w tym Freedom Tower, gmach powstały na miejscu wież World Trade Center. Zdaniem Fulopa, zachowa to symbolikę odzwierciedlającą zarówno historię, jak i przyszłość relacji między Stanami Zjednoczonymi i Polską. – To będzie właściwe miejsce, by oddać się zadumie nad zbrodnią w Katyniu – stwierdził burmistrz.

Jego zdaniem, zawarte porozumienie pozwoliło znaleźć rozwiązanie, które jest lepsze dla społeczności i miasta. – Dziedzictwo miasta jest pochodną różnych kultur, co czyni Jersey City miejscem szczególnym, wszyscy skorzystają dzięki nowemu parkowi, który będzie wyrazem szacunku wobec społeczności polskiej – podkreślił Fulop.

Symbol ludobójstwa

Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraził też Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. – Uważam, że to najlepsze rozwiązanie, najlepszy kompromis – mówił konsul podczas konferencji. Jego zdaniem, amerykańscy Polacy są zadowoleni, że monument pozostanie na nadbrzeżu z widokiem na wieżowce Manhattanu, a wydzierżawienie gruntu na 99 lat odzwierciedla znaczenie społeczności polskiej i jej wkładu w życie miasta.

Konsul przypominając o masakrze polskich oficerów przez NKWD w 1940 roku, wskazał na znaczenie pomnika dla Polaków w USA. – Pomnik katyński symbolizuje ludobójstwo polskich oficerów i bestialstwo sowieckiego reżimu. Nie stanowi obrazy Rosji, ale uznanie wysiłków Polaków, którzy walczyli na wielu frontach podczas II wojny – podkreślił Golubiewski.

Pomnik ma zostać przeniesiony w ciągu dwóch miesięcy. Pracami zajmie się firma Mack-Cali, która dostała kontrakt na rewitalizację Exchange Place, gdzie dotychczas stał pomnik.

Monument w Jersey City był pierwszym pomnikiem upamiętniającym zbrodnię katyńską, jaki stanął w USA. Odsłonięty w 1991 roku posąg przedstawia zakneblowanego polskiego żołnierza z rękami związanymi z tyłu i wbitym w plecy bagnetem osadzonym na karabinie. Ma to symbolizować sowiecką zbrodnię na polskich jeńcach w 1940 roku oraz „cios w plecy”, jaki Armia Czerwona zadała Polsce 17 września 1939 roku.

AD , CBS, Associated Press, New Jersey News

autor zdjęć: Darek Redos/REPORTER/East News,

dodaj komentarz

komentarze


Cel – bezpieczna Europa
We Are Warriors
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Widzimy się na macie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
„Sophia” do końca marca
Bal na rzecz weteranów
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polskie święta na misjach
Curse of the Black Gold
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Proobronna „Anakonda”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Legenda pilota Pniewskiego
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Playing the World
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Pilot z precyzją chirurga
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Granice są po to, by je przekraczać
W Brukseli o bezpieczeństwie
Węzły dla wojska
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Technologiczne inwestycje HSW
ORP „Drużno” po nowemu
Panie bez taryfy ulgowej
Kapelan na misji
Antoś, symbol Lwowa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Lekcja zimowego przetrwania
Klątwa czarnego złota
„Snipy” to oczy...
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Centrum w zawieszeniu
Testament geopolityczny prezydenta
Cybernetyczna foka lustruje dno
13 Desperadoes
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
JFTC rośnie w siłę
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Komandosi z Agatu na Kaukazie
See You On The Mat
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Morze niezgody
Poszukiwana Harpia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO