moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tygrysy, witamy w Polsce

W ciągu dwóch tygodni samoloty z tygrysim logo z kilkunastu europejskich krajów wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za sterami 1600 godzin. Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Mam niezwykłą satysfakcję, że w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości gościmy pod Poznaniem lotników z jednostek spod znaku tygrysa – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania pilotami, którzy przylecieli do Krzesin na NATO Tiger Meet. Szef resortu obrony dodał, że Polacy od zawsze byli miłośnikami lotnictwa i podziwiali zarówno samoloty, jak i pilotów, którzy nimi latają. – Również z tego powodu NATO Tiger Meet w Krzesinach to dla nas wielkie święto – podkreślał minister Błaszczak. 

Szef MON-u odwiedził strefę operacyjną szkolenia, tam obserwował proces planowania misji, na którą ćwiczący piloci niebawem wyruszyli. Startowi maszyn przyglądali się także uczniowie klas mundurowych.


Film: MON

Do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będzie odbywać się ćwiczenie, przyleciało niemal 80 samolotów. Są wśród nich myśliwce F-16, Gripeny, śmigłowce: Gazelle, Puma i Merlin, oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny pochodzą m.in. z jednostek z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Czech i Węgier – w sumie 24 eskadry z NATO Tiger Association – stowarzyszenia, które skupia samoloty z tygrysim logo oraz 10 eskadr, które są członkami honorowymi stowarzyszenia. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego – jednostka, która osiągnęła najlepsze wyniki na NATO Tiger Meet w 2014 roku w  Niemczech. 

Co będzie się działo w Krzesinach przez najbliższe dwa tygodnie? Maszyny będą latały od rana do wieczora w przestrzeni powietrznej od Poznania do Mazur oraz od Poznania do Morza Bałtyckiego. Codziennie piloci będą wykonywali dwie misje: rano – COMAO (Composite Air Operation), czyli taką, którą wykonują razem różne typy maszyn, a po południu – shadow wave, czyli mniej skomplikowane, typowo treningowe.  – W ramach tych misji piloci będą wykonywać różne zadania. Na przykład zintegrowaną obronę przestrzeni powietrznej albo zmasowaną operację ofensywną w głąb terytorium przeciwnika – zapowiada  płk pil. Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ale to nie wszystko. Piloci m.in. śmigłowców przeprowadzą misję personnel recovery. – Zadanie będzie polegało na zintegrowanym działaniu sił, które mają odzyskać personel znajdujący się na terytorium przeciwnika – mówi płk Zadencki. Dowódca dodaje, że rozmach przedsięwzięcia jest ogromnywedług planu samoloty wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za ich sterami 1600 godzin.NATO Tiger Meet to także wielkie święto dla spotterów, miłośników zdjęć lotniczych. Maszyny ozdobione tygrysimi motywami będą mogli sfotografować na przykład 18 maja podczas wizyty w bazie lotniczej. Z kolei w weekend 19 i 20 maja na lotnisku Ławica odbędzie się poznański Airshow. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty i porozmawiać z pilotami.

Szkolenie tygrysich eskadr jest organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nim udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association. Do stowarzyszenia dołączyła w 2014 roku.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Grzegorz Marciniak/31 Baza Lotnictwa Taktycznego

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Kampania wyborcza poza armią
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Wizja marszałka prysła w Rydze
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Wnioski z „Anakondy ‘18”
General Anders Joins NATO
Trzecia Setka Komandosa
Odwiedź „kuźnię generałów”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
201 maratonów w 201 krajach
MP5: pierwszy z NATO
Step ahead in a different world
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Cel – bezpieczna Europa
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Pancerna walka w mieście
Drugie życie Wilczego Szańca
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Generała Andersa akces do NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
W Brukseli o bezpieczeństwie
A Biting and Tracking Commando
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Panie bez taryfy ulgowej
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Pogromcy czołgów poszukiwani
12 Brygada 20 lat w NATO
19 medali żołnierzy
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
To był realny plan odbudowy Polski
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Zoom na proobronność”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Szef NATO w Warszawie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podwyżki dla pracowników wojska
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jastrzębie widzą w ciemności
Fuzja w ramach PGZ
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trening na wieżowcu i nad wodą
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO