moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pierwszy kontrakt Huty
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Radary dla programu „Wisła”
Testament geopolityczny prezydenta
Amerykańskie dowództwo przyszłości
The United States of America Have It Their Way
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Our efforts passed muster
100 lat Polsko!
Kto zbiera burzę
Wojsko szuka pielęgniarek
Polki mistrzyniami świata w maratonie
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Wyślij paczkę do PKW
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Wolna Polska na gruzach starego świata
Śmigłowce w chmurach
Mistrz sztangi
Polsko-amerykańskie negocjacje
Polscy weterani razem z Kanadyjczykami w rugby
12 Dywizja ruszyła z odsieczą
Rakiety Homara
Zmiany w ustawie o weteranach
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Kolejne Jelcze dla armii
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Szczecińska dywizja na morzu
Tak działa magia Invictusa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Film Frames from the War Front
Polska Casa nad Irakiem
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Rząd za kluczowymi zmianami
Nothing Can Stop Our Tanks
Cel – Fort Trump
Sto lat niepodległości
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
We Build the World of Details
Kawalerzyści na górskich trasach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Gorzki finisz wielkiej wojny
„Anakonda” na Bałtyku
He Who Awaken Poles to Arms
Oddawali krew dla Niepodległej
Chętni na dostawę Mustanga
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
Bezpieczny powrót myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO