moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Polska delegacja w drodze do Brukseli
Spadochroniarze skakali po medale
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Polskie Bryzy nad Afryką
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Cel: bezpieczne lotnisko
Francja inwestuje w obronność
Sukces Trumpa czy Kima?
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
„Walka czołgów” – kolejne starcie
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Eastern Flank Pillar
Frontowe miasta Legionów Polskich
Katastrofa myśliwca MiG-29. Pilot nie żyje
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Unitarka terytorialsów
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Sojusz jak wspólna pięść
Amerykanie w LITPOLUKRBRIG
„Kościuszko” na oceanie
Igrzyska dla niezwyciężonych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Inwestycje w Pionki
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Wojownicy nad morzem
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
Terytorialsi w urzędach
Polak znaczy skazaniec
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Powstaje spis powstańców wielkopolskich
Sky is the Limit
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polityka fałszywego uśmiechu
Płonący tor przeszkód

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO