moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podczas Święta Trzeciego Maja o zmianie konstytucji

Niech rok stulecia odzyskania niepodległości będzie dla nas rokiem konstytucyjnego przełomu – mówił prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w ustawie zasadniczej i chce, by głosowanie odbyło się 10 i 11 listopada.

– Konstytucja 3 maja nie uratowała Polski przed rozbiorami, stała się jednak wielkim kamieniem węgielnym wolności i nowoczesnej państwowości Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda na placu Zamkowym w Warszawie podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Prezydent zwrócił uwagę, że to do tej konstytucji odwoływały się późniejsze pokolenia. Wśród nich byli ci, którzy odzyskiwali niepodległość w 1918 roku, oraz ludzie tworzący ruch NSZZ „Solidarność”, który złamał dominację komunizmu w naszej części świata.

W obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczestniczyła także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, przedstawiciele władz państwowych, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony, oraz kadra dowódcza polskiego wojska na czele z gen. Leszkiem Surawskim, szefem Sztabu Generalnego WP.

– Żyjemy dziś w wolnej, niepodległej, suwerennej i bezpiecznej Polsce, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i NATO, budujemy i wzmacniamy bezpieczeństwo w Europie i na świecie – zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że Polacy zasługują na silne, sprawnie działające państwo, z gwarancjami suwerenności państwowej. – Zasługują na to, by po ponad 20 latach obowiązywania konstytucji z 1997 roku dokonać w niej zmian lub uchwalić nową – mówił prezydent.

Zapowiedział jednocześnie, że wystosuje do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. Prezydent chce, żeby głosowanie odbyło się 10 i 11 listopada, czyli zbiegło z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Niech ten rok 100-lecia odzyskania niepodległości będzie dla nas rokiem konstytucyjnego przełomu – oświadczył Duda, apelując o obecność na referendum.

Uroczystości na pl. Zamkowym zakończyła defilada wojskowa. Z okazji święta oddano także armatnią salwę honorową.

Dzisiejsze obchody rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. – Nasza modlitwa to nie tylko dziękczynienie za Konstytucję 3 maja, ale także za całą troskę kolejnych pokoleń Polaków o zasadniczą ustawę, na której budowane jest państwo i całe prawodawstwo – mówił w homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przez Sejm Wielki konstytucja była drugą spisaną ustawą zasadniczą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Ustawa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Obowiązywała tylko rok. Rosyjska interwencja zbrojna i konfederacja targowicka doprowadziły do uchylenia dokumentu i zastopowania reform państwa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Militarne Schengen
Obywatele chcą być wGotowości
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Satelita MikroSAR nadaje
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niemieckie wsparcie z powietrza
Szwedzi w pętli
Plan na WAM
Trałowce do remontu
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Wojsko ma swojego satelitę!
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Kontrakt na ratowanie życia
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Panczeniści na podium w Hamar
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Smak służby
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Holenderska misja na polskim niebie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pancerniacy jadą na misję
Święto sportowców w mundurach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Gala Boksu na Bemowie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Combat 56 u terytorialsów
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Dzień wart stu lat
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Śnieżnik gotowy na Groty
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowe zdolności sił zbrojnych
Niemcy dla Tarczy Wschód
Mundurowi z benefitami
Kalorie to nie wszystko
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
W ochronie granicy
Najdłuższa noc
Nowe zasady dla kobiet w armii
Amunicja od Grupy WB
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Niebo pod osłoną
Gdy ucichnie artyleria
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO