moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg Konstytucji

Ponad pięć tysięcy miłośników sportu zawładnęło dzisiaj ulicami stolicy. Na trasie o długości 5 kilometrów rywalizowali o zwycięstwo w Biegu Konstytucji. W otoczeniu biało-czerwonych flag na sportowo upamiętnili uchwalenie drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Była to 28. edycja imprezy.

Pięciokilometrowa trasa tegorocznej edycji Biegu Konstytucji wiodła wokół Łazienek Królewskich, w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja. Biegacze wystartowali o godzinie 11 z parku Agrykola, następnie pobiegli ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego i Rozbrat, gdzie zlokalizowana została meta. W sumie do rywalizacji przystąpiło 5281 osób, a bieg ukończyło 5275 zawodników.

Jako pierwszy na mecie pojawił się Kuba Nowak z Warszawy, osiągając czas 15 minut i 28 sekund. – Ten wynik jest daleki od mojego rekordu. Moja życiówka na 5 kilometrów to 14 minut i 4 sekundy, ale wracam do biegania po kontuzji i cieszy mnie to, że mimo takich warunków pogodowych udało mi się wygrać – relacjonował po biegu portalowi polska-zbrojna.pl. – Wiedziałem, że stać mnie na wiele, więc postanowiłem zacząć mocno. Zawodnicy, którzy ze mną rywalizowali, odpuścili już po pierwszym kilometrze – żartował. Drugie miejsce z czasem 15 minut 57 sekund zajął natomiast Florian Pyszel, a trzecie – Wojciech Kopeć, który ukończył rywalizację z czasem 16 minut i 1 sekunda.

REKLAMA

Natomiast podium kobiet zdominowały warszawianki. Najszybszą okazała się Paulina Lipska-Mazurek, która pokonała trasę w 18 minut i 38 sekund. Druga była Diana Dawidziuk-Gosk z czasem 19 minut i 32 sekundy, a trzecia Katarzyna Dziwosz, która osiągnęła wynik 20 minut i 15 sekund. – Biegło się ciężko, ale Bieg Konstytucji to wyjątkowe wydarzenie, więc pozytywne emocje dominowały – mówiła zwyciężczyni po przekroczeniu mety. – To świetny sposób na majówkę. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać z Warszawy, aby fajnie spędzić ten czas – zachęcała.

I rzeczywiście, wielu uczestników imprezy podkreślało, że to nie wynik jest najważniejszy. – Dziś upamiętniamy bardzo ważną rocznicę – uchwalenie drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Jestem patriotą, więc nie mogło mnie tu zabraknąć – zdradził czterdziestoletni Piotr. Jeszcze inną motywacją kierowała się Monika, która przyjechała na bieg z całą rodziną. – Zaczęłam biegać niedawno i pomyślałam, że to świetna okazja, aby sprawdzić swoje możliwości. Wynik może nie jest najlepszy, ale i tak jestem z siebie dumna, bo mimo upału przebiegłam te pięć kilometrów. To pewnie dlatego, że kibicował mi mąż i dzieci – relacjonowała.

Nie tylko biegacze

Imprezą towarzysząca Biegowi Konstytucji był marsz nordic walking. Jego trasa również mierzyła pięć kilometrów. Na pokonanie tego dystansu zdecydowało się 125 osób. Wszystkie dotarły do mety. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych miłośnikach sportu. Specjalnie dla nich przygotowali Bieg z maskotką. Wzięło w nim udział aż 808 małych zawodników. Każdy z nich musiał przebiec dystans 700 metrów.

Bieg Konstytucji odbył się już po raz 28. Impreza razem z Biegiem Powstania Warszawskiego i Biegiem Niepodległości tworzy tzw. Triadę Biegową. Organizatorem wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” – patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ubiory ochronne z Maskpolu
 
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Z menażką na wakacje
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Poprady dla zawiszaków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Groty z granatnikiem
Laserowa artyleria US Army
Współzawodnictwo rozwija
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Ogromne zainteresowanie Soną
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wyjątkowy CWIX
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Most do współpracy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent z wizytą w Drawsku
16 sekund Liberatora
Kajmany na gąsienicach
Response to Emergency
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kim przekracza granice
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Powstaną kolejne strzelnice
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Prezydent Duda jedzie do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Fordy, a nie Nissany
Weterani w pasiece
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Testament Polski Walczącej
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Nowe karabinki dla specjalsów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wyzwania polskiej prezydencji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO