moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie zrywają z NATO

Rosyjska firma Wołga-Dniepr poinformowała w kwietniu, że nie będzie już udostępniać swych samolotów transportowych An-124 Rusłan na potrzeby ministerstw obrony państw należących do NATO i Unii Europejskiej. Potężne rosyjskie maszyny były czarterowane przez konsorcjum, w którego skład wchodziło 14 krajów, w tym Polska. Korzystanie z samolotów należących do prywatnych przewoźników z Rosji i Ukrainy, zapewniających strategiczny transport, traktowano jako rozwiązanie przejściowe, do czasu pojawienia się w siłach powietrznych europejskich członków Sojuszu nowoczesnych transportowców. Pomimo swej tymczasowości program SALIS funkcjonuje już ponad dziesięć lat.

W NATO rozwiązania prowizoryczne bywają wyjątkowo trwałe. Tak było chociażby z barakami w Brukseli, do których w latach 60. przeniosła się z Paryża Kwatera Główna NATO. W założeniach baraki miały być wykorzystywane najwyżej przez kilka lat, do czasu zbudowania nowej siedziby. Jednak otwarcie nowoczesnego budynku Kwatery Głównej odbyło się dopiero w maju 2017 roku.

Podobnie było z programem znanym pod akronimem SALIS, który funkcjonuje od 2006 roku i zakłada współpracę z firmami rosyjską i ukraińską. W ramach umowy zawartej z Rusłan SALIS GmbH, będącej spółką zależną rosyjskiej kompanii Wołga-Dniepr, kilkanaście państw członkowskich NATO, w tym Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, oraz kraje partnerskie Szwecja i Finlandia czarterowało sześć wielkich samolotów transportowych An-124-100 Rusłan. Początkowo umowa miała obowiązywać przez trzy lata, ale potem ją przedłużono. Wprawdzie w nazwie programu – Strategic Airlift Interim Solution – jest informacja, że to rozwiązanie tymczasowe, niemniej jednak owa prowizoryczność była bardzo trwała. W ostatnich latach umowy czarteru odnawiano co roku.

Drugim operatorem czarterowanych An-124 jest Antonow SALIS GmbH, spółka zależna ukraińskiej firmy Antonow Airlines. Z Rosjanami i Ukraińcami są podpisane odrębne umowy.

Lotniskiem operacyjnym SALIS został Lipsk w Niemczech, gdzie zwykle znajdowały się dwa samoloty. To rozwiązanie było niezwykle przydatne w czasie, gdy trwała potężna operacja wojskowa NATO w Afganistanie. Uczestnicy SALIS zyskali zdolność do transportu strategicznego. Transportowce woziły też sprzęt dla misji w Afryce oraz pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi, które w 2007 roku nawiedziło Pakistan.

Według wcześniejszych ustaleń, w latach 2017–2019 rosyjski przewoźnik miał zapewnić 60 proc. czarterów. Jednak Wołga-Dniepr postanowiła zakończyć swą aktywność w ramach SALIS z końcem tego roku. Uczestnicy programu będą nadal korzystać z transportowców firmy ukraińskiej, ale ta ma tylko siedem Rusłanów.

Pewnym pocieszeniem może być to, że obecnie NATO czy UE nie prowadzą wielkich wojskowych operacji zewnętrznych. Poza tym część państw ma już nowe transportowce C-17 Globemaster III i A400M Atlas, aczkolwiek z tymi ostatnimi są pewne problemy. Do transportu ludzi i zaopatrzenia mogą być wykorzystane wielozadaniowe samoloty tankowania powietrznego A330 MRTT. W projekcie wspólnej floty latających tankowców, zainicjowanym w 2016 roku przez Holandię i Luksemburg, uczestniczy obecnie pięć państw NATO, które zadeklarowały zakup ośmiu maszyn. Dostawy tych A330 MRTT przewidziane są w latach 2020–2024. Jeśli do tego projektu dołączą następne kraje, liczba maszyn się zwiększy. Poza tym własne A330 MRTT mają lub będą miały Francja (docelowo 15), Wielka Brytania (leasing 14) i Hiszpania (3).

Oświadczenie firmy Wołga-Dniepr, że wycofuje się ona z rynku wojskowego transportu logistycznego, być może stanie się impulsem do rozwoju inicjatywy zdolności strategicznego transportu, czyli SAC. Około dekady temu w jej ramach dziesięć państw NATO, w tym USA, Polska, Holandia i Norwegia wraz ze Szwecją i Finlandią, postanowiło powołać wspólną jednostkę transportu strategicznego. Ciężkie Skrzydło Lotnictwa Transportowego stacjonuje w bazie lotniczej Tata na Węgrzech. Wbrew szumnej nazwie ma tylko trzy samoloty C-17, podczas gdy eskadry transportowe w US Air Force mają ich osiem lub dziewięć. Jednak rozwój SAC nie jest wcale przesądzony, bo dla części z uczestników programu transport strategiczny po zakończeniu misji ISAF w Afganistanie nie jest priorytetem. Oprócz tego potężne transportowce są drogie, zarówno gdy chodzi o zakup, jak i późniejsze utrzymanie.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie ustawa o obronie
Emerytura wypłacana w … karmie
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
103 lata Sztabu Generalnego
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Napięta sytuacja na granicy
BohaterONy 2021 wręczone!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wilk na poligonie
Ogień na alpejskich szczytach
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Saper robi przejście
Ciemne strony Facebooka
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Kraby dla podhalańczyków
Zespół NATO na bojowo
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sportowiec roku
Szczury Torbuku
Wybierz się na wojskowe studia
O bezpieczeństwie państw NATO
Raki dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Kobiety a pokój
Course on Diplomacy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Żołnierze bez testów z WF-u
AZOR – podwodny specjalista
Duch Invictus jest, czas na formę
Polityka nie znosi próżni
Time for Miecznik
Legia Akademicka po raz piąty
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
W jedynym słusznym kierunku
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Święto sportowców w mundurach
Szef MON odwiedził USA
Żołnierze poszkodowani na granicy
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Zbrodnia bez kary
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Będą podwyżki dla żołnierzy
Dron dla hydrografów
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO