moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. Karolina Pilarska mistrzynią Polski w maratonie

Dałam z siebie wszystko! Na trasie zostawiłam mnóstwo zdrowia i serca. Na 40 km złapał mnie kryzys i myślałam nawet o przerwaniu biegu – mówi szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów. Zawodniczka Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec została mistrzynią Polski w maratonie. Na zawodach w Dębnie uzyskała czas 2 godz. 49 min 6 s.

Na początku biegu stawce przewodziła Arleta Meloch, utytułowana zawodniczka Olimpii Grudziądz, która w historii mistrzostw kraju w maratonie wywalczyła najwięcej medali. Reprezentantka Mety objęła prowadzenie po 13 km trasy i systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami. Na 30 km Meloch traciła do niej półtorej minuty, a biegnąca na trzecim miejscu Karolina Waśniewska z Technika Radom 2 min 53 s. Na 40 km przewaga Pilarskiej nad Meloch wynosiła 1 min 34 s, a nad Waśniewską 1 min 49 s. W końcowej fazie biegu Waśniewska przyspieszyła i wyprzedziła Meloch, ale nie zdołała już dogonić zawodniczki z Lublińca.

Szer. Pilarska metr przed metą zatrzymała się, a potem z trudem zrobiła ostatni krok i padła na asfalt. – Dałam z siebie wszystko! Na trasie zostawiłam mnóstwo zdrowia i serca. Na 40 km złapał mnie kryzys i nawet myślałam o przerwaniu biegu – podkreśla mistrzyni Polski z lublinieckiej Mety. Zwyciężczyni bieg utrudniał krwawiący duży palec u nogi. Zawodniczka, mimo bólu, nie poddała się i postanowiła oderwać się od rywalek na taką odległość, aby jej nie widziały. – Chciałam je w ten sposób zniechęcić do pogoni i zyskać bezpieczną przewagę na wypadek kryzysu, którego się spodziewałam. Wiedziałam bowiem, że zbyt krótko przygotowywałam się do startu w maratonie i brakuje mi wytrzymałości – dodaje reprezentantka Mety.

– Karolina dokonała niesamowitego wyczynu. W niespełna dziesięć miesięcy po urodzeniu córki zdobyła tytuł mistrzyni Polski w maratonie. A przygotowania do tego startu pod okiem trenera Adama Draczyńskiego rozpoczęła dopiero 8 stycznia – mówi st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety. Zawodniczka z Lublińca przed startem w Dębnie zdawała sobie sprawę z tego, że brakuje jej „wybiegania” i mogą to wykorzystać rywalki, które miały lepsze od niej „życiówki” w maratonie. – Karolina doskonale kontrolowała poczynania konkurentek. W odpowiednim momencie oderwała się od nich i zyskała taką przewagę, która zapewniła jej złoto. Dwa ostatnie kilometry były dla niej bardzo ciężkie. Pokonała je w tempie 5 min/km. Tymczasem rywalki walczące za jej plecami o srebro biegły szybciej – dodaje chorąży.

Osiągnięcie szer. Pilarskiej tym bardziej zasługuje na uznanie, że dystans 42 km 195 m na zawodach pokonała dopiero drugi raz w życiu. W debiucie – 2 października 2016 roku – była trzecia w wojskowych mistrzostwach świata w maratonie. W biegu, który odbył się w Turynie, wywalczyła również złoty medal w klasyfikacji drużynowej. W Dębnie Karolina dopiero po raz drugi w karierze stanęła na podium seniorskich mistrzostw kraju. Po raz pierwszy cieszyła się z medalu w 2015 roku, kiedy to w Pile była trzecia w mistrzostwach w półmaratonie.

Warto podkreślić, że przed szer. Pilarską tylko jeden sportowiec żołnierz stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju kobiet w maratonie. Uczyniła to st. szer. Monika Stefanowicz z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald, która zdobyła trzy tytuły mistrzowskie: w 2004, 2008 i 2015 roku.

Medal wywalczony przez Karolinę zainspirował działaczy i zawodników Mety do zorganizowania imprezy na stadionie lekkoatletycznym. – W najbliższą sobotę o godz. 11 na Stadionie Miejskim w Lublińcu rozpocznie się „Mityng z Mistrzynią”. W debiucie organizacyjnym na stadionie nie porywamy się na wiele konkurencji. Przeprowadzimy rywalizację w biegach na 800 i 1500 m oraz w skoku w dal – informuje chorąży Rosiński.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Grzegorz Grabowski / pasjabiegania.pl

dodaj komentarz

komentarze


PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Generała Andersa akces do NATO
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Szef NATO w Warszawie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Kampania wyborcza poza armią
Podniebny trening transportowców
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pogromcy czołgów poszukiwani
Trzecia Setka Komandosa
Cel – bezpieczna Europa
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kraby na służbie w Sulechowie
Spędź sobotę w WAT
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Rok intensywnych ćwiczeń
Premier odwiedził GROM
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
201 maratonów w 201 krajach
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Drugie życie Wilczego Szańca
US Army od kuchni
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
General Anders Joins NATO
Herculesem dookoła świata
„Zoom na proobronność”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Step ahead in a different world
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jastrzębie widzą w ciemności
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
A Biting and Tracking Commando
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pancerna walka w mieście
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
To był realny plan odbudowy Polski
75 lat od wielkiej ucieczki
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO