moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta żołnierskich serc biegnie do Żagania

Biegiem ze Spały do Żagania żołnierze po raz ósmy uczczą pamięć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Sygnał do startu VIII Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka dał dzisiaj syn generała Mariusz. Na trasę o długości około 500 km wyruszyło dzisiaj spod cmentarza w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Buka, dziewięciu biegaczy.

Sztafeta, nazwana przez gen. Mirosława Różańskiego „Sztafetą żołnierskich serc”, od 2011 roku jest nierozerwalnie związana z obchodami święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Generał Buk, zanim został dowódcą wojsk lądowych, dowodził pancerniakami z Żagania w latach 2002–2005 i to jako ich dowódca otrzymał pierwszą gwiazdkę generalską. Celem sztafety jest utrwalanie pamięci o generale oraz propagowanie i przybliżenie tradycji 34 BKPanc oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Organizatorzy przygotowali na trasie szereg imprez towarzyszących. Biegacze prowadzą pogadanki w szkołach, spotykają się z władzami miast i przedstawicielami różnych stowarzyszeń i organizacji.

Sztafeta w 11 dni przebiegnie przez miasta i miejscowości czterech województw i pokona trasę o długości ok. 500 km. Choć skład sztafety będzie się co kilka dni zmieniał, dwoje podoficerów z 34 BKPanc – chor. Edyta Wrzeszcz i sierż. Krzysztof Jaworski – będzie w zespole przez całą trasę. Bieg zakończy się 20 kwietnia w Żaganiu. Jego uczestnicy dotrą na plac Pamięci przed żagańską jednostką, gdzie wraz z żołnierzami brygady i zaproszonymi gośćmi złożą kwiaty przed pomnikiem generała.

Przed wyruszeniem na trasę pierwszego etapu ze Spały do Zelowa uczestnicy sztafety wzięli dzisiaj udział w uroczystości na spalskim cmentarzu. Przy grobie gen. Tadeusza Buka żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którą przed laty dowodził dowódca wojsk lądowych, wystawili wartę honorową. O godz. 8.41 minutą ciszy uczczono pamięć generała, a następnie na jego grobie złożono wieńce i kwiaty.

Sygnał do startu sztafety dał dzisiaj syn generała Mariusz. Symboliczną pałeczkę z rąk rodziny gen. Buka odebrali por. w st. spocz. Antoni Smolarek i st. chor. sztab. Mirosław Stachowski. Porucznik, przyjaciel gen. Buka, choć formalnie nie jest członkiem sztafety, co roku towarzyszy sztafecie na trasie ze Spały do odległego o 10 km Tomaszowa.

St. chor. sztab. Mirosław Stachowski już siedmiokrotnie brał udział w biegu upamiętniającym gen. Buka. W tym roku pobiegnie także, ale w nieco zmienionej formule. – Postanowiłem samotnie, w ramach urlopu, pokonać trasę do Żagania – mówi podoficer z 34 BKPanc. Ponieważ nie byłby w stanie pokonać codziennie takiego dystansu jak sztafeta, której zawodnicy co pewien czas rotują się i mogą chwilę odetchnąć w samochodzie zespołu technicznego, wybrał sobie krótszą trasę. Co więcej, samotny biegacz będzie niósł w plecaku cały swój ekwipunek. – Średnio będę pokonywał każdego dnia około 40 km – przyznaje chorąży. Z pozostałymi biegaczami spotka się dopiero na mecie sztafety, czyli w Żaganiu.

„Marynarska Dycha”

7 kwietnia w Ustce odbył się III Bieg Przełajowy „Marynarska Dycha” im. admirała floty Andrzeja Karwety. Na dystansie 10 km rywalizowało 209 mężczyzn i 77 kobiet. Najszybciej pokonał trasę – w 36 min 17 s – Piotr Drwal z Ustki. Drugie miejsce zajął Krzysztof Rudnik z grupy biegowej Night Runners Słupsk (z czasem 38 min 10 s), a trzecie sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku (39,25). 20. pozycję w rywalizacji open wywalczyła najlepsza z kobiet – pchor. Katarzyna Obarska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (46,12). Druga była Lucyna Kuklińska-Nurkowska z LKS Jantar Ustka (47,39), a trzecia Dagmara Wiwatowska ze Straszyna (50,09). W ramach imprezy czczącej pamięć admirała Karwety, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, odbył się również rajd rowerowy oraz marsz z kijkami.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: 25 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Cel – bezpieczna Europa
Herculesem dookoła świata
Drugie życie Wilczego Szańca
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Wizja marszałka prysła w Rydze
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Podwyżki dla pracowników wojska
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Generała Andersa akces do NATO
A Biting and Tracking Commando
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Jastrzębie widzą w ciemności
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Step ahead in a different world
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
201 maratonów w 201 krajach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
US Army od kuchni
Trening na wieżowcu i nad wodą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Kraby na służbie w Sulechowie
Pancerna walka w mieście
Szef NATO w Warszawie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
„Zoom na proobronność”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kampania wyborcza poza armią
Pogromcy czołgów poszukiwani
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
To był realny plan odbudowy Polski
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Rok intensywnych ćwiczeń
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Premier odwiedził GROM
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Panie bez taryfy ulgowej
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
75 lat od wielkiej ucieczki
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
General Anders Joins NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Spędź sobotę w WAT
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Podniebny trening transportowców
Trzecia Setka Komandosa
Brunssum, or welcome to the Netherlands

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO