moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afgańska misja z nowymi siłami

Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO – mówił podczas przedświątecznej wizyty w bazie Bagram prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział jednocześnie, że Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. Niewykluczone też, że rodzima zbrojeniówka będzie partycypować w modernizacji sprzętu, z którego korzysta afgańska armia.  

Prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ks. gen. Józef Guzdek, biskup polowy WP, odwiedzili polskich żołnierzy, którzy pełnią obecnie służbę w Afganistanie. Jak zgodnie podkreślali, chcieli w przededniu Wielkanocy podziękować wojskowym z kontyngentu, który realizuje zadania w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. – Nigdy od czasów drugiej wojny światowej Polska nie wykonywała tak długiej i niebezpiecznej misji – podkreślał prezydent. – Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie pilnujemy tylko granic Rzeczpospolitej, ponieważ rozumiemy, że nasz wojskowy trud potrzebny jest także w innych miejscach – dodawał. Taka postawa, jak przekonywał Andrzej Duda, przynosi Polsce wymierne korzyści. Przyczyniła się ona do tego, że dziś w Polsce na stałe stacjonują wojska USA i kilku innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strzegą tak zwanej wschodniej flanki zagrożonej przez Rosję, która coraz wyraźniej prezentuje imperialne ambicje.

Wizyta w Afganistanie miała jednak nie tylko wymiar kurtuazyjny. Polska delegacja spotkała się z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullahem oraz dowódcą natowskiej misji „Resolute Support” gen. Johnem W. Nicholsonem. Już po zakończeniu rozmów poinformowali, że do końca roku polski kontyngent zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. – Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, by NATO było realnym sojuszem – tłumaczył minister Błaszczyk. Na tym jednak nie koniec. Jak tłumaczył szef resortu obrony, rozmowy z afgańskim premierem dotyczyły między innymi modernizacji sprzętu wykorzystywanego przez miejscową armię. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaznaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe i medale resortowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się nie tylko polscy żołnierze. Brązowy Medal Wojska Polskiego otrzymał od ministra między innymi gen. Leopoldo J. Quintas, dowódca misji „Resolute Support” ds. operacyjnych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się w 2015 roku. Stanowi ona kontynuację trwającej kilkanaście lat misji stabilizacyjnej ISAF. Inne są jednak zadania żołnierzy. Siły stabilizacyjne doradzają dowódcom afgańskiej armii oraz instytucjom podległym tamtejszym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych. Łącznie w misję zaangażowanych jest 13 tys. żołnierzy sił sojuszniczych. Polski kontyngent liczy obecnie 250 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Pełnią oni służbę w Kabulu, Kandaharze, Bagram oraz Gamberi. W skład kontyngentu wchodzą przedstawiciele kilku jednostek. Trzon obecnej rotacji stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polak znaczy skazaniec
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Eastern Flank Pillar
Inwestycje w Pionki
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Szkoła Orląt będzie Akademią
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Cel – wybrać najlepszych
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Polscy bohaterowie Ankony
Francja inwestuje w obronność
Strzał ze śmigłowca
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Motywacja przez sport
Pancerne starcie w Orzyszu
Spadochroniarze skakali po medale
Groty na rynku cywilnym
Sojusz jak wspólna pięść
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Serbskie Homary i Kryle
Cel: bezpieczne lotnisko
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Kościuszko” na oceanie
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Sukces Trumpa czy Kima?
Terytorialsi w urzędach
Unitarka terytorialsów
Polityka fałszywego uśmiechu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Polskie Bryzy nad Afryką
Z Danii po „Orła”
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Płonący tor przeszkód
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO