moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afgańska misja z nowymi siłami

Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO – mówił podczas przedświątecznej wizyty w bazie Bagram prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział jednocześnie, że Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. Niewykluczone też, że rodzima zbrojeniówka będzie partycypować w modernizacji sprzętu, z którego korzysta afgańska armia.  

Prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ks. gen. Józef Guzdek, biskup polowy WP, odwiedzili polskich żołnierzy, którzy pełnią obecnie służbę w Afganistanie. Jak zgodnie podkreślali, chcieli w przededniu Wielkanocy podziękować wojskowym z kontyngentu, który realizuje zadania w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. – Nigdy od czasów drugiej wojny światowej Polska nie wykonywała tak długiej i niebezpiecznej misji – podkreślał prezydent. – Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie pilnujemy tylko granic Rzeczpospolitej, ponieważ rozumiemy, że nasz wojskowy trud potrzebny jest także w innych miejscach – dodawał. Taka postawa, jak przekonywał Andrzej Duda, przynosi Polsce wymierne korzyści. Przyczyniła się ona do tego, że dziś w Polsce na stałe stacjonują wojska USA i kilku innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strzegą tak zwanej wschodniej flanki zagrożonej przez Rosję, która coraz wyraźniej prezentuje imperialne ambicje.

Wizyta w Afganistanie miała jednak nie tylko wymiar kurtuazyjny. Polska delegacja spotkała się z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullahem oraz dowódcą natowskiej misji „Resolute Support” gen. Johnem W. Nicholsonem. Już po zakończeniu rozmów poinformowali, że do końca roku polski kontyngent zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. – Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, by NATO było realnym sojuszem – tłumaczył minister Błaszczyk. Na tym jednak nie koniec. Jak tłumaczył szef resortu obrony, rozmowy z afgańskim premierem dotyczyły między innymi modernizacji sprzętu wykorzystywanego przez miejscową armię. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaznaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe i medale resortowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się nie tylko polscy żołnierze. Brązowy Medal Wojska Polskiego otrzymał od ministra między innymi gen. Leopoldo J. Quintas, dowódca misji „Resolute Support” ds. operacyjnych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się w 2015 roku. Stanowi ona kontynuację trwającej kilkanaście lat misji stabilizacyjnej ISAF. Inne są jednak zadania żołnierzy. Siły stabilizacyjne doradzają dowódcom afgańskiej armii oraz instytucjom podległym tamtejszym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych. Łącznie w misję zaangażowanych jest 13 tys. żołnierzy sił sojuszniczych. Polski kontyngent liczy obecnie 250 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Pełnią oni służbę w Kabulu, Kandaharze, Bagram oraz Gamberi. W skład kontyngentu wchodzą przedstawiciele kilku jednostek. Trzon obecnej rotacji stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Homar wyceniony
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Nothing Can Stop Our Tanks
Shows from the backstage
Wyjątkowy Vis
Testament geopolityczny prezydenta
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pomoc dla bohaterów
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Natowska dywizja gotowa do działania
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pokazy od kuchni
Cel – bezpieczna Europa
Nagroda dla medyka GROM-u
Playing the World
Zmiany w ustawie o weteranach
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
One step ahead of the enemy
Miła sercu epoka Periniego
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Okręty NATO w polskich portach
Curse of the Black Gold
Orliki kupione
100 miast na 100 lat
Wyślij paczkę do PKW
Świąteczna paczka dla powstańca
Who Reaps the Whirlwind
Raki u podhalańczyków
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Triumf polsko-holenderskiego teamu
Wojna zaczyna się w czwartek
Cywile trafią na kurs Jata
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Kawalerzyści na górskich trasach
Our efforts passed muster
Wojna zaczyna się w czwartek
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Klątwa czarnego złota
Kompania pełna braci
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Fly Eye dla terytorialsów
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Komiks o katyńskich bohaterach
Stępka pod „Albatrosa”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Krew na wagę zwycięstwa
Nominacje generalskie
Rząd za kluczowymi zmianami
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO