moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czwarta kadencja generała Lecha Konopki

Po raz czwarty prezesem Wojskowej Federacji Sportu został gen. broni w stanie spoczynku Lech Konopka. Decyzję podęli delegaci na Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd WFS, który w środę odbył się w Warszawie. Federacja zajmuje się promocją sportu powszechnego i wyczynowego w Wojsku Polskim.

Tuż po zakończeniu obrad członkowie wybrani do nowego dziewięcioosobowego zarządu federacji wyłonili spośród siebie dwóch wiceprezesów. Zostali nimi płk. rez. Janusz Pilch z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i ppłk rez. Dariusz Bednarek z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Natomiast funkcję skarbnika powierzono płk. w st. spocz. Janowi Falkowskiemu, koordynatorowi programu Wojskowe Centra Szkolenia Sportowego.

Na zjeździe delegaci pozytywnie ocenili działalność zarządu, który kierował Wojskową Federacją Sportu przez ostatnie cztery lata. Prezes Konopka podziękował członkom zarządu za rzetelną pracę i wkład wniesiony w promocję sportu wojskowego. Szczególnie wyróżnił najstarszych działaczy Edwarda Stawiarza i Krzysztofa Lewickiego. – Udzielali nam cennych rad. Hamowali zapędy młodych. Dużo się od nich nauczyliśmy – podkreślił generał. Prezes zaznaczył również, że stuprocentowa frekwencja na zjeździe świadczy o tym, że wszystkie stowarzyszenia należące do federacji traktują ją poważnie.

Generał przypomniał, że w latach 2014-2017 najważniejszymi zadaniami stojącymi przed zarządem federacji było: kontrolowanie realizacji programu „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego – WCSS” i zadań, które były dotowane przez dwa ministerstwa: sportu i turystyki oraz obrony narodowej. Zarząd, jak zaznaczył prezes, prowadził też konsultacje na temat perspektyw rozwoju sportu wyczynowego w Siłach Zbrojnych RP. Uczestniczyli w nich również przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Program „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w WCSS” jest dotowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i obejmuje członków kadr narodowych dyscyplin olimpijskich w wojskowych oraz cywilno-wojskowych klubach i stowarzyszeniach sportowych zrzeszonych w WFS. W 2014 roku program pomagał 127 młodym sportowcom, w 2015 – 90, w 2016 – 191, w 2017 – 168. – Najwięcej w tych latach zawodników spełniało kryteria wynikowe wymagane do włączenia ich do programu w dwóch dyscyplinach sportu: lekkiej atletyce i strzelectwie. Programem zostało objętych 138 lekkoatletów i 124 strzelców oraz między innymi 66 kajakarzy, 55 sztangistów, 44 zapaśników, 43 biatlonistów, 37 pływaków – przypomniał gen. Konopka. Najwięcej młodych sportowców objętych programem trenowało w WCSS Bydgoszcz – 221 i w WCSS Wrocław – 154. W pozostałych szkolono: 70 – w WCSS Gdynia, 43 – w WCSS Kościelisko, 30 – w WCSS Kraków, 31 – w WCSS Poznań i 27 – w WCSS Warszawa. W sumie przez cztery ostatnie lata MSiT przekazało na realizację programu 1298870 zł.

Sportowcy objęci programem WCSS w 2017 roku wywalczyli dwa złote medale na mistrzostwach Europy młodzieży, 5 srebrnych na mistrzostwach Europy seniorów, 3 srebrne na mistrzostwach Europy juniorów, 2 brązowe na mistrzostwach Europy seniorów, 3 brązowe na mistrzostwach Europy młodzieży, 2 brązowe na mistrzostwach świata juniorów i 1 brązowy na mistrzostwach Europy juniorów. Należy podkreślić, że dwa złote medale w ME młodzieży wywalczyła kajakarka bydgoskiego Zawiszy szer. Dominika Włodarczyk. Natomiast srebrny medal w ME seniorów zdobyła m.in. strzelczyni szer. Klaudia Breś (również z Zawiszy). Z kolei w mistrzostwach Polski sportowcy z WCSS wywalczyli: w kategorii seniorów – 21 złotych medali, 18 srebrnych, 26 brązowych; młodzieży – 23 złote, 15 srebrnych, 14 brązowych; juniorów – 27 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych; juniorów młodszych – 4 złote, 8 srebrnych i 3 brązowe.

Prezes Konopka podkreślił również, że duże korzyści dla federacji powinno przynieść przyjęcie jej w poczet członków Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Długo na to czekaliśmy, i wreszcie jesteśmy pełnoprawnymi członkami PKOl. Musimy to wykorzystać. Polski Komitet Olimpijski obiecał nam pomoc w organizacji regionalnych mistrzostw pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego – stwierdził generał. Dodał również, że prezes PKOl zaproponował m.in. pomoc w organizacji zawodów w grach zespołowych. – Zorganizujmy choćby mistrzostwa w piłce ręcznej – zaproponował prezes PKOl. Gen. Konopka przyznał, że wraz z prezesem olimpijskiej centrali zgodnie stwierdzili, że jednak najpierw trzeba stworzyć polską reprezentację – dodał generał. Na razie takiej nie ma. – Nie ma też mistrzostw Wojska Polskiego w piłce ręcznej. A takie były przed laty. Sporty zespołowe nie są, niestety, promowane w wojsku – podkreślił generał Konopka.

Wojskowa Federacja Sportu istnieje od października 1995 roku. Pomysłodawcą jej utworzenia był ówczesny szef wojskowego sportu płk Edward Zawadzki. Stowarzyszenie miało kontynuować tradycje przedwojennego Związku Wojskowych Klubów Sportowych. Akces do nowo powołanej federacji zgłosiło 15 wojskowych klubów sportowych, pięć polskich związków sportowych, Liga Obrony Kraju oraz Jacht Klub Kotwica.

Pierwszym prezydentem WFS był gen. broni Tadeusz Wilecki. Od listopada 2001 roku do marca 2006 roku stanowisko prezesa federacji piastował gen. dyw. Leon Komornicki. Po nim obowiązki sternika WFS przejął gen. broni Lech Konopka. 21 marca 2018 roku wybrano go po raz czwarty prezesem federacji.

Obecnie w Wojskowej Federacji Sportu zrzeszone są 22 stowarzyszenia. Poza najliczniejszym z nich – Polskim Związkiem Strzelectwa Sportowego – trenuje w nich około 13 tysięcy sportowców. Członkami WFS są między innymi wojskowe kluby sportowe: Śląsk Wrocław, Grunwald Poznań, Flota Gdynia, Wawel Kraków, Oleśniczanka Oleśnica oraz Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz, Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec, Polski Związek Strzelectwa Sportowego i Polski Związek Radioorientacji Sportowej.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń priorytetem MON
 
Defendery 2019 – część 4
Kosmiczny gość
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Oko na Europę
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Zapal światło dla ofiar Katynia
Historia Liberatora wyjaśniona
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umarły dla świata
Jedna misja, jeden zespół
Nowa misja i nowy sprzęt
GROM Challenge
Sprawdzają Brutusa
Wrzesień ’39 na południu Polski
Rozpoczynamy nową erę
Agresja sowieckiego kolosa
Walka i dyplomacja
Samochód do desantowania
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 3
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Śląskie sceny z życia
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pamięć o tragedii
Polskie firmy na targach w Londynie
Stalin czekał i kalkulował
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rok Żelaznej Dywizji
Z maratonu programowania do wojska
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polska nie pozostanie osamotniona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO