moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czwarta kadencja generała Lecha Konopki

Po raz czwarty prezesem Wojskowej Federacji Sportu został gen. broni w stanie spoczynku Lech Konopka. Decyzję podęli delegaci na Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd WFS, który w środę odbył się w Warszawie. Federacja zajmuje się promocją sportu powszechnego i wyczynowego w Wojsku Polskim.

Tuż po zakończeniu obrad członkowie wybrani do nowego dziewięcioosobowego zarządu federacji wyłonili spośród siebie dwóch wiceprezesów. Zostali nimi płk. rez. Janusz Pilch z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i ppłk rez. Dariusz Bednarek z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Natomiast funkcję skarbnika powierzono płk. w st. spocz. Janowi Falkowskiemu, koordynatorowi programu Wojskowe Centra Szkolenia Sportowego.

Na zjeździe delegaci pozytywnie ocenili działalność zarządu, który kierował Wojskową Federacją Sportu przez ostatnie cztery lata. Prezes Konopka podziękował członkom zarządu za rzetelną pracę i wkład wniesiony w promocję sportu wojskowego. Szczególnie wyróżnił najstarszych działaczy Edwarda Stawiarza i Krzysztofa Lewickiego. – Udzielali nam cennych rad. Hamowali zapędy młodych. Dużo się od nich nauczyliśmy – podkreślił generał. Prezes zaznaczył również, że stuprocentowa frekwencja na zjeździe świadczy o tym, że wszystkie stowarzyszenia należące do federacji traktują ją poważnie.

Generał przypomniał, że w latach 2014-2017 najważniejszymi zadaniami stojącymi przed zarządem federacji było: kontrolowanie realizacji programu „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego – WCSS” i zadań, które były dotowane przez dwa ministerstwa: sportu i turystyki oraz obrony narodowej. Zarząd, jak zaznaczył prezes, prowadził też konsultacje na temat perspektyw rozwoju sportu wyczynowego w Siłach Zbrojnych RP. Uczestniczyli w nich również przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Program „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w WCSS” jest dotowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i obejmuje członków kadr narodowych dyscyplin olimpijskich w wojskowych oraz cywilno-wojskowych klubach i stowarzyszeniach sportowych zrzeszonych w WFS. W 2014 roku program pomagał 127 młodym sportowcom, w 2015 – 90, w 2016 – 191, w 2017 – 168. – Najwięcej w tych latach zawodników spełniało kryteria wynikowe wymagane do włączenia ich do programu w dwóch dyscyplinach sportu: lekkiej atletyce i strzelectwie. Programem zostało objętych 138 lekkoatletów i 124 strzelców oraz między innymi 66 kajakarzy, 55 sztangistów, 44 zapaśników, 43 biatlonistów, 37 pływaków – przypomniał gen. Konopka. Najwięcej młodych sportowców objętych programem trenowało w WCSS Bydgoszcz – 221 i w WCSS Wrocław – 154. W pozostałych szkolono: 70 – w WCSS Gdynia, 43 – w WCSS Kościelisko, 30 – w WCSS Kraków, 31 – w WCSS Poznań i 27 – w WCSS Warszawa. W sumie przez cztery ostatnie lata MSiT przekazało na realizację programu 1298870 zł.

Sportowcy objęci programem WCSS w 2017 roku wywalczyli dwa złote medale na mistrzostwach Europy młodzieży, 5 srebrnych na mistrzostwach Europy seniorów, 3 srebrne na mistrzostwach Europy juniorów, 2 brązowe na mistrzostwach Europy seniorów, 3 brązowe na mistrzostwach Europy młodzieży, 2 brązowe na mistrzostwach świata juniorów i 1 brązowy na mistrzostwach Europy juniorów. Należy podkreślić, że dwa złote medale w ME młodzieży wywalczyła kajakarka bydgoskiego Zawiszy szer. Dominika Włodarczyk. Natomiast srebrny medal w ME seniorów zdobyła m.in. strzelczyni szer. Klaudia Breś (również z Zawiszy). Z kolei w mistrzostwach Polski sportowcy z WCSS wywalczyli: w kategorii seniorów – 21 złotych medali, 18 srebrnych, 26 brązowych; młodzieży – 23 złote, 15 srebrnych, 14 brązowych; juniorów – 27 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych; juniorów młodszych – 4 złote, 8 srebrnych i 3 brązowe.

Prezes Konopka podkreślił również, że duże korzyści dla federacji powinno przynieść przyjęcie jej w poczet członków Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Długo na to czekaliśmy, i wreszcie jesteśmy pełnoprawnymi członkami PKOl. Musimy to wykorzystać. Polski Komitet Olimpijski obiecał nam pomoc w organizacji regionalnych mistrzostw pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego – stwierdził generał. Dodał również, że prezes PKOl zaproponował m.in. pomoc w organizacji zawodów w grach zespołowych. – Zorganizujmy choćby mistrzostwa w piłce ręcznej – zaproponował prezes PKOl. Gen. Konopka przyznał, że wraz z prezesem olimpijskiej centrali zgodnie stwierdzili, że jednak najpierw trzeba stworzyć polską reprezentację – dodał generał. Na razie takiej nie ma. – Nie ma też mistrzostw Wojska Polskiego w piłce ręcznej. A takie były przed laty. Sporty zespołowe nie są, niestety, promowane w wojsku – podkreślił generał Konopka.

Wojskowa Federacja Sportu istnieje od października 1995 roku. Pomysłodawcą jej utworzenia był ówczesny szef wojskowego sportu płk Edward Zawadzki. Stowarzyszenie miało kontynuować tradycje przedwojennego Związku Wojskowych Klubów Sportowych. Akces do nowo powołanej federacji zgłosiło 15 wojskowych klubów sportowych, pięć polskich związków sportowych, Liga Obrony Kraju oraz Jacht Klub Kotwica.

Pierwszym prezydentem WFS był gen. broni Tadeusz Wilecki. Od listopada 2001 roku do marca 2006 roku stanowisko prezesa federacji piastował gen. dyw. Leon Komornicki. Po nim obowiązki sternika WFS przejął gen. broni Lech Konopka. 21 marca 2018 roku wybrano go po raz czwarty prezesem federacji.

Obecnie w Wojskowej Federacji Sportu zrzeszone są 22 stowarzyszenia. Poza najliczniejszym z nich – Polskim Związkiem Strzelectwa Sportowego – trenuje w nich około 13 tysięcy sportowców. Członkami WFS są między innymi wojskowe kluby sportowe: Śląsk Wrocław, Grunwald Poznań, Flota Gdynia, Wawel Kraków, Oleśniczanka Oleśnica oraz Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz, Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec, Polski Związek Strzelectwa Sportowego i Polski Związek Radioorientacji Sportowej.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Double Eagle po nowemu
 
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
We Are All Darfur
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ważka bliżej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Symulatory strzelań Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Śmierć bohatera
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
JWK z odznaką pamiątkową
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Obradowała Rada Gabinetowa
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pretorianie na Mazurach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
For the Right Cause
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Podziemna potęga
Własne interesy Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy wiceminister w MON
Stulatka hydrografia
Krwawe walki o Monte Cassino
Defense Without Politics
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO