moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Edukacja morska dla młodzieży

Chcielibyśmy uruchomić, wzorem przedwojennych inicjatyw Ligii Morskiej i Kolonialnej, ogólnopolski program edukacji morskiej. Młodzież poszerzałaby swoją wiedzę na temat Marynarki Wojennej RP oraz bezpieczeństwa morskiego naszego kraju – zapowiada kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej.

Na początku marca Akademia Marynarki Wojennej podpisała umowę o współpracy z Zespołem Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku w województwie lubelskim. Na jej mocy wykładowcy Akademii zajmą się edukacją młodzieży z kraśnickiego liceum ogólnokształcącego i technikum. – Chcielibyśmy wzorem przedwojennej Ligi Morskiej i Kolonialnej propagować wśród młodych ludzi wiedzę o morzu i jego znaczeniu dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, o roli i zadaniach Marynarki Wojennej – wyjaśnia kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej.

Szef gdyńskiej uczelni podkreśla, że współpraca Akademii Marynarki Wojennej z Zespołem Szkół nr 2 będzie wielopoziomowa. Kadra z Akademii będzie nie tylko pojawiać się w szkole z wykładami – czasami będą to specjalnie nagrane dla młodzieży prelekcje wideo – lecz będzie także pomagać nauczycielom w przygotowaniu ciekawych zajęć na temat bezpieczeństwa morskiego Polski oraz historii rodzimej floty wojennej, w tym m.in. różnego typu konkursów. Uczelnia ufunduje też nagrody. – Staramy się, aby były one dla dzieci i młodzieży, mimo naszych skromnych możliwości, atrakcyjne. Przykładowo wygraną mógłby być udział w obozie żeglarskim, który organizujemy dla naszych podchorążych– wyjaśnia kmdr Szubrycht. Rektor chciałby, by uczniowie przyjeżdżali do Gdyni nie tylko na wypoczynek czy w nagrodę, lecz także na specjalnie dla nich przygotowane zajęcia edukacyjne.

Kmdr Szubrycht podkreśla, że chciałby, aby podobne programy współpracy edukacyjnej w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego objęły też inne szkoły w Polsce, nie tylko szkoły średnie, lecz również podstawówki. – Wspaniale byłoby uruchomić ogólnopolski program edukacji morskiej. Do tego nie potrzeba ogromnych pieniędzy, a naprawdę warto to zrobić, aby zbudować w społeczeństwie świadomość, czym jest Bałtyk dla naszego kraju – dodaje.

W ubiegłym tygodniu rektor wręczył nagrody dzieciom z kraśnickich podstawówek, które wzięły udział w konkursie plastycznym „Morze oknem na świat” oraz w konkursie wiedzy o polskiej Marynarce Wojennej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~S
1522069440
Drogie dzieci , trza nam lotniskowca albo najlepiej dwa ..
DB-3F-9C-53

Polsko-słowackie granaty dla NATO
Wypadek w PKW UNIFIL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk po słowacku
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
SAFE staje się faktem!
Adaptacja i realizm
Uczczono ofiary zamachu majowego
Początek wielkiej historii
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Ostrosz zamiast Mureny
Bez zmian w emeryturach
Skrzydlaci komandosi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuki zdały wodny egzamin
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
NATO i USA o Iranie
Jest nowy szef BBN
Rzeźnik w rękach GROM-u
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
WAM coraz bliżej Łodzi
Biało-czerwona na Monte Cassino
Przyszłość „Łucznika”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kluczowe 30 dni
Armia testuje roboty do transportu
Groźny incydent w Libanie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wojsko zaprasza rodziny
Nauki i nauczki z Afganistanu
Bieg ku pamięci bohaterów
Od cyberkursu po mundurówkę
Trzynasty Husarz w powietrzu
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Powrót WAM-u
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wraki w sonarze
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Hornet czyli „polski Shahed”
Psy na… materiały wybuchowe
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bez schematów
Gotowi na każdy scenariusz
Ostatni most
Specjalsi przeciw flocie cieni
Desant na Bornholm
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Przygotowania do lotu do Polski
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Więcej strzelnic w powiecie
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Wyścig Stalina
Terytorialsi zapraszają
Syndrom Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO