moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?

Żołnierze, którzy w wojsku zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, nie mogą korzystać ze swoich kwalifikacji poza służbą bez ukończenia specjalnego kursu. Tymczasem takie prawo mają m.in. strażacy i policjanci. – Żołnierze zostali pominięci w przepisach, dlatego podjąłem działania, aby to naprawić – mówi poseł Paweł Szramka, który z interpelacją w tej sprawie wystąpił do MON.

Według obowiązujących przepisów kierowcą pojazdu uprzywilejowanego (np. ambulansu) może być osoba, która ukończyła 21 lat, ma prawo jazdy odpowiednie dla danego rodzaju pojazdu oraz uzyskała orzeczenia lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Wymogiem jest także posiadanie zezwolenia na kierowanie takim pojazdem w zakresie określonej kategorii prawa jazdy (w przypadku żołnierzy zezwolenie takie jest wydawane przez odpowiedni organ jednostki, w której pełnią oni służbę) oraz ukończony kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Jest jednak jedno „ale”, na które zwrócił uwagę poseł Paweł Szramka (Kukiz ’15). – Przepisy mówią, że przedstawiciele innych niż wojsko służb, na przykład strażacy, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej, mogą prowadzić cywilne pojazdy uprzywilejowane na podstawie uprawnień zdobytych w czasie służby. Tymczasem żołnierze, aby móc korzystać ze swoich kwalifikacji w cywilu, mają obowiązek ukończenia odpowiedniego kursu dla kierujących takimi pojazdami – tłumaczy poseł.

Podkreśla, że z problemem zwróciło się do niego wielu wojskowych. Wśród nich kierowca-ratownik, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych ma od 2008 roku. – Żołnierz ten przez dziewięć lat prowadził uprzywilejowany pojazd ciężarowy. Nierzadko w trudnych warunkach terenowych, na przykład podczas szkolenia poligonowego. Teraz, chcąc podjąć pracę, musi na nowo zdobywać uprawnienia – mówi poseł.

Wśród zgłaszających problem byli jednak głównie żołnierze, którzy w wojsku służą na etatach kierowców-ratowników medycznych (zgodnie z przepisami mogą oni na zlecenie podejmować pracę na przykład w pogotowiu), a także byli już wojskowi, którzy po zdjęciu munduru chcieli podjąć pracę w charakterze kierowcy-ratownika.

– Problemem jest nie tylko nieuznawanie kalifikacji i zdobytego doświadczenia, lecz istotne są także koszty, które zainteresowany musiałby ponieść, płacąc z własnej kieszeni. Dla każdej kategorii obowiązuje oddzielny kurs. Na przykład ukończenie kursu kategorii C nie upoważnia do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego kategorii B. W pogotowiu są jednak różne karetki, co w praktyce oznacza, że ratownik medyczny musi uczestniczyć w dwóch kursach – dodaje poseł. Koszty szkolenia są niemałe, wahają się bowiem od 650 do nawet tysiąca złotych.

Na problem braku odpowiednich rozwiązań prawnych poseł Szramka zwrócił uwagę w interpelacji poselskiej. Zapytał, czy resort obrony narodowej jest gotów poprzeć zmiany w rozporządzeniu, które zrównają prawa żołnierzy z prawami przedstawicieli innych służb i formacji. W imieniu ministra obrony narodowej odpowiedzi udzielił Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. – Resort obrony narodowej uznaje za zasadne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą obowiązujących przepisów w zakresie wskazanym w interpelacji – napisał wiceminister Skurkiewicz.

– Cieszę się, że ze strony MON jest dobra wola, aby zmienić przepisy. Teraz czekamy na stanowisko ministra infrastruktury. Dobrze by się stało, aby kierowcy pojazdów uprzywilejowanych w wojsku mogli także w cywilu wykorzystywać swoje umiejętności – mówi poseł Szramka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Tomasz Cyga

dodaj komentarz

komentarze


To był realny plan odbudowy Polski
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Odwiedź „kuźnię generałów”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Zoom na proobronność”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Panie bez taryfy ulgowej
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
201 maratonów w 201 krajach
Trzecia Setka Komandosa
Kampania wyborcza poza armią
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szef NATO w Warszawie
Cel – bezpieczna Europa
A Biting and Tracking Commando
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Generała Andersa akces do NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
MP5: pierwszy z NATO
Trening na wieżowcu i nad wodą
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Podwyżki dla pracowników wojska
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Fuzja w ramach PGZ
Drugie życie Wilczego Szańca
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
19 medali żołnierzy
Step ahead in a different world
Jastrzębie widzą w ciemności
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
General Anders Joins NATO
Wnioski z „Anakondy ‘18”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Pogromcy czołgów poszukiwani
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
12 Brygada 20 lat w NATO
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Pancerna walka w mieście
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO