moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Kobiet w armii

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w czwartek w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego z kobietami, które służą w Wojsku Polskim. Zaproszenie przyjęły przedstawicielki wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Panie zawsze uczyły nas męstwa, godności i odwagi – mówił szef resortu. Zapowiedział też zmiany w Radzie ds. Kobiet, organie doradczym MON.

Żeby połączyć obowiązki służbowe z rodzinnymi trzeba mieć wielką siłę i energię. To powód do najwyższego uznania i najwyższego szacunku – mówił podczas dzisiejszego spotkania z okazji Dnia Kobiet Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chciałbym podziękować paniom, żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę. W armii służy prawie 6 tys. kobiet, a wśród pracowników jest ich prawie 23 tys. One są naszą siłą podkreślił. 

Szef MON-u zaznaczył także, że uroczystość odbywa się w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Kiedy wybijaliśmy się na niepodległość, to także postawa pań, żon i matek, które wychowywały swoich synów w poczuciu patriotyzmu, zaowocowała tym, że Polska stała się krajem niepodległym, że wróciła na mapę Europy – mówił.


Film: MON

Minister poinformował także, że podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, która jest jego organem doradczym. – Od teraz przewodnicząca Rady będzie podlegała bezpośrednio szefowi resortu obrony. Dzięki temu kontakt będzie łatwiejszy, a reakcja w sytuacjach kryzysowych będzie mogła być skuteczniejsza – podkreślił szef MON-u. Zostanie też przeprowadzony „przegląd procedur związanych z reakcją w sytuacjach kryzysowych, kiedy dochodzi do konfliktów na tle relacji interpersonalnych”. W jednostkach wojskowych zostaną powołani pełnomocnicy ds. kobiet, już od szczebla batalionu, a ich obowiązkiem będzie informowanie Rady ds. Kobiet o każdym przypadku naruszenia stosunków interpersonalnych.

Chciałabym podziękować za szybką reakcję na nasze postulaty oraz wzmocnienie roli Rady ds. Kobiet – mówiła jej przewodnicząca, ppłk Beata Targońska. Każda z nas otrzymała mandat zaufania od naszych koleżanek w służbie, a dziś otrzymałyśmy go od ministra. Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom i zadaniom, które są przed nami stawiane – dodała.

Podczas dzisiejszego spotkania, szef resortu obrony odniósł się także do spotkania z kombatantkami powstania warszawskiego, które odbyło się wczoraj. – Podziękowałem tym paniom nie tylko za odważną postawę w tych niezwykle trudnych czasach, ale także za wychowywanie kolejnych pokoleń, pokazywanie im, jak ważny jest patriotyzm – mówił.

Podczas uroczystości szef MON-u wręczył kobietom upominki. Uroczystość uświetnił występ muzyków w mundurach z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W Wojsku Polskim służy obecnie 5829 kobiet w służbie zawodowej, co stanowi 5,73 proc. pełnego stanu osobowego żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową. W korpusie oficerskim służy 1525 kobiet, podoficerskim – 897, a szeregowych zawodowych jest 3407. Najwięcej kobiet służy w wojskach lądowych – 2219, w siłach powietrznych – 806, w marynarce wojennej – 443, w wojskach specjalnych – 74, a w Wojskach Obrony Terytorialnej – 92.

W samym Ministerstwie Obrony Narodowej służy 30 kobiet, w Sztabie Generalnym WP – 4, w Dowództwie Generalnym i jednostkach podległych 1096 kobiet, w Dowództwie Operacyjnym – 50, w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych – 421, w Żandarmerii Wojskowej – 166, w Dowództwie Garnizonu Warszawa – 126, a w jednostkach organizacyjnych wojskowej służby zdrowia – 44. W rezerwie kadrowej znajduje się natomiast 31 kobiet.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON, st. szer. Wojciech Król / CO MO

dodaj komentarz

komentarze


Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Szkoła Orląt będzie Akademią
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w zarządzie PGZ
Strzały z Procy
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Cios w domu wroga
MMA w Sokołowie Podlaskim
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Zmiany w ustawie o weteranach
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Rząd za kluczowymi zmianami
Pobiegną dla „Czarnego”
Abramsy i Bradleye w Polsce
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Gwardziści z USA w Krzesinach
Mastery wylądowały w Krzesinach
Poligonowy test zwiadowców
The United States of America Have It Their Way
Prezydent Duda w Białym Domu
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Pretorianin
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach służbowych
Cisi bohaterowie
Sopka do liftingu
Mieliśmy oko nad Irakiem
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Terytorialsi w urzędach
Dragoni ruszyli do boju
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sokoły pola walki
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Trzeci wróg
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
„Sophia”: powrót do domu
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO