moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień Kobiet w armii

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w czwartek w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego z kobietami, które służą w Wojsku Polskim. Zaproszenie przyjęły przedstawicielki wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Panie zawsze uczyły nas męstwa, godności i odwagi – mówił szef resortu. Zapowiedział też zmiany w Radzie ds. Kobiet, organie doradczym MON.

Żeby połączyć obowiązki służbowe z rodzinnymi trzeba mieć wielką siłę i energię. To powód do najwyższego uznania i najwyższego szacunku – mówił podczas dzisiejszego spotkania z okazji Dnia Kobiet Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chciałbym podziękować paniom, żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę. W armii służy prawie 6 tys. kobiet, a wśród pracowników jest ich prawie 23 tys. One są naszą siłą podkreślił. 

Szef MON-u zaznaczył także, że uroczystość odbywa się w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Kiedy wybijaliśmy się na niepodległość, to także postawa pań, żon i matek, które wychowywały swoich synów w poczuciu patriotyzmu, zaowocowała tym, że Polska stała się krajem niepodległym, że wróciła na mapę Europy – mówił.


Film: MON

Minister poinformował także, że podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, która jest jego organem doradczym. – Od teraz przewodnicząca Rady będzie podlegała bezpośrednio szefowi resortu obrony. Dzięki temu kontakt będzie łatwiejszy, a reakcja w sytuacjach kryzysowych będzie mogła być skuteczniejsza – podkreślił szef MON-u. Zostanie też przeprowadzony „przegląd procedur związanych z reakcją w sytuacjach kryzysowych, kiedy dochodzi do konfliktów na tle relacji interpersonalnych”. W jednostkach wojskowych zostaną powołani pełnomocnicy ds. kobiet, już od szczebla batalionu, a ich obowiązkiem będzie informowanie Rady ds. Kobiet o każdym przypadku naruszenia stosunków interpersonalnych.

Chciałabym podziękować za szybką reakcję na nasze postulaty oraz wzmocnienie roli Rady ds. Kobiet – mówiła jej przewodnicząca, ppłk Beata Targońska. Każda z nas otrzymała mandat zaufania od naszych koleżanek w służbie, a dziś otrzymałyśmy go od ministra. Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom i zadaniom, które są przed nami stawiane – dodała.

Podczas dzisiejszego spotkania, szef resortu obrony odniósł się także do spotkania z kombatantkami powstania warszawskiego, które odbyło się wczoraj. – Podziękowałem tym paniom nie tylko za odważną postawę w tych niezwykle trudnych czasach, ale także za wychowywanie kolejnych pokoleń, pokazywanie im, jak ważny jest patriotyzm – mówił.

Podczas uroczystości szef MON-u wręczył kobietom upominki. Uroczystość uświetnił występ muzyków w mundurach z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W Wojsku Polskim służy obecnie 5829 kobiet w służbie zawodowej, co stanowi 5,73 proc. pełnego stanu osobowego żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową. W korpusie oficerskim służy 1525 kobiet, podoficerskim – 897, a szeregowych zawodowych jest 3407. Najwięcej kobiet służy w wojskach lądowych – 2219, w siłach powietrznych – 806, w marynarce wojennej – 443, w wojskach specjalnych – 74, a w Wojskach Obrony Terytorialnej – 92.

W samym Ministerstwie Obrony Narodowej służy 30 kobiet, w Sztabie Generalnym WP – 4, w Dowództwie Generalnym i jednostkach podległych 1096 kobiet, w Dowództwie Operacyjnym – 50, w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych – 421, w Żandarmerii Wojskowej – 166, w Dowództwie Garnizonu Warszawa – 126, a w jednostkach organizacyjnych wojskowej służby zdrowia – 44. W rezerwie kadrowej znajduje się natomiast 31 kobiet.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON, st. szer. Wojciech Król / CO MO

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla pracowników wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Panie bez taryfy ulgowej
Drugie życie Wilczego Szańca
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Fuzja w ramach PGZ
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
MP5: pierwszy z NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
General Anders Joins NATO
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Odwiedź „kuźnię generałów”
19 medali żołnierzy
12 Brygada 20 lat w NATO
Pancerna walka w mieście
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
To był realny plan odbudowy Polski
201 maratonów w 201 krajach
Kampania wyborcza poza armią
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Trening na wieżowcu i nad wodą
Cel – bezpieczna Europa
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wizja marszałka prysła w Rydze
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
A Biting and Tracking Commando
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Wnioski z „Anakondy ‘18”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Generała Andersa akces do NATO
Szef NATO w Warszawie
„Zoom na proobronność”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Trzecia Setka Komandosa
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Jastrzębie widzą w ciemności
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Step ahead in a different world

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO