moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roboty do zadań specjalnych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej kończą pierwszy etap prac badawczo-rozwojowych nad rodziną trudno wykrywalnych podwodnych robotów. Maszyny z linii AUV-S będą mogły być wykorzystywane nie tylko do zadań zwiadowczych czy przeciwminowych, lecz również do misji bojowych. Będą bowiem uzbrojone w miniaturowe torpedy osiągające prędkość prawie 50 metrów na sekundę.

Naukowcy i doktoranci z Politechniki Gdańskiej od ponad trzech lat pracują nad rodziną nowych, morskich bezzałogowych pojazdów AUV – Autonomous Underwater Vehicles. Jak podkreśla dr hab. inż. Mirosław Gerigk z Katedry Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego, który kieruje badaniami, będą to maszyny unikatowe w skali międzynarodowej. – To będą podwodne roboty typu stealth, czyli o znacząco obniżonym poziomie wykrywalności – wyjaśnia naukowiec. – Naszym podstawowym celem jest zredukowanie do minimum wytwarzanych przez pojazdy tzw. szumów hydrodynamicznych, czyli hałasu, drgań, wydzielanego ciepła czy pola elektromagnetycznego. Wszystko po to, aby w minimalnym stopniu generowały one własne pole hydrodynamiczne oraz hydroakustyczne – dodaje. Jak podkreśla konstruktor, właśnie ze względu na swoje właściwości w zakresie wykrywania, projekty robotów noszą nazwę AUV-S, od „S” jak stealth (niewidzialność, trudnowykrywalność).

Podstawowa wersja robota będzie miała masę około 350 kg i przy ponad dwóch metrach długości, metrze szerokości i około czterdziestu centymetrach wysokości osiągnie pod wodą prędkość maksymalną 2 m/s. Obiekt w trybie „czuwania” będzie w stanie spędzić pod wodą około 6 godzin, a w trybie „misji” – wymagającej pokonywania większych odległości oraz częstej zmiany głębokości, około 2 godzin. W trybie „uśpionym” podwodną misję będzie można znacznie przedłużyć.

REKLAMA

Drugi, większy model bezzałogowca będzie ważyć maksymalnie 900 kg i przy długości nieco ponad 4 metrów, szerokości dwóch metrów i wysokości około 70 cm rozwinie prędkość ponad 3 m/s. Czas pracy pod wodą będzie od 30 do 50 procent dłuższy niż maszyny podstawowej, czyli w przybliżeniu 8–12 godzin czuwania i 3–4 godziny „misji”. Docelowo obiekt będzie mógł spędzić pod wodą nawet kilka dób w trybie „uśpionym”.

Jak zaznacza dr hab. inż. Mirosław Gerigk, projekt zakłada, że o ile podstawowy pojazd AUV-S będzie maszyną rozpoznawczą, przygotowaną do różnego typu misji zwiadowczych, patrolowych czy przeciwminowych, o tyle jego większy odpowiednik będzie można w razie potrzeby dozbroić i użyć do misji bojowych.

Nad orężem pojazdu, czyli miniaturowymi torpedami superkawitacyjnymi o nazwie MTSK, naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują wspólnie z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej. – To torpedy, które poruszają się pod wodą w wytworzonym przez siebie gazowym bąblu, dzięki czemu muszą pokonać znacznie mniejsze opory tarcia i mogą płynąć o wiele szybciej – wyjaśnia dr hab. inż. Gerigk. MTSK ma mieć długość 1,7 m, średnicę 70 mm i osiągać prędkość 47 metrów na sekundę. – Taka prędkość sprawi, że nie będzie szans, aby przed nim uciec. A siła ładunku tej niedużej torpedy wystarczy, aby oślepić okręt, uszkadzając jego sonar, albo go unieruchomić, niszcząc bądź poważnie uszkadzając śrubę – dodaje naukowiec.

Pieniądze na opracowanie demonstratora technologii AUV-S trzy lata temu wyłożyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Model obiektu wodnego typu stealth o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie kształtu, konstrukcji i materiałów decydujących o jego trudnowykrywalności”. Ponieważ projekt kończy się w tym roku, Politechnika Gdańska rozpoczęła starania o uzyskanie funduszy na kontynuowanie prac badawczych nad podwodnymi dronami stealth.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mirosław Gerigk

dodaj komentarz

komentarze


DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Sokoły pola walki
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w dodatkach służbowych
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Rząd za kluczowymi zmianami
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Zmiany w ustawie o weteranach
Cisi bohaterowie
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Terytorialsi w urzędach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Strzały z Procy
„Sophia”: powrót do domu
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Abramsy i Bradleye w Polsce
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Cios w domu wroga
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Sopka do liftingu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Pobiegną dla „Czarnego”
Mastery wylądowały w Krzesinach
Trzeci wróg
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Mieliśmy oko nad Irakiem
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Poligonowy test zwiadowców
Gwardziści z USA w Krzesinach
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Pretorianin
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Dragoni ruszyli do boju
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
MMA w Sokołowie Podlaskim
Zmiany w zarządzie PGZ
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
The United States of America Have It Their Way

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO