moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiadowcy na Śnieżniku

Ćwiczyli techniki prowadzenia obserwacji, patrolowanie w terenie górzystym i terenoznawstwo – a wszystko na nartach, z obciążeniem i w pełnym oporządzeniu. Tak przez tydzień w Sudetach Wysokich szkolili się zwiadowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– To był bardzo intensywny tydzień. Każdego dnia pokonywaliśmy na nartach od kilku do kilkunastu kilometrów. Jednocześnie ćwiczyliśmy taktykę typową dla pododdziałów rozpoznawczych – mówi kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na tygodniowym szkoleniu zameldowało się kilkudziesięciu żołnierzy. Poza zwiadowcami z kompanii rozpoznawczej byli także żołnierze z sekcji wysuniętych obserwatorów naprowadzania lotnictwa z dywizjonu artylerii samobieżnej oraz pododdziały rozpoznawcze z batalionów zmotoryzowanych brygady. – Szkolenia zintegrowane zwiadowców brygady robimy zwykle raz w miesiącu. Najczęściej w Międzyrzeczu, gdzie ćwiczymy umiejętności taktyczne i ogniowe. Ale dwa razy w roku, jesienią i zimą, możemy się szkolić w górach, wtedy jednak trening determinuje pogoda i warunki terenowe – mówi dowódca kompanii zwiadowców.

Podczas tygodniowych zajęć żołnierze szkolili się głównie z taktyki i terenoznawstwa, prowadzenia obserwacji i korzystania ze sprzętu optycznego. Ćwiczyli np. maskowanie, maszerowali na azymut pokonując po górach wiele kilometrów. – Były także zajęcia z wychowania fizycznego oraz trening poruszania się na nartach skiturowych i zjazdowych – dodaje por. Weronika Milczarczyk, oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W Sudety wyjechali również żołnierze, którzy dopiero uczyli się jeździć na nartach. – Poziom był bardzo zróżnicowany: od nowicjuszy do wytrawnych narciarzy. Dlatego podzieliliśmy się na pięć grup, w każdej byli instruktorzy. W ten sposób szybko wyrównaliśmy poziom – mówi kpt. Doliński. – Już pierwszego dnia każdy ze zwiadowców przeszedł kilkanaście kilometrów pod górę na nartach skiturowych, a po przełączeniu wiązań narciarskich i zdjęciu tzw. fok czekał go pięciokilometrowy zjazd z masywu Śnieżnika do miejscowości Międzygórze – mówi oficer. I dodaje: – To zadanie przy pomocy instruktorów wykonali nawet mniej doświadczeni zwiadowcy.

Żołnierze ćwiczyli także umiejętności poruszania się w górach tak, by nie zostać zauważonym oraz orientowania się w nieznanym terenie przy wymagających warunkach pogodowych (wiał silny wiatr, a temperatura spadała nawet do minus 20 stopni Celsjusza). Podczas jednego z zadań musieli dotrzeć w jak najkrótszym czasie do miejsca wskazanego na mapie przez instruktora. Tym razem nie mogli posługiwać się ani kompasem, ani GPS-em.

W programie szkolenia było także zakładanie posterunków obserwacyjnych, prowadzenie obserwacji wskazanego terenu, wykonywanie szkiców i notatek. Dodatkowo żołnierze z sekcji wysuniętych obserwatorów naprowadzania lotnictwa testowali w górach wyposażenie indywidualne, czyli np. dalmierze i wskaźniki laserowe.

Po co żołnierzom trening narciarski? To nie tylko wzmocnienie kondycji fizycznej, lecz przede wszystkim zdobywanie nowych zdolności działania w różnorodnym terenie. – Musimy być wszechstronnie wyszkoleni i przygotowani do korzystania z różnorodnego sprzętu. Na przykład kilkanaście miesięcy temu rozpoczęliśmy naukę jazdy konnej. Takie podejście do szkolenia zwiększa możliwości prowadzenia rozpoznania – wyjaśnia dowódca kompanii kpt. Doliński.

Kolejny trening w górach zwiadowcy 17 Brygady przejdą jesienią.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. KR

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Sukces Trumpa czy Kima?
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Francja inwestuje w obronność
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory – osobiste wymogi
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Na jakich zasadach powrót do armii?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
LOT Szkoły Orląt
Legenda polskiej partyzantki
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Trening z koktajlami Mołotowa
„Bękarty wojny” w Dachau
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Starcie pancernych plutonów
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Wojskowi judocy na tatami
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Nowy inspektor marynarki wojennej
Polskie skrzydła w Afryce
Scenariusze dla Tygrysów
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Polityka fałszywego uśmiechu
Porady z paragrafem
Puma i Kuguar na Mazurach
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Żandarmeria świętuje
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Porządki w programach śmigłowcowych
Eurosatory 2018 zakończone
Kierunek – wschodnia flanka
GROM, jak rodziła się legenda
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Bliski Wschód – definicja chaosu
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Wyjątkowa misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO