moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Cywile z szansą na kaprala
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Homar od nowa
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Gwardziści z USA w Krzesinach
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Wojsko pamięta o lotnikach
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Świętowanie i szkolenie
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Konkurs dla pasjonatów wojska
Wirtualny lot M-346
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Himarsy na polskim poligonie
Pierwszy lot pamiętam stale…
Strzały z Procy
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Mustang po raz trzeci
Szkoła Orląt będzie Akademią
Misja na południowej flance NATO
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Treningowy zamach
Cisi bohaterowie
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Wielka Defilada Niepodległości
Terytorialsi w urzędach
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Razem w życiu, razem na ringu
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Zakochany w mundurze
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Military Doctor 2018
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pokazy Air Show coraz bliżej
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Pogrom w błocie
Serbskie Homary i Kryle
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Życzenia Polaków dla Ojczyzny

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO