moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Widzimy się na macie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Curse of the Black Gold
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pilot z precyzją chirurga
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Poszukiwana Harpia
13 Desperadoes
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
„Snipy” to oczy...
Testament geopolityczny prezydenta
Lekcja zimowego przetrwania
See You On The Mat
Bal na rzecz weteranów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Playing the World
ORP „Drużno” po nowemu
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Centrum w zawieszeniu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Sophia” do końca marca
Granice są po to, by je przekraczać
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Polskie święta na misjach
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Cel – bezpieczna Europa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Cybernetyczna foka lustruje dno
Antoś, symbol Lwowa
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kapelan na misji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Proobronna „Anakonda”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
We Are Warriors
JFTC rośnie w siłę
Morze niezgody
Panie bez taryfy ulgowej
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Węzły dla wojska
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Technologiczne inwestycje HSW
Legenda pilota Pniewskiego
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Klątwa czarnego złota
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO