moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni ruszyli po „Paszport”

Pięć szkoleń podstawowych w jednostkach wojskowych, siedem kursów specjalistycznych, trzy centralne przedsięwzięcia zgrywające – tak wygląda plan szkoleniowy w ramach tegorocznego programu „Paszport”. Drugą edycję cyklu szkoleniowego proobronni zainaugurowali w Dęblinie.

W Dęblinie pojawili się przedstawiciele organizacji biorących udział w drugiej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. – Życzę wam, abyście przez ten rok zdobyli takie umiejętności i doświadczenie, by godnie służyć ojczyźnie – zwrócił się do proobronnych Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Podczas tego roku będziecie się spotykać niejednokrotnie. Będzie to czas na refleksję i podsumowanie, ale również na wyciąganie wniosków, by ten program i cykl szkoleń w dalszym ciągu udoskonalać – powiedział podczas uroczystego apelu.

Sekretarz stanu obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych, a dowódcom pododdziałów wręczył reprinty podręcznika historycznego „Oficer polski”. Odczytał również list, który skierował do uczestników programu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Ruch proobronny jest niezwykle cenną inicjatywą” – napisał szef resortu. Podkreślił, że druga edycja programu prowadzona jest w roku szczególnym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Symbolicznie nawiązujecie tym samym do tradycji niepodległościowych i do wielkich czynów naszych przodków. Szkoląc się z profesjonalnymi żołnierzami, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju, będziecie mieć okazję do zapoznania się ze specyfiką tego zawodu, w którym podstawowymi wartościami są honor, poświęcenie i oddanie ojczyźnie”.

REKLAMA

Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych zauważył z kolei, że udział w programie to niezwykle odpowiedzialna decyzja. – Po pierwszej edycji „Paszportu” widziałem, że satysfakcja z osiągnięć jest jednak ogromna. Życzę wszystkim, byście spotkali się w grudniu, na koniec roku szkoleniowego, i mogli powiedzieć: „zadanie zostało w pełni wykonane”– podkreślił.

W tym roku uczestnicy programu „Paszport” przejdą pięć dwudniowych weekendowych szkoleń podstawowych i siedem kursów specjalistycznych. W lipcu zaplanowane są ćwiczenia na Centralnym Poligonie Organizacji Proobronnych, natomiast jesienią szkolenie zgrywające i przygotowujące do ćwiczenia z wojskami. Najważniejszym punktem tegorocznego cyklu szkoleniowego będzie udział w ćwiczeniach „Anakonda ’18”. – To szkolenie będzie trudne, wiemy to już po pierwszej edycji. Nie chodzi nawet o taktykę, ale o wytrwałość w szkoleniu, systematyczne ćwiczenia, naukę, zbieranie punktów – podsumował dyr. Zubek.

Program „Paszport” jest realizowany przez Biuro do spraw Proobronnych MON i został zainaugurowany w ubiegłym roku. Jego celem jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia.

W 2017 roku w programie wzięły udział 22 organizacje, które wystawiły 26 pododdziałów do szczebla plutonu. 20 komponentów z 18 organizacji uzyskało certyfikat potwierdzający przygotowanie do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. W drugiej edycji programu biorą udział kolejne pododdziały wyodrębnione ze struktur organizacji proobronnych. Każdy z nich działa w minimum 20-osobowym składzie na podobieństwo struktur wojskowych. W jego skład wchodzą: dowódca, zastępca, łącznościowiec, saper, medyk, logistyk, strzelcy i pozostali specjaliści.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach powrót do armii?
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Kierunek – wschodnia flanka
Puma i Kuguar na Mazurach
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory 2018 zakończone
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Francja inwestuje w obronność
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
GROM, jak rodziła się legenda
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Nowy inspektor marynarki wojennej
Porządki w programach śmigłowcowych
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Porady z paragrafem
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polityka fałszywego uśmiechu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Legenda polskiej partyzantki
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Trening z koktajlami Mołotowa
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
LOT Szkoły Orląt
Wyjątkowa misja
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polskie skrzydła w Afryce
Scenariusze dla Tygrysów
Eurosatory – osobiste wymogi
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Starcie pancernych plutonów
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Bękarty wojny” w Dachau
Wojskowi judocy na tatami
Sukces Trumpa czy Kima?
Bliski Wschód – definicja chaosu
Żandarmeria świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO