moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni ruszyli po „Paszport”

Pięć szkoleń podstawowych w jednostkach wojskowych, siedem kursów specjalistycznych, trzy centralne przedsięwzięcia zgrywające – tak wygląda plan szkoleniowy w ramach tegorocznego programu „Paszport”. Drugą edycję cyklu szkoleniowego proobronni zainaugurowali w Dęblinie.

W Dęblinie pojawili się przedstawiciele organizacji biorących udział w drugiej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. – Życzę wam, abyście przez ten rok zdobyli takie umiejętności i doświadczenie, by godnie służyć ojczyźnie – zwrócił się do proobronnych Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Podczas tego roku będziecie się spotykać niejednokrotnie. Będzie to czas na refleksję i podsumowanie, ale również na wyciąganie wniosków, by ten program i cykl szkoleń w dalszym ciągu udoskonalać – powiedział podczas uroczystego apelu.

Sekretarz stanu obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych, a dowódcom pododdziałów wręczył reprinty podręcznika historycznego „Oficer polski”. Odczytał również list, który skierował do uczestników programu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Ruch proobronny jest niezwykle cenną inicjatywą” – napisał szef resortu. Podkreślił, że druga edycja programu prowadzona jest w roku szczególnym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Symbolicznie nawiązujecie tym samym do tradycji niepodległościowych i do wielkich czynów naszych przodków. Szkoląc się z profesjonalnymi żołnierzami, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju, będziecie mieć okazję do zapoznania się ze specyfiką tego zawodu, w którym podstawowymi wartościami są honor, poświęcenie i oddanie ojczyźnie”.

Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych zauważył z kolei, że udział w programie to niezwykle odpowiedzialna decyzja. – Po pierwszej edycji „Paszportu” widziałem, że satysfakcja z osiągnięć jest jednak ogromna. Życzę wszystkim, byście spotkali się w grudniu, na koniec roku szkoleniowego, i mogli powiedzieć: „zadanie zostało w pełni wykonane”– podkreślił.

W tym roku uczestnicy programu „Paszport” przejdą pięć dwudniowych weekendowych szkoleń podstawowych i siedem kursów specjalistycznych. W lipcu zaplanowane są ćwiczenia na Centralnym Poligonie Organizacji Proobronnych, natomiast jesienią szkolenie zgrywające i przygotowujące do ćwiczenia z wojskami. Najważniejszym punktem tegorocznego cyklu szkoleniowego będzie udział w ćwiczeniach „Anakonda ’18”. – To szkolenie będzie trudne, wiemy to już po pierwszej edycji. Nie chodzi nawet o taktykę, ale o wytrwałość w szkoleniu, systematyczne ćwiczenia, naukę, zbieranie punktów – podsumował dyr. Zubek.

Program „Paszport” jest realizowany przez Biuro do spraw Proobronnych MON i został zainaugurowany w ubiegłym roku. Jego celem jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia.

W 2017 roku w programie wzięły udział 22 organizacje, które wystawiły 26 pododdziałów do szczebla plutonu. 20 komponentów z 18 organizacji uzyskało certyfikat potwierdzający przygotowanie do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. W drugiej edycji programu biorą udział kolejne pododdziały wyodrębnione ze struktur organizacji proobronnych. Każdy z nich działa w minimum 20-osobowym składzie na podobieństwo struktur wojskowych. W jego skład wchodzą: dowódca, zastępca, łącznościowiec, saper, medyk, logistyk, strzelcy i pozostali specjaliści.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Żyj zdrowiej
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Double Eagle po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jałta była zdradą naszych sojuszników
We Are All Darfur
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa
For the Right Cause
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy wiceminister w MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Darłowo czeka na śmigłowce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Własne interesy Europy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szturmani na Lipie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Czerwoni w odwrocie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ważka bliżej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Stulatka hydrografia
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Nauka zimowego pływania
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO