moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni ruszyli po „Paszport”

Pięć szkoleń podstawowych w jednostkach wojskowych, siedem kursów specjalistycznych, trzy centralne przedsięwzięcia zgrywające – tak wygląda plan szkoleniowy w ramach tegorocznego programu „Paszport”. Drugą edycję cyklu szkoleniowego proobronni zainaugurowali w Dęblinie.

W Dęblinie pojawili się przedstawiciele organizacji biorących udział w drugiej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. – Życzę wam, abyście przez ten rok zdobyli takie umiejętności i doświadczenie, by godnie służyć ojczyźnie – zwrócił się do proobronnych Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Podczas tego roku będziecie się spotykać niejednokrotnie. Będzie to czas na refleksję i podsumowanie, ale również na wyciąganie wniosków, by ten program i cykl szkoleń w dalszym ciągu udoskonalać – powiedział podczas uroczystego apelu.

Sekretarz stanu obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych, a dowódcom pododdziałów wręczył reprinty podręcznika historycznego „Oficer polski”. Odczytał również list, który skierował do uczestników programu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Ruch proobronny jest niezwykle cenną inicjatywą” – napisał szef resortu. Podkreślił, że druga edycja programu prowadzona jest w roku szczególnym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Symbolicznie nawiązujecie tym samym do tradycji niepodległościowych i do wielkich czynów naszych przodków. Szkoląc się z profesjonalnymi żołnierzami, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju, będziecie mieć okazję do zapoznania się ze specyfiką tego zawodu, w którym podstawowymi wartościami są honor, poświęcenie i oddanie ojczyźnie”.

REKLAMA

Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych zauważył z kolei, że udział w programie to niezwykle odpowiedzialna decyzja. – Po pierwszej edycji „Paszportu” widziałem, że satysfakcja z osiągnięć jest jednak ogromna. Życzę wszystkim, byście spotkali się w grudniu, na koniec roku szkoleniowego, i mogli powiedzieć: „zadanie zostało w pełni wykonane”– podkreślił.

W tym roku uczestnicy programu „Paszport” przejdą pięć dwudniowych weekendowych szkoleń podstawowych i siedem kursów specjalistycznych. W lipcu zaplanowane są ćwiczenia na Centralnym Poligonie Organizacji Proobronnych, natomiast jesienią szkolenie zgrywające i przygotowujące do ćwiczenia z wojskami. Najważniejszym punktem tegorocznego cyklu szkoleniowego będzie udział w ćwiczeniach „Anakonda ’18”. – To szkolenie będzie trudne, wiemy to już po pierwszej edycji. Nie chodzi nawet o taktykę, ale o wytrwałość w szkoleniu, systematyczne ćwiczenia, naukę, zbieranie punktów – podsumował dyr. Zubek.

Program „Paszport” jest realizowany przez Biuro do spraw Proobronnych MON i został zainaugurowany w ubiegłym roku. Jego celem jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia.

W 2017 roku w programie wzięły udział 22 organizacje, które wystawiły 26 pododdziałów do szczebla plutonu. 20 komponentów z 18 organizacji uzyskało certyfikat potwierdzający przygotowanie do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. W drugiej edycji programu biorą udział kolejne pododdziały wyodrębnione ze struktur organizacji proobronnych. Każdy z nich działa w minimum 20-osobowym składzie na podobieństwo struktur wojskowych. W jego skład wchodzą: dowódca, zastępca, łącznościowiec, saper, medyk, logistyk, strzelcy i pozostali specjaliści.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia”: powrót do domu
Bezzałogowce w programie „Orlik”
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiany w zarządzie PGZ
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Mieliśmy oko nad Irakiem
Pretorianin
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Pobiegną dla „Czarnego”
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Poligonowy test zwiadowców
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Dragoni ruszyli do boju
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Gwardziści z USA w Krzesinach
Zmiany w ustawie o weteranach
Trzeci wróg
Strzały z Procy
Abramsy i Bradleye w Polsce
Mastery wylądowały w Krzesinach
Terytorialsi w urzędach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Cisi bohaterowie
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sopka do liftingu
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Sokoły pola walki
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Prezydent Duda w Białym Domu
Rząd za kluczowymi zmianami
MMA w Sokołowie Podlaskim
The United States of America Have It Their Way
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Zmiany w dodatkach służbowych
Cios w domu wroga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO