moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni ruszyli po „Paszport”

Pięć szkoleń podstawowych w jednostkach wojskowych, siedem kursów specjalistycznych, trzy centralne przedsięwzięcia zgrywające – tak wygląda plan szkoleniowy w ramach tegorocznego programu „Paszport”. Drugą edycję cyklu szkoleniowego proobronni zainaugurowali w Dęblinie.

W Dęblinie pojawili się przedstawiciele organizacji biorących udział w drugiej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. – Życzę wam, abyście przez ten rok zdobyli takie umiejętności i doświadczenie, by godnie służyć ojczyźnie – zwrócił się do proobronnych Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Podczas tego roku będziecie się spotykać niejednokrotnie. Będzie to czas na refleksję i podsumowanie, ale również na wyciąganie wniosków, by ten program i cykl szkoleń w dalszym ciągu udoskonalać – powiedział podczas uroczystego apelu.

Sekretarz stanu obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych, a dowódcom pododdziałów wręczył reprinty podręcznika historycznego „Oficer polski”. Odczytał również list, który skierował do uczestników programu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Ruch proobronny jest niezwykle cenną inicjatywą” – napisał szef resortu. Podkreślił, że druga edycja programu prowadzona jest w roku szczególnym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Symbolicznie nawiązujecie tym samym do tradycji niepodległościowych i do wielkich czynów naszych przodków. Szkoląc się z profesjonalnymi żołnierzami, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju, będziecie mieć okazję do zapoznania się ze specyfiką tego zawodu, w którym podstawowymi wartościami są honor, poświęcenie i oddanie ojczyźnie”.

Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych zauważył z kolei, że udział w programie to niezwykle odpowiedzialna decyzja. – Po pierwszej edycji „Paszportu” widziałem, że satysfakcja z osiągnięć jest jednak ogromna. Życzę wszystkim, byście spotkali się w grudniu, na koniec roku szkoleniowego, i mogli powiedzieć: „zadanie zostało w pełni wykonane”– podkreślił.

W tym roku uczestnicy programu „Paszport” przejdą pięć dwudniowych weekendowych szkoleń podstawowych i siedem kursów specjalistycznych. W lipcu zaplanowane są ćwiczenia na Centralnym Poligonie Organizacji Proobronnych, natomiast jesienią szkolenie zgrywające i przygotowujące do ćwiczenia z wojskami. Najważniejszym punktem tegorocznego cyklu szkoleniowego będzie udział w ćwiczeniach „Anakonda ’18”. – To szkolenie będzie trudne, wiemy to już po pierwszej edycji. Nie chodzi nawet o taktykę, ale o wytrwałość w szkoleniu, systematyczne ćwiczenia, naukę, zbieranie punktów – podsumował dyr. Zubek.

Program „Paszport” jest realizowany przez Biuro do spraw Proobronnych MON i został zainaugurowany w ubiegłym roku. Jego celem jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia.

W 2017 roku w programie wzięły udział 22 organizacje, które wystawiły 26 pododdziałów do szczebla plutonu. 20 komponentów z 18 organizacji uzyskało certyfikat potwierdzający przygotowanie do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. W drugiej edycji programu biorą udział kolejne pododdziały wyodrębnione ze struktur organizacji proobronnych. Każdy z nich działa w minimum 20-osobowym składzie na podobieństwo struktur wojskowych. W jego skład wchodzą: dowódca, zastępca, łącznościowiec, saper, medyk, logistyk, strzelcy i pozostali specjaliści.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


MP5: pierwszy z NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kampania wyborcza poza armią
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
A Biting and Tracking Commando
Panie bez taryfy ulgowej
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Odwiedź „kuźnię generałów”
12 Brygada 20 lat w NATO
Podwyżki dla pracowników wojska
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Fuzja w ramach PGZ
Pancerna walka w mieście
201 maratonów w 201 krajach
General Anders Joins NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
„Zoom na proobronność”
W Brukseli o bezpieczeństwie
Trzecia Setka Komandosa
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Step ahead in a different world
Trening na wieżowcu i nad wodą
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Szef NATO w Warszawie
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
19 medali żołnierzy
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Drugie życie Wilczego Szańca
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Generała Andersa akces do NATO
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jastrzębie widzą w ciemności
Wnioski z „Anakondy ‘18”
To był realny plan odbudowy Polski
Cel – bezpieczna Europa
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Rusza program „cyber.mil z klasą”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO