moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni ruszyli po „Paszport”

Pięć szkoleń podstawowych w jednostkach wojskowych, siedem kursów specjalistycznych, trzy centralne przedsięwzięcia zgrywające – tak wygląda plan szkoleniowy w ramach tegorocznego programu „Paszport”. Drugą edycję cyklu szkoleniowego proobronni zainaugurowali w Dęblinie.

W Dęblinie pojawili się przedstawiciele organizacji biorących udział w drugiej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. – Życzę wam, abyście przez ten rok zdobyli takie umiejętności i doświadczenie, by godnie służyć ojczyźnie – zwrócił się do proobronnych Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Podczas tego roku będziecie się spotykać niejednokrotnie. Będzie to czas na refleksję i podsumowanie, ale również na wyciąganie wniosków, by ten program i cykl szkoleń w dalszym ciągu udoskonalać – powiedział podczas uroczystego apelu.

Sekretarz stanu obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych, a dowódcom pododdziałów wręczył reprinty podręcznika historycznego „Oficer polski”. Odczytał również list, który skierował do uczestników programu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Ruch proobronny jest niezwykle cenną inicjatywą” – napisał szef resortu. Podkreślił, że druga edycja programu prowadzona jest w roku szczególnym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Symbolicznie nawiązujecie tym samym do tradycji niepodległościowych i do wielkich czynów naszych przodków. Szkoląc się z profesjonalnymi żołnierzami, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju, będziecie mieć okazję do zapoznania się ze specyfiką tego zawodu, w którym podstawowymi wartościami są honor, poświęcenie i oddanie ojczyźnie”.

Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych zauważył z kolei, że udział w programie to niezwykle odpowiedzialna decyzja. – Po pierwszej edycji „Paszportu” widziałem, że satysfakcja z osiągnięć jest jednak ogromna. Życzę wszystkim, byście spotkali się w grudniu, na koniec roku szkoleniowego, i mogli powiedzieć: „zadanie zostało w pełni wykonane”– podkreślił.

W tym roku uczestnicy programu „Paszport” przejdą pięć dwudniowych weekendowych szkoleń podstawowych i siedem kursów specjalistycznych. W lipcu zaplanowane są ćwiczenia na Centralnym Poligonie Organizacji Proobronnych, natomiast jesienią szkolenie zgrywające i przygotowujące do ćwiczenia z wojskami. Najważniejszym punktem tegorocznego cyklu szkoleniowego będzie udział w ćwiczeniach „Anakonda ’18”. – To szkolenie będzie trudne, wiemy to już po pierwszej edycji. Nie chodzi nawet o taktykę, ale o wytrwałość w szkoleniu, systematyczne ćwiczenia, naukę, zbieranie punktów – podsumował dyr. Zubek.

Program „Paszport” jest realizowany przez Biuro do spraw Proobronnych MON i został zainaugurowany w ubiegłym roku. Jego celem jest unifikacja programów szkolenia członków organizacji proobronnych i systematyczna ocena poziomu wyszkolenia.

W 2017 roku w programie wzięły udział 22 organizacje, które wystawiły 26 pododdziałów do szczebla plutonu. 20 komponentów z 18 organizacji uzyskało certyfikat potwierdzający przygotowanie do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. W drugiej edycji programu biorą udział kolejne pododdziały wyodrębnione ze struktur organizacji proobronnych. Każdy z nich działa w minimum 20-osobowym składzie na podobieństwo struktur wojskowych. W jego skład wchodzą: dowódca, zastępca, łącznościowiec, saper, medyk, logistyk, strzelcy i pozostali specjaliści.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wędrówka dla Dwóch Serc
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Irańskie szachy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
A Wave of Alliances
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Preselekcja u komandosów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bohaterowie jadą na wakacje
Czarny odchodzi do cywila
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rivalry on Closed Sea
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojsko wróciło do Lublina
Wojna wywiadów
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Przez krew zdobyty Śląsk
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Zielonka dla Patriotów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śladami Pierwszej Pancernej
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
High Confidence Operations
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rozpoczynamy nową erę
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Przysięga śląskich terytorialsów
Wozy amunicyjne do Raków
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Od sojusznika do kata
Wielofunkcyjny scyzoryk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Szukamy następcy Herculesa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO