moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Lekcja zimowego przetrwania
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Pilot z precyzją chirurga
Bal na rzecz weteranów
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
JFTC rośnie w siłę
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
13 Desperadoes
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Polskie święta na misjach
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Playing the World
Granice są po to, by je przekraczać
Testament geopolityczny prezydenta
Węzły dla wojska
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
„Sophia” do końca marca
W Brukseli o bezpieczeństwie
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kapelan na misji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
ORP „Drużno” po nowemu
Antoś, symbol Lwowa
Centrum w zawieszeniu
Cel – bezpieczna Europa
See You On The Mat
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Technologiczne inwestycje HSW
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Morze niezgody
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Widzimy się na macie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Poszukiwana Harpia
Legenda pilota Pniewskiego
Proobronna „Anakonda”
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Cybernetyczna foka lustruje dno
We Are Warriors
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
„Snipy” to oczy...
Panie bez taryfy ulgowej
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Curse of the Black Gold

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO