moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW Łotwa: Współpraca wielopłaszczyznowa

Codzienne zadania żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie to przede wszystkim wspólne szkolenie i współpraca z żołnierzami innych państw, które odbywa się na wszystkich szczeblach dowodzenia.

Kompania czołgów pod dowództwem kanadyjskim realizuje zadania wspólnie z pododdziałami wchodzącymi w skład Batalionowej Grupy Bojowej. Na realizację zadań składają się między innymi wspólne treningi ogniowe, zajęcia taktyczne i teoretyczne. Ponadto, część naszych oficerów na co dzień wykonuje swoje obowiązki w międzynarodowym sztabie batalionowej Grupy Bojowej, gdzie realizują zadania związane z planowaniem i zabezpieczaniem zajęć żołnierzy działających „na pierwszej linii ognia”. Praca tych oficerów polega na szczegółowym planowaniu zadań dla wszystkich pododdziałów międzynarodowego batalionu stacjonującego w bazie Adazi oraz prowadzeniu działalności szkoleniowej. Nasi oficerowie w ostatnich dniach brali czynny udział w wielu kursach i szkoleniach przygotowujących ich do zbliżającego się ćwiczenia certyfikującego CERTEX eFP BG. Między innymi oficer sekcji rozpoznania uczestniczył w kursie organizowanym przez żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Rumunii. Tematem szkolenia było doskonalenie sposobów zdobywania oraz przygotowywania informacji dotyczących współczesnego pola walki. Oficer sekcji łączności, zajmujący się planowaniem łączności w pododdziałach eFP BG, w ostatnich dniach brał udział jako instruktor w kursie „Communicaions Concentration”, w czasie którego szkolili się wszyscy operatorzy radiostacji oraz wozów dowodzenia batalionowej Grupy Bojowej.

W trzydniowym kursie dotyczącym działalności planistycznej i operacyjnej pododdziałów podczas działań bojowych pod kryptonimem „Duty Officer Centre Traning” brał udział oficer sekcji operacyjnej. Natomiast szeroko pojętą logistyką w eFP BG zajmuje się doświadczony oficer logistyki, na co dzień służący w 10 BKPanc. w Świętoszowie, którego zadaniem jest planowanie oraz realizacja zabezpieczenia pododdziałów w niezbędny sprzęt oraz środki bojowe wykorzystywane podczas ćwiczeń oraz treningów jakie realizowane są na poligonie wojskowym Adazi.

REKLAMA

9 lutego odbyły się zajęcia ogniowe „Foreign Weapon Training”, które zdecydowanie zacieśniły współpracę oraz poszerzyły wiedzę wszystkich żołnierzy batalionowej Grupy Bojowej na temat broni osobistej jakiej używają nasi sojusznicy. Zajęcia odbyły się na strzelnicy ogniowej na poligonie Adazi, Łotewskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej, gdzie wszyscy żołnierze mieli możliwość realizacji zadań ogniowych z pistoletów oraz karabinków znajdujących się na wyposażeniu poszczególnych nacji. Prowadzenie ognia z różnych modeli broni miało na celu zapoznanie się ze sposobem użytkowania a także ukazaniem różnic jakie występują w poszczególnych rodzajach broni danego kraju.

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego współpracują nie tylko z armiami innych państw, ale również z instytucjami polonijnymi działającymi na Łotwie, które zrzeszają dużą rzeszę naszych rodaków zamieszkujących ten kraj. By podziękować za dotychczasową działalność polskich żołnierzy oraz by skoordynować współpracę na najbliższy okres, Dowódca II zmiany PKW Łotwa – mjr Leszek Woźny wraz z kluczowym personelem PKW otrzymał zaproszenie od Eweliny Brudnickiej – chargé d'affaires, pełniącej czasowo obowiązki Ambasadora RP na Łotwie na uroczystą kolację. Podczas rozmów, które odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze padły m.in. słowa o tym, iż przedstawiciele Polaków zamieszkałych na Łotwie są bardzo zadowoleni z bliskiej współpracy Wojsk NATO w tym szczególnie Wojska Polskiego z Armią Łotewską oraz obecnością naszych żołnierzy na terenie tego pięknego kraju. Natomiast ze strony dowództwa PKW zostały przekazane zapewnienia o chęci dalszej i pogłębionej współpracy na rzecz zacieśniania więzi między Polską a Łotwą.

Tekst: ppor. Małgorzata Zakrzewska

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sebastian Wachek

dodaj komentarz

komentarze


Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
Playing the World
Widzimy się na macie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Węzły dla wojska
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Więcej pieniędzy dla kombatantów
ORP „Drużno” po nowemu
Morze niezgody
Cel – bezpieczna Europa
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Technologiczne inwestycje HSW
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polscy generałowie w strukturach NATO
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Curse of the Black Gold
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
We Are Warriors
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Granice są po to, by je przekraczać
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Antoś, symbol Lwowa
Panie bez taryfy ulgowej
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Poszukiwana Harpia
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Lekcja zimowego przetrwania
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Bal na rzecz weteranów
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Powrót lekkich czołgów w US Army
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Klątwa czarnego złota
Testament geopolityczny prezydenta
Polskie święta na misjach
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
13 Desperadoes
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Kapelan na misji
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
See You On The Mat
„Sophia” do końca marca
„Snipy” to oczy...
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pilot z precyzją chirurga
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Proobronna „Anakonda”
JFTC rośnie w siłę
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO