moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PKW Łotwa: Współpraca wielopłaszczyznowa

Codzienne zadania żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie to przede wszystkim wspólne szkolenie i współpraca z żołnierzami innych państw, które odbywa się na wszystkich szczeblach dowodzenia.

Kompania czołgów pod dowództwem kanadyjskim realizuje zadania wspólnie z pododdziałami wchodzącymi w skład Batalionowej Grupy Bojowej. Na realizację zadań składają się między innymi wspólne treningi ogniowe, zajęcia taktyczne i teoretyczne. Ponadto, część naszych oficerów na co dzień wykonuje swoje obowiązki w międzynarodowym sztabie batalionowej Grupy Bojowej, gdzie realizują zadania związane z planowaniem i zabezpieczaniem zajęć żołnierzy działających „na pierwszej linii ognia”. Praca tych oficerów polega na szczegółowym planowaniu zadań dla wszystkich pododdziałów międzynarodowego batalionu stacjonującego w bazie Adazi oraz prowadzeniu działalności szkoleniowej. Nasi oficerowie w ostatnich dniach brali czynny udział w wielu kursach i szkoleniach przygotowujących ich do zbliżającego się ćwiczenia certyfikującego CERTEX eFP BG. Między innymi oficer sekcji rozpoznania uczestniczył w kursie organizowanym przez żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Rumunii. Tematem szkolenia było doskonalenie sposobów zdobywania oraz przygotowywania informacji dotyczących współczesnego pola walki. Oficer sekcji łączności, zajmujący się planowaniem łączności w pododdziałach eFP BG, w ostatnich dniach brał udział jako instruktor w kursie „Communicaions Concentration”, w czasie którego szkolili się wszyscy operatorzy radiostacji oraz wozów dowodzenia batalionowej Grupy Bojowej.

W trzydniowym kursie dotyczącym działalności planistycznej i operacyjnej pododdziałów podczas działań bojowych pod kryptonimem „Duty Officer Centre Traning” brał udział oficer sekcji operacyjnej. Natomiast szeroko pojętą logistyką w eFP BG zajmuje się doświadczony oficer logistyki, na co dzień służący w 10 BKPanc. w Świętoszowie, którego zadaniem jest planowanie oraz realizacja zabezpieczenia pododdziałów w niezbędny sprzęt oraz środki bojowe wykorzystywane podczas ćwiczeń oraz treningów jakie realizowane są na poligonie wojskowym Adazi.

REKLAMA

9 lutego odbyły się zajęcia ogniowe „Foreign Weapon Training”, które zdecydowanie zacieśniły współpracę oraz poszerzyły wiedzę wszystkich żołnierzy batalionowej Grupy Bojowej na temat broni osobistej jakiej używają nasi sojusznicy. Zajęcia odbyły się na strzelnicy ogniowej na poligonie Adazi, Łotewskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej, gdzie wszyscy żołnierze mieli możliwość realizacji zadań ogniowych z pistoletów oraz karabinków znajdujących się na wyposażeniu poszczególnych nacji. Prowadzenie ognia z różnych modeli broni miało na celu zapoznanie się ze sposobem użytkowania a także ukazaniem różnic jakie występują w poszczególnych rodzajach broni danego kraju.

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego współpracują nie tylko z armiami innych państw, ale również z instytucjami polonijnymi działającymi na Łotwie, które zrzeszają dużą rzeszę naszych rodaków zamieszkujących ten kraj. By podziękować za dotychczasową działalność polskich żołnierzy oraz by skoordynować współpracę na najbliższy okres, Dowódca II zmiany PKW Łotwa – mjr Leszek Woźny wraz z kluczowym personelem PKW otrzymał zaproszenie od Eweliny Brudnickiej – chargé d'affaires, pełniącej czasowo obowiązki Ambasadora RP na Łotwie na uroczystą kolację. Podczas rozmów, które odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze padły m.in. słowa o tym, iż przedstawiciele Polaków zamieszkałych na Łotwie są bardzo zadowoleni z bliskiej współpracy Wojsk NATO w tym szczególnie Wojska Polskiego z Armią Łotewską oraz obecnością naszych żołnierzy na terenie tego pięknego kraju. Natomiast ze strony dowództwa PKW zostały przekazane zapewnienia o chęci dalszej i pogłębionej współpracy na rzecz zacieśniania więzi między Polską a Łotwą.

Tekst: ppor. Małgorzata Zakrzewska

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sebastian Wachek

dodaj komentarz

komentarze


Prezydencki Medal Stulecia
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Treningowy zamach
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Pierwszy lot pamiętam stale…
Himarsy na polskim poligonie
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Polska delegacja w drodze do Brukseli
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Żołnierz wygrał 61. Wyścig Dookoła Mazowsza
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Gdzie staną Ławki Niepodległości?
Oficerskie szlify
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Sukces Trumpa czy Kima?
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Strzał ze śmigłowca
Wirtualny lot M-346
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Misja na południowej flance NATO
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Terytorialsi w urzędach
Bomby przy bałtyckiej plaży
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Szkoła Orląt będzie Akademią
Homar od nowa
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Archiwum Eissa odzyskane
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Walka była naszym obowiązkiem
Serbskie Homary i Kryle
Strzały z Procy
Jest kandydat na naczelnego dowódcę czasu „W”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO