moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uroczysta przysięga elewów w Sandomierzu

W piątek, 9 lutego, w 3 Sandomierskim Batalionie Radiotechnicznym  przeprowadzono uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez  żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. 

W uroczystości oprócz licznie przybyłych rodzin i przyjaciół żołnierzy, udział wzięli: przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież z klasy mundurowej z sandomierskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich.

Punktualnie o godzinie dziesiątej meldunek pełniącemu obowiązki dowódcy 3brt - mjr. Pawłowi Grelewskiemu złożył dowódca uroczystości - kpt. Wojciech Kuśmierczyk. W dalszej kolejności podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy.

REKLAMA

Następnie mjr Paweł Grelewski powitał przybyłych gości, a  swoim wystąpieniu podkreślił, że wśród wielu uroczystości i znaczących chwil w życiu każdego żołnierza jest przysięga wojskowa, która jest szczególnym wydarzeniem i jedynym w swoim rodzaju: „Ojczyzna to wartość największa, a obrona niepodległości jest największym obowiązkiem każdego z nas. Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania tradycji oręża polskiego”. Podziękował również  elewom za dotychczasową aktywną, pełną zaangażowania postawę i ogromny wysiłek, który włożyli w przygotowanie uroczystości. Na koniec złożył serdeczne gratulacje oraz życzył sukcesów w nauce oraz wytrwałości i pomyślności w służbie.

Na komendę dowódcy uroczystości przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy oraz delegacja żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar w składzie: szer. elew Michał Ślusarz, szer. elew Paweł Krawczyk, szer. elew Łukasz Krawczyk, szer. elew Cezary Duda. Następnie rozległ się głos żołnierzy służby przygotowawczej, wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej …”

Po złożeniu przysięgi, błogosławieństwa udzielił ks. ppłk Szczepan Madoń. W imieniu rodziców żołnierzy składających przysięgę głos zabrał Pan Andrzej Fąfara: „Gorąco dziękuję całej kadrze Batalionu, za trud, jaki państwo włożyliście w przygotowanie naszych synów do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej. Jako rodzice wyrażamy głębokie przekonanie, że młodzieńczy zapał ambicje i zaangażowanie naszych synów pozwolą im dobrze wypełniać obowiązki żołnierza Wojska Polskiego. Słysząc słowa przysięgi byliśmy bardzo wzruszeni. Oto nasi synowie, których niedawno uczyliśmy chodzić dzisiaj przysięgają służbę swojej Ojczyźnie i bronić jej niepodległości oraz granic. Jesteśmy z was dumni”.

Natomiast w imieniu żołnierzy składających przysięgę głos zabrał szer. elew Robert Fąfara:  „Wypowiedziane dziś uroczyste słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego to dla nas elewów wielki zaszczyt. Cieszymy się, że możemy zdobywać żołnierską wiedzę i umiejętności w tak znakomitej jednostce wojskowej. Jesteśmy świadomi, że wchodzimy w nową rzeczywistość, która przez kilka najbliższych miesięcy wymagać będzie od nas wielkiego wysiłku. Panie Majorze w dniu tak ważnym dla każdego żołnierza proszę przyjąć podziękowania od nas nowo zaprzysiężonych za to, że możemy wypełniać obowiązki stojące przed elewami”.

Zgodnie z tradycją rodzice najlepszych żołnierzy otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali szer. elew Robert Fąfara oraz szer. elew Michał Ślusarz.

Gratulacje rodzicom złożył również  Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, który w swoim wystąpieniu przypomniał osobę Zawiszy Czarnego z Garbowa - zasłużonego, który jako rycerz stale był gotowy do służby Ojczyźnie.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Po zakończeniu oficjalnej części elewi z dumą witali się z najbliższym, oczywiście nie brakowało łez szczęścia i wzruszenia. Był to dla  nich szczególny dzień, który z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Tekst: kpt. Anna Maciejowska-Krześniak

red. PZ

autor zdjęć: 3brt

dodaj komentarz

komentarze


Powrót lekkich czołgów w US Army
JFTC rośnie w siłę
Cel – bezpieczna Europa
Kapelan na misji
Widzimy się na macie
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
ORP „Drużno” po nowemu
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Testament geopolityczny prezydenta
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cybernetyczna foka lustruje dno
We Are Warriors
13 Desperadoes
Antoś, symbol Lwowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Centrum w zawieszeniu
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Panie bez taryfy ulgowej
Węzły dla wojska
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Poszukiwana Harpia
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Klątwa czarnego złota
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Polscy generałowie w strukturach NATO
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Morze niezgody
Playing the World
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pilot z precyzją chirurga
„Snipy” to oczy...
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polskie święta na misjach
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Proobronna „Anakonda”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
See You On The Mat
Technologiczne inwestycje HSW
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Curse of the Black Gold
Bal na rzecz weteranów
Pielęgniarka spod Monte Cassino
„Sophia” do końca marca
Granice są po to, by je przekraczać
Lekcja zimowego przetrwania

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO